Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилнинг (омбудсман) 2023 йилдаги фаолияти муҳокама қилинди
Сенатнинг эллик биринчи ялпи мажлисида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) 2023 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи кўриб чиқилди.
Таъкидланишича, Омбудсман институти 2023 йилда янги конституциявий қоидалар асосида инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари тўғрисидаги қонунчиликка риоя этилиши устидан таъсирчан парламент назоратини амалга ошириш, соҳага оид миллий қонунчиликни ҳамда миллий превентив механизмни такомиллаштириш, халқаро ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек, фуқароларнинг ҳуқуқий онги ва маданиятини оширишда бир қатор ишларни амалга оширган. Жумладан, такрорий мурожаатларнинг олдини олиш бўйича кўрилган чоралар орқали ижобий натижаларга эришилган.
2023 йилда Омбудсман томонидан мурожаатлар асосида фуқаролар манфаатига ундирилган ҳамда ундирилиши белгиланган маблағ 2 млрд. 150 млн.сўмни ташкил этди.
Бундан ташқари, 38 нафар фуқаро ишга тикланган, 23 нафар фуқаро иш билан таъминланган, Омбудсман мурожаатига асосан Давлат меҳнат инспекциялари томонидан судларга 11 та даъво ариза киритилган, 10 нафар фуқаронинг ўзини ўзи банд қилишига кўмаклашилган.
2023 йилда Омбудсманга юборилган мурожаатларни кўриб чиқиш натижасида 12 та  жиноят иши қўзғатилган бўлса, 1 та ҳолатда жиноят иши қайта малакаланган. 57 та ҳолатда жиноят иши қўзғатишни рад этиш ҳақидаги қарорлар тегишли прокурорлар томонидан бекор қилинган. 5 нафар масъул ходим эгаллаб турган лавозимидан озод этилган. 29 нафар ходимга интизомий жазо қўлланган ва 17 нафар шахслар маъмурий жавобгарликка тортилган.
Муҳокамалар жараёнида инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасида аниқланган қонун бузилишларини бартараф этиш бўйича таъсир чоралари кўрилганлиги, оммавий ахборот воситалари орқали тарғибот ишлари сони ошганлиги қайд этилиб, айниқса ОАВ ва Интернет жаҳон ахборот тармоғида эълон қилинган қийноқ ҳолатлари билан боғлиқ хабарларнинг ўрганилиши ва уларга тезкор муносабат билдирилиши ижобий баҳоланди.
Мажлисда қайд этилишича, 2023 йилда Омбудсман номига ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда сақланаётган шахслар, уларнинг яқин қариндошлари ва ҳимоячиларидан (адвокатларидан) 2662 та мурожаат келиб тушган. Шундан 984 таси ёки 37,0 фоизи бевосита маҳкумлар (маҳбуслар) мурожаатларидир.
Ушбу мурожаатларни кўриб чиқиш натижасида 57 нафар маҳкумга тайинланган жазо енгилроғи билан алмаштирилган, 17 нафар айбланувчига танланган эҳтиёт чораси енгилроғига ўзгартирилган. Шунингдек, Омбудсман мурожаатига асосан 19 нафар маҳкум истисно тариқасида, яшаш жойига яқин бўлган ҳудуддаги колонияга ўтказилган.
Аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини оширишга қаратилган “Омбудсман мактаби” лойиҳаси бўйича тадбирлар республикамизнинг 54 та туманида ташкил этилган. Лойиҳаси доирасида маҳаллаларