Аввал хабар берилганидек, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) томонидан Жамоатчилик гуруҳлари аъзолари билан биргаликда Навоий вилоятидаги қатор жазони ижро этиш муассасаларига мониторинг ташрифи амалга оширилди.
Шу жумладан, 11-сон жазони ижро этиш муассасасига ҳам мониторинг ташрифи амалга оширилиб, шу ерда жазо муддатини ўтаётган маҳкумларнинг шарт-шароитлари, ётоқ, овқатланиш, тиббий ёрдам олиш ва меҳнат қилиш жойлари, санитария-гигиена талабларига мувофиқлиги ҳамда озиқ-овқат маҳсулотлари билан белгиланган тартибда таъминланаётганлиги ҳолатлари ўрганилган.
Хусусан, маҳкумларни цехларда ишлаш жараёни, тушлик ва кечки овқат пайтидаги шароитлари ҳам ўрганилди. Шунингдек, маҳкумларни тор доирадаги шифокорлар томонидан тиббий кўрикдан ўтказиш жараёни ҳам кўздан кечирилди.
Мониторинг ташрифи давомида учрашиш ҳақида мурожаат қилган барча маҳкумларнинг мурожаатлари ижобий ҳал этилиб, улар билан Омбудсман томонидан ҳоли тарзда учрашувлар ташкил этилди ва мурожаатлари эътиборсиз қолдирилмади. Суҳбатлар чоғида маҳкумлар томонидан шикоят билдирилмаган.
Омбудсман жамоатчилик ва оммавий ахборот воситаларини фақат расмий манбаларга таянишга, текширилмаган маълумотларга ишонмасликка чақиради.

Как ранее сообщалось, Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) совместно с членами Общественных групп осуществлен мониторинговый визит в ряд учреждений исполнения наказаний Навоийской области.
В том числе, был проведен мониторинговый визит в учреждение исполнения наказания № 11, где были проверены условия содержания отбывающих наказание осужденных, спальных помещений, столовой, получения медицинского помощи и организации рабочих мест, соответствие санитарно-гигиеническим требованиям, а также обеспечение в установленном порядке продуктами питания.
В частности, также был изучен процесс работы осужденных в цехах, условия в период обеда и ужина. Кроме этого, имело место присутствовать в процессе проведения медицинского осмотра осужденных врачами узкого профиля.
В ходе мониторингового посещения все обращения осужденных о встрече были положительно решены, Омбудсманом осуществлены с ними индивидуальные встречи, их обращения не остались без внимания. В ходе бесед от осужденных жалоб не предоставлено.
Омбудсман призывает общественность и средства массовой информации полагаться только на официальные источники и не доверять непроверенным информациям.