Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилнинг (омбудсман) 2023 йилдаги фаолияти муҳокама қилинди
Сенатнинг эллик биринчи ялпи мажлисида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) 2023 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи кўриб чиқилди.
Таъкидланишича, Омбудсман институти 2023 йилда янги конституциявий қоидалар асосида инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари тўғрисидаги қонунчиликка риоя этилиши устидан таъсирчан парламент назоратини амалга ошириш, соҳага оид миллий қонунчиликни ҳамда миллий превентив механизмни такомиллаштириш, халқаро ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек, фуқароларнинг ҳуқуқий онги ва маданиятини оширишда бир қатор ишларни амалга оширган. Жумладан, такрорий мурожаатларнинг олдини олиш бўйича кўрилган чоралар орқали ижобий натижаларга эришилган.
2023 йилда Омбудсман томонидан мурожаатлар асосида фуқаролар манфаатига ундирилган ҳамда ундирилиши белгиланган маблағ 2 млрд. 150 млн.сўмни ташкил этди.
Бундан ташқари, 38 нафар фуқаро ишга тикланган, 23 нафар фуқаро иш билан таъминланган, Омбудсман мурожаатига асосан Давлат меҳнат инспекциялари томонидан судларга 11 та даъво ариза киритилган, 10 нафар фуқаронинг ўзини ўзи банд қилишига кўмаклашилган.
2023 йилда Омбудсманга юборилган мурожаатларни кўриб чиқиш натижасида 12 та  жиноят иши қўзғатилган бўлса, 1 та ҳолатда жиноят иши қайта малакаланган. 57 та ҳолатда жиноят иши қўзғатишни рад этиш ҳақидаги қарорлар тегишли прокурорлар томонидан бекор қилинган. 5 нафар масъул ходим эгаллаб турган лавозимидан озод этилган. 29 нафар ходимга интизомий жазо қўлланган ва 17 нафар шахслар маъмурий жавобгарликка тортилган.
Муҳокамалар жараёнида инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасида аниқланган қонун бузилишларини бартараф этиш бўйича таъсир чоралари кўрилганлиги, оммавий ахборот воситалари орқали тарғибот ишлари сони ошганлиги қайд этилиб, айниқса ОАВ ва Интернет жаҳон ахборот тармоғида эълон қилинган қийноқ ҳолатлари билан боғлиқ хабарларнинг ўрганилиши ва уларга тезкор муносабат билдирилиши ижобий баҳоланди.
Мажлисда қайд этилишича, 2023 йилда Омбудсман номига ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда сақланаётган шахслар, уларнинг яқин қариндошлари ва ҳимоячиларидан (адвокатларидан) 2662 та мурожаат келиб тушган. Шундан 984 таси ёки 37,0 фоизи бевосита маҳкумлар (маҳбуслар) мурожаатларидир.
Ушбу мурожаатларни кўриб чиқиш натижасида 57 нафар маҳкумга тайинланган жазо енгилроғи билан алмаштирилган, 17 нафар айбланувчига танланган эҳтиёт чораси енгилроғига ўзгартирилган. Шунингдек, Омбудсман мурожаатига асосан 19 нафар маҳкум истисно тариқасида, яшаш жойига яқин бўлган ҳудуддаги колонияга ўтказилган.
Аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини оширишга қаратилган “Омбудсман мактаби” лойиҳаси бўйича тадбирлар республикамизнинг 54 та туманида ташкил этилган. Лойиҳаси доирасида маҳаллаларда истиқомат қилувчи фуқаролар бепул тиббий кўрикдан ўтказилгани, “Ишга марҳамат” мономарказлари билан ҳамкорликда “Меҳнат ярмаркалари” ташкил этилгани ва аҳолига бепул мобил хизматлар кўрсатилгани қайд этилиб, унинг самарадорлигида келиб чиқиб, кейинги йилларда имкон даражасида барча туманларни қамраб олиш сенаторлар томонидан тавсия қилинди.
