Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan 2024-yilda amalga oshirilgan ishlar yuzasidan BRIFING
2024-yilda Ombudsmanga O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, xorijiy davlatlar fuqarolari va ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslardan 23 422 ta murojaat kelib tushdi. Ularning 2747 tasi maxsus qabulxonalar, vaqtincha saqlash hibsxonalari, tergov hibsxonalari, jazoni ijro etish muassasalari, intizomiy qismlar, majburiy davolash muassasalaridagi shaxslardan va ularning vakillaridan yuborilgan.
Ombudsmanga kelib tushgan murojaatlarning 32 foizi ijtimoiy huquqlar, 29 foizi iqtisodiy huquqlar, 17 foizi shaxsiy huquq va erkinliklar, 14 foizi murojaat etish huquqi, 1,4 foizi ekologik huquqlar hamda 7,0 foizi boshqa yo‘nalishdagi murojaatlarni tashkil etdi.
Murojaatlar viloyatlar kesimida aholi sonidan kelib chiqib tahlil qilinganda eng ko‘p masalalar Qashqadaryo, Surxondaryo viloyatlari va Toshkent shahriga to‘g‘ri kelishi aniqlandi.
Qayd etish lozimki, o‘tgan yilda fuqarolarga qulaylik yaratish maqsadida ombudsman.uz mobil ilovasi ishga tushirildi. Unda OneID identifikatsiya tizimi orqali tez va oson ro‘yxatdan o‘tish, murojaat yuborish va javob xatlarini olish, onlayn maslahat hamda yangiliklar va statistik maʼlumotlardan xabardor bo‘lish imkoniyati yaratilgan.
Murojaatlar tahlili hamda monitoring tashriflari yakunlari bo‘yicha Parlament palatalariga – 9 ta tahliliy maʼlumot, Vazirlar Mahkamasiga – 5 ta tahliliy maʼlumot, davlat organlari va tashkilotlari hamda sudlarga taqdimnoma, xulosa, daʼvo arizasi, talabnoma shaklidagi – 182 ta taʼsir choralari kiritildi.
Murojaatlarni ko‘rib chiqish natijalariga ko‘ra, Ombudsman tomonidan fuqarolar manfaatida jami 4,12 mlrd so‘mdan ortiq mablag‘ undirilishi taʼminlandi.
Shundan, 1,83 mlrd so‘m ish haqi va mehnat munosabatlariga, 1,49 mlrd so‘mdan ortiq qarzdorlik, kompensatsiya va boshqa huquqiy munosabatlarga to‘g‘ri keladi.
Shuningdek, 409 mln so‘mga yaqin aliment to‘lovlari undirilishi hamda Ombudsman tavsiyasiga ko‘ra 460,5 mln so‘m mln so‘mlik ijtimoiy yordam ajratilishi taʼminlandi.
Ombudsman ko‘magida fuqarolarning 85 mln so‘mlik noreal qarzdorligi bartaraf etildi. 64,5 mln so‘mlik maʼmuriy jarimalar bekor qilindi.
33 nafar fuqaroning mehnat huquqlari tiklandi. 63 nafar shaxs ish bilan taʼminlandi. 12 ta holatda murojaatchilarning pensiya huquqlari tiklandi .
Ombudsman ko‘magida 20 nafarga yaqin fuqaroning mulk huquqlari tiklandi.
Ombudsman murojaatiga asosan 120 nafarga yaqin ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqaroga yordam ko‘rsatildi.
Fuqarolar murojaatlarini o‘rganish natijasida o‘z faoliyatiga masʼuliyat bilan yondoshmagan qator davlat tashkilotlari va idoralari xodimlarining 67 nafariga “hayfsan” berildi. 8 nafar masʼulga jarima qo‘llanildi. 7 nafar masʼul lavozimidan ozod etildi. 2 nafar masʼul xatti-harakatlari baholanib, maʼmuriy sudga oshirildi.
Ichki ishlar organlari tizimidagi 29 nafar xodimga “hayfsan” berildi. 13 nafar xodimga intizomiy choralar qo‘llanildi. 6 nafari lavozimidan ozod etildi
Ombudsmanga yuborilgan murojaatlarni ko‘rib chiqilishi natijasida fuqaro manfaatida 14 ta holatda jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. 23 ta holatda jinoyat ishi ko‘zg‘atishni rad etish haqidagi qarorlar bekor qilindi. 26 nafar masʼul shaxs maʼmuriy javobgarlikka tortildi. 2 ta holatda  fuqaro manfaatida jinoyat ishi tugatildi.
Ombudsmanning insonparvarlik tamoyilini qo‘llash haqidagi murojaatiga asosan tegishli sudlar tomonidan 4 nafar ayblanuvchiga tanlangan ehtiyot chorasi yengilrog‘iga o‘zgartirildi. 4 nafar mahkum yashash hududiga yaqin koloniyaga o‘tkazildi. 17 nafar mahkum va mahbuslarning oila aʼzolariga moddiy va ijtimoiy ko‘mak ajratilishiga ko‘maklashildi.
32 nafar jazo muddatini o‘tayotgan shaxslar maxsus tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilib, ularning 18 nafari davolanish uchun kasalxonalarga joylashtirildi.
Shuningdek, 2024 yilda qiynoqqa solish hollarini oldini olish bo‘yicha harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan yopiq muassasalarga 902  marotaba monitoring tashriflari amalga oshirildi va 10 mingdan ortiq mahkum bilan jamoaviy va 4835 nafari bilan yakka tartibda suhbatlashildi.
Ombudsman boshchiligida harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan yopiq muassasalarga amalga oshirilgan monitoring tashriflaridan so‘ng, Ombudsman tavsiyasiga ko‘ra, 23-son mahkumlar uchun ixtisoslashgan kasalxona negizida 50 o‘rinli ayollar bo‘linmasi ochildi.
Ombudsman, Sog‘liqni saqlash vazirligi hamda Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Jazoni ijro etish departamenti tomonidan Ruhiy holati buzilgan shaxslar uchun dispanser kuzatuv tartibini o‘rnatish va Mahkumlar uchun ixtisoslashgan kasalxonada mahkumalarga tibbiy profilaktik xizmat ko‘rsatish bo‘yicha normativ huquqiy hujjatlar ishlab chiqilishi bo‘yicha chora tadbirlar rejasi ishlab chiqildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Taxiatosh tumanidagi eskirgan va antisanitar holatga kelgan Narkologiya dispanseri qulay sharoitga ega binoga ko‘chirildi.
Ellikqalʼa tumanidagi 2-son ruhiy asab kasalliklari dispanseri  taʼmirlanib, uchrashuv xonalari va psixoterapiya xonasi tashkil etildi.
Toshkent viloyatining Bo‘stonliq, Sirdaryo viloyatining Yangiyer, Surxondaryo viloyatining Sherobod, Qoraqalpog‘iston Respublikasining Xo‘jayli, Chimboy tumanlari va Jizzax viloyat Vaqtincha saqlash hibsxonalarida joriy taʼmirlash ishlari olib borildi va kerakli buyumlar bilan taʼminlandi.
Ombudsmanning tavsiyasiga asosan, Toshkent viloyatidagi 1-sonli, Buxoro viloyatidagi 4-sonli, Xorazm viloyatidagi 11-sonli, Surxondaryo viloyatidagi 9-sonli tergov hibsxonalarida uzoq muddatli uchrashuv joylari tashkil etildi. Qashqadaryo viloyatidagi baʼzi vaqtincha saqlash hibsxonalarini qayta qurish 2025 yilga rejaga kiritildi.
Monitoring tashriflarida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish masalasida kiritilgan taʼsir choralari shaklidagi hujjatlar va tavsiyalar asosida 56 nafar xodimga hayfsan berildi, 2 nafar xodim jarimaga tortildi, 3 nafar xodim bilan mehnat shartnomasi bekor qilindi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Navoiy, Buxoro, Sirdaryo, Surxondaryo, Xorazm va Samarqand viloyatlaridagi 6000 ming nafarga yaqin mahkum va mahbuslar tor doiradagi shifokorlar tomonidan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi.

32 процента обращений, поступивших к Омбудсману, касались социальных прав, 29 процентов — экономических прав, 17 процентов — личных прав и свобод, 14 процентов — права на обращение, 1,4 процента — экологических прав и 7 процентов — обращений по другим направлениям.
Анализ обращений по регионам с учётом численности населения показал, что наибольшее количество вопросов приходится на Кашкадарьинскую и Сурхандарьинскую области, а также город Ташкент.
Следует отметить, что в прошлом году для удобства граждан было запущено мобильное приложение ombudsman.uz. В нём была создана возможность быстрой и удобной регистрации через систему идентификации OneID, направления обращений и получения ответов на них, получения онлайн-консультаций, а также ознакомления с новостями и статистическими данными.
По результатам анализа обращений и итогов мониторинговых визитов было внесено 9 аналитических справок в палаты Парламента, 5 аналитических справок в Кабинет Министров, а также 182 мер воздействия в форме представлений, заключений, исков и требований в государственные органы, организации и суды.
По результатам рассмотрения обращений Омбудсманом в интересах граждан было обеспечено взыскание более 4,12 млрд сумов.
Из них: – 1,83 млрд сумов приходится на заработную плату и трудовые отношения, свыше 1,49 млрд сумов на задолженности, компенсацию и другие правовые отношения.
Также были взысканы алиментные платежи на сумму около 409 млн сумов, по рекомендации Омбудсмана было обеспечено выделение социальной помощи на сумму 460,5 млн сумов.
При содействии Омбудсмана была устранена нереальная задолженность граждан на сумму 85 млн сумов. Были отменены административные штрафы на сумму 64,5 млн сумов.
Трудовые права 33 граждан были восстановлены. 63 лиц были обеспечены работой. В 12 случаях были восстановлены пенсионные права заявителей.
При содействии Омбудсмана были восстановлены имущественные права около 20 граждан.
На основании обращения Омбудсмана была оказана помощь почти 120 гражданам, нуждающимся в социальной защите.
По результатам изучения обращений граждан, за безответственность в своей деятельности 67 сотрудников ряда государственных организаций и ведомств получили «выговор». В отношении 8 должностных лиц применен штраф. 7 должностных лиц были освобождены от должности. Действия 2 должностных лиц были оценены и переданы в административный суд.
29 сотрудников органов внутренних дел получили «выговор». В отношении 13 сотрудников были применены дисциплинарные меры. 6 сотрудников освобождены от должности.
По результатам рассмотрения направленных Омбудсману обращений, в интересах граждан в 14 случаях возбуждены уголовные дела. В 23 случаях были отменены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела. 26 должностных лиц были привлечены к административной ответственности. В 2 случаях в интересах граждан были прекращены уголовные дела.
На основании обращения Омбудсмана о применении принципа гуманности, соответствующими судами в отношении 4 обвиняемых была изменена мера пресечения на более мягкую, 4 осуждённых были переведены в колонии, расположенные ближе к месту проживания. Оказано содействие в выделении материальной и социальной помощи семьям 17 осуждённых и заключённых.
32 лицам, отбывающие наказание, были проведены специальный медицинский осмотр, из них для лечения 18 человек госпитализированы.
Также, в 2024 году в целях предотвращения пыток было осуществлено 902 мониторинговых визита в закрытые учреждения, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения и проведены коллективные беседы с более чем 10 000 осуждёнными и 4835 индивидуальных бесед.
По итогам мониторинговых визитов под руководством Омбудсмана в закрытые учреждения, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения, на основании рекомендации Омбудсмана, на базе специализированной больницы для осуждённых №23 открыто женское отделение на 50 койко-мест.
Совместно с Министерством здравоохранения и Департаментом исполнения наказаний при Министерстве внутренних дел разработан план мероприятий по разработке нормативных правовых актов, предусматривающих порядок диспансерного наблюдения за лицами с психическими расстройствами и оказания профилактической медицинской помощи женщинам-осуждённым в специализированной больнице.
Наркологический диспансер в Тахиаташском районе Республики Каракалпакстан, находившийся в неудовлетворительном состоянии, был перенесён в здание с надлежащими условиями.
Психоневрологический диспансер №2 в Элликкалинском районе отремонтирован, созданы помещения для встреч и кабинет психотерапии.
В изоляторах временного содержания Бостанлыкского района Ташкентской области, города Янгиер Сырдарьинской области, Шерабадского района Сурхандарьинской области, Ходжейлийского и Чимбайского районов Республики Каракалпакстан и Джизакской области были проведены ремонтные работы и обеспечены необходимыми предметами.
На основании рекомендации Омбудсмана, в следственных изоляторах №1 Ташкентской области, №4 Бухарской области, №11 Хорезмской области и №9 Сурхандарьинской области были созданы помещения для длительных свиданий. Ремонт некоторых изоляторов временного содержания Кашкадарьинской области включены в план 2025 года.
На основании внесенных мер воздействия в виде документов и рекомендаций по итогам мониторинговых визитов по выявленным недостаткам 56 сотрудников получили выговоры, 2 сотрудника привлечены к штрафу, с 3 сотрудниками расторгнуты трудовые договоры.
В Республике Каракалпакстан, Навоийской, Бухарской, Сырдарьинской, Сурхандарьинской, Хорезмской и Самаркандской областях врачами узкого профиля проведен медицинский осмотр около 6000 осуждённым и заключённым.