O‘zaro muloqot platformasiga aylangan «Ombudsman maktabi» tadbirlari doirasida fuqarolar qabuli ham tashkil etilib, ular murojaatlari qabul qilinmoqda. Muhimi, aholiga ularni qiynayotgan masalalar bo‘yicha tegishli davlat organlari vakillariga ham to‘g‘ridan to‘g‘ri, shu vaqtning o‘zida murojaat qilish imkoniyati yaratilmoqda.
2025-yilning 30-aprel kuni navbatdagi “Ombudsman maktabi” tadbiri Sirdaryo viloyatining Yangiyer tumanida o‘tkazildi. Unda “Shukrona”, “Fazilat”, “Yuksalish” mahallalarida yashovchi fuqarolar tomonidan ko‘tarilgan masalalar tegishli davlat idoralari vakillari bilan birgalikda muhokama etildi, murojaatlari nazoratga olindi.
Yangiyer shahrida o‘zboshimchalik bilan egallangan yer va undagi binolarga bo‘lgan huquqni eʼtirof etish, tashkilotlar va idoralarda mehnat muhofazasini taʼminlash va yo‘llarda harakat xavfsizligi qoidalariga qatʼiy rioya qilish kabi ko‘plab masalalar bo‘yicha fuqarolarning murojaatlari qabul qilinib, qo‘shimcha o‘rganishlar olib borilishiga kelishib olindi.

What Issues Were Raised in Yangiyer?
As part of its effort to establish effective dialogue between the public and state authorities, and to raise legal awareness among citizens, the Commissionet of Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) continues to conduct events under the initiative “Ombudsman School”.
These events serve as a platform for direct dialogue, where citizens’ appeals are received, and onsite meetings with representatives of relevant government agencies are arranged, enabling the population to voice their concerns directly.
On April 30, 2025, the latest “Ombudsman School” event was held in Yangiyer city of Syrdarya region. During the event, residents of Shukrona, Fazilat, and Yuksalish neighborhoods raised various issues that were jointly discussed with officials from state institutions, and all appeals were taken under review.
Key topics raised by citizens included:
Recognition of property rights for unauthorized land plots and buildings;
Ensuring workplace safety in organizations and institutions;
Strict compliance with road safety regulations.
It was agreed that additional investigations would be carried out on the matters raised during the event.