Финляндиядаги қамоқхоналарда маҳкумларга қандай шароитлар яратилган?
2024 йилнинг 19 апрель куни Финляндиянинг Ташқи ишлар вазирлиги ҳамда Хелсинки университети ҳузуридаги Қонун устуворлиги маркази билан ҳамкорликда Марказий Осиё Омбудсманлари учун ташкил этилган тадбир доирасида Омбудсманлар Адлия канцлери офисига ташриф буюришди. Ушбу институт Финляндияда 100 йилдан ортиқ фаолият олиб бораётган Омбудсман институтидан ҳам олдин пайдо бўлган қадимий институтдир.
Адлия канцлери Финляндиядаги юқори давлат амалдори ҳисобланиб, у мамлакат Президенти томонидан муддатсиз тайинланади. У мансабдор шахслар, жумладан, вазирлар, судья ва прокурорлар устидан келиб тушган мурожаатларни кўриб чиқади. Қонунга хилоф ишлаганликда гумон қилинган мансабдор шахслар устидан жиноий иш қўзғатиши ҳам мумкин. Шунингдек Адлия канцлери судлар ва бошқа суд органларининг холис ва қонуний фаолият олиб бориши устидан суд назоратини ҳам олиб боради.
Адлия вице-канцлери Микко Пуумалайнен иштирокчиларни Адлия канцлерининг шу ва бошқа ваколатлари, мурожаатлар билан ишлаш тартиби билан таништирди.
Шундан сўнг, Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғиз, Тожикистон ҳамда Туркманистон Омбудсманлари Хелсинкиқамоқхонасига бориб, маҳкумларга яратилган шароитларни ўрганишди. Таъкидланишича, маҳкумлар ФинляндияОмбудсманига фақатгина қамоқхона маъмурияти орқали мурожаатларини йўллашлари мумкин.
Финляндиядаги қамоқхоналарда ҳам асосий эътибор маҳкумларни тарбиялаш, касбга ўргатиш, таълим олишлари ва сифатли тиббий хизмат кўрсатилишини таъминлашга қаратилади.
300 дан ортиқ маҳкумни сақлашга мўлжалланган қамоқхонада маҳкумларнинг мактаб ва коллежларда онлайн ўқишлари учун шароит яратилган. Қолаверса, улар қамоқхона кутубхонасидан ташқари марказий кутубхонадаги китоблардан ҳам сўров асосида фойдаланишлари мумкин.
Марказий Осиё давлатлари Омбудсманлари маҳкумларнинг яшаш, овқатланиш, тиббий хизматдан фойдаланиш ҳамда ногиронлиги бўлган маҳкумларга яратилган шароитларни ҳам кўздан кечиришди.
Мазкур ташриф Финляндияга амалга оширилган хизмат сафарини якунлаб берди.
Таъкидлаш жоизки, 5 кун давом этган ушбу халқаро тадбир Финляндия ҳамда Марказий Осиё давлатлари Омбудсманларининг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишдаги замонавий механизмлар бўйича тажриба алмашишларига ва ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамланишига хизмат қилди.

This ancient institution, predates the institution of the ombudsman, which has been functioning in Finland for more than 100 years.
The Chancellor of Justice is the highest public official in Finland, appointed by the President of Finland for an indefinite period of time. He hears appeals from officials, including ministers, judges and prosecutors. It is also possible to initiate criminal proceedings against officials suspected of illegal activities. The Chancellor of Justice also exercises judicial oversight over the impartial and lawful operation of courts and other judicial bodies.
Vice Chancellor of Justice Mikko Puumalainen familiarized the participants with these and other powers of the Chancellor of Justice and the procedure for handling applications.
In addition, the Ombudsman of Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkmenistan visited Helsinki prison and studied the conditions created for convicts. It is noted that convicts can only approach the Finnish Ombudsman through the prison administration.
Finnish prisons also focus on vocational training, education and quality health care for prisoners.
The prison, which has a capacity of more than 300 inmates, has created conditions for online education for inmates in schools and colleges. They can also use books from the Central Library on request, in addition to the prison library.
The ombudsman of the Central Asian states also reviewed the living conditions, food, medical care of convicts, as well as the conditions created for convicts with disabilities.
This visit completed the official trip to Finland.
It should be noted that this international event, which lasted 5 days, served to exchange experience and strengthen cooperation between the Ombudsman of Finland and Central Asian countries on modern mechanisms of human rights protection.