Мажлисда Омбудсманнинг ҳуқуқий таҳлил, халқаро ҳамкорлик, ҳуқуқий тарғибот ва жамоатчилик билан алоқалар йўналишидаги фаолиятлари юзасидан ҳам маълумотлар берилди.
Муҳокамалар жараёнида инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасида аниқланган қонунбузилишларини бартараф этиш бўйича таъсир чоралари кўрилгани, оммавий ахборот воситалари орқали тарғибот ишлари сони ошгани қайд этилди.
Айниқса, ОАВ ва Интернет жаҳон ахборот тармоғида эълон қилинган қийноқ ҳолатлари билан боғлиқ хабарларнинг ўрганилиши ва уларга тезкор муносабат билдирилаётгани ижобий баҳоланди.

Обсуждена деятельность Уполномоченного по правам человека (Омбудсмана) за 2023 год
На пятьдесят первом пленарном заседании Сената рассмотрен отчет Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) о деятельности в 2023 году.
Как отмечается, институт Омбудсмана в 2023 году на основе новых конституционных положений осуществляет действенный парламентский контроль за соблюдением законодательства о правах, свободах и законных интересах человека, проводит ряд работ, направленных на совершенствование национального законодательства и национального превентивного механизма, развитию международного сотрудничества, а также повышению правового сознания и культуры граждан. В частности, благодаря принятым мерам по предотвращению повторных обращений достигнуты положительные результаты.
В 2023 году Омбудсманом на основе, поступивших обращений взыскана сумма в размере 2 млрд. 150 млн сум.
Кроме того, восстановлены на работу 38 граждан, трудоустроено 23 гражданина, на основании обращения Омбудсмана Государственными трудовыми инспекциями внесено в суды 11 исковых заявлений, оказано содействие в самозанятости 10 граждан.
В 2023 году в результате рассмотрения обращений к Уполномоченному было возбуждено 12 уголовных дел, одно из уголовных дел было переквалифицировано. В 57 случаях постановления об отказе в возбуждении уголовного дела были отменены соответствующими прокурорами. 5 ответственных сотрудников были освобождены от занимаемой должности.
К 29 сотрудникам применены дисциплинарные взыскания, 17 лиц привлечены к административной ответственности.
В ходе обсуждений были отмечены меры воздействия по устранению выявленных нарушений законодательства в области прав и свобод человека, отмечено увеличение количества пропагандистской работы через СМИ, особенно положительно оценено изучение и оперативное реагирование на сообщения, связанные с случаями пыток, опубликованные в СМИ и всемирной информационной сети Интернет.
На заседании было отмечено, что в 2023 году на имя Омбудсмана поступило 2662 обращения от лиц, содержащихся в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, их близких родственников и защитников (адвокатов). Из них 984, или 37,0%, являются обращениями непосредственно осужденных (заключенных).
В результате рассмотрения этих апелляций наказание, назначенное 57 осужденным, было заменено на более мягкое, кроме того мера пресечения, выбранная для 17 обвиняемых, также была заменена на более мягкую.
Мероприятия по проекту “Школа Омбудсмана", направленно на повышение правосознания и правовой культуры населения, которые были организованы в 54 районах республики. Отмечено, что в рамках проекта были проведены бесплатные медицинские осмотры граждан, проживающих в махаллях, организованы “ярмарки труда” в сотрудничестве с моноцентрами “Ишга мархамат” и предоставлены бесплатные мобильные услуги населению, и, исходя из его эффективности, сенаторы рекомендовали в последующие годы охватить все районы по мере возможности.
На заседании также была представлена информация о деятельности Омбудсмана в области правового анализа, международного сотрудничества, правовой пропаганды и связей с общественностью.
Было отмечено, что в ходе обсуждений были приняты действенные меры по устранению выявленных нарушений в области прав и свобод человека, увеличилось количество пропагандистской работы через средства массовой информации.
Особенно положительно было оценено исследование и оперативное реагирование на сообщения о случаях пыток, опубликованные в СМИ и всемирной информационной сети Интернет.