Финляндиядаги қамоқхоналарда маҳкумларга қандай шароитлар яратилган?
2024 йилнинг 19 апрель куни Финляндиянинг Ташқи ишлар вазирлиги ҳамда Хелсинки университети ҳузуридаги Қонун устуворлиги маркази билан ҳамкорликда Марказий Осиё Омбудсманлари учун ташкил этилган тадбир доирасида Омбудсманлар Адлия канцлери офисига ташриф буюришди. Ушбу институт Финляндияда 100 йилдан ортиқ фаолият олиб бораётган Омбудсман институтидан ҳам олдин пайдо бўлган қадимий институтдир.
Адлия канцлери Финляндиядаги юқори давлат амалдори ҳисобланиб, у мамлакат Президенти томонидан муддатсиз тайинланади. У мансабдор шахслар, жумладан, вазирлар, судья ва прокурорлар устидан келиб тушган мурожаатларни кўриб чиқади. Қонунга хилоф ишлаганликда гумон қилинган мансабдор шахслар устидан жиноий иш қўзғатиши ҳам мумкин. Шунингдек Адлия канцлери судлар ва бошқа суд органларининг холис ва қонуний фаолият олиб бориши устидан суд назоратини ҳам олиб боради.
Адлия вице-канцлери Микко Пуумалайнен иштирокчиларни Адлия канцлерининг шу ва бошқа ваколатлари, мурожаатлар билан ишлаш тартиби билан таништирди.
Шундан сўнг, Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғиз, Тожикистон ҳамда Туркманистон Омбудсманлари Хелсинкиқамоқхонасига бориб, маҳкумларга яратилган шароитларни ўрганишди. Таъкидланишича, маҳкумлар ФинляндияОмбудсманига фақатгина қамоқхона маъмурияти орқали мурожаатларини йўллашлари мумкин.
Финляндиядаги қамоқхоналарда ҳам асосий эътибор маҳкумларни тарбиялаш, касбга ўргатиш, таълим олишлари ва сифатли тиббий хизмат кўрсатилишини таъминлашга қаратилади.
300 дан ортиқ маҳкумни сақлашга мўлжалланган қамоқхонада маҳкумларнинг мактаб ва коллежларда онлайн ўқишлари учун шароит яратилган. Қолаверса, улар қамоқхона кутубхонасидан ташқари марказий кутубхонадаги китоблардан ҳам сўров асосида фойдаланишлари мумкин.
Марказий Осиё давлатлари Омбудсманлари маҳкумларнинг яшаш, овқатланиш, тиббий хизматдан фойдаланиш ҳамда ногиронлиги бўлган маҳкумларга яратилган шароитларни ҳам кўздан кечиришди.
Мазкур ташриф Финляндияга амалга оширилган хизмат сафарини якунлаб берди.
Таъкидлаш жоизки, 5 кун давом этган ушбу халқаро тадбир Финляндия ҳамда Марказий Осиё давлатлари Омбудсманларининг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишдаги замонавий механизмлар бўйича тажриба алмашишларига ва ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамланишига хизмат қилди.

Это древнее учреждение, предшествовало институту омбудсмана, который функционирует в Финляндии уже более 100 лет.
Канцлер юстиции - высшее государственное должностное лицо Финляндии, назначаемое президентом страны на неопределенный срок. Он рассматривает апелляции, поступающие от должностных лиц, включая министров, судей и прокуроров. Также возможно возбуждение уголовного дела в отношении должностных лиц, подозреваемых в незаконной деятельности. Канцлер юстиции также осуществляет судебный надзор за беспристрастной и законной деятельностью судов и других судебных органов.
Вице-канцлер юстиции Микко Пуумалайнен ознакомил участников с этими и другими полномочиями канцлера юстиции, порядком работы с обращениями.
Кроме того, Омбудсманы Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана посетили Хельсинкскую тюрьму и изучили условия, созданные для осужденных. Отмечается, что обращаться к Финскому Омбудсману осужденные могут только через администрацию тюрьмы.
В тюрьмах Финляндии также основное внимание уделяется профессиональному обучению, образованию и обеспечению качественного медицинского обслуживания заключенных.
В тюрьме, рассчитанной на содержание более 300 заключенных, созданы условия для онлайн-обучения заключенных в школах и колледжах. Кроме того, они могут по запросу использовать книги из Центральной библиотеки в дополнение к тюремной библиотеке.
Омбудсманы государств Центральной Азии также рассмотрели условия проживания, питания, медицинского обслуживания осужденных, а также условия, созданные для осужденных с ограниченными возможностями.
Данный визит завершил служебную поездку в Финляндию.
Следует отметить, что данное международное мероприятие, длившееся 5 дней, послужило обмену опытом и укреплению взаимодействия Омбудсманов Финляндии и стран Центральной Азии по современным механизмам защиты прав человека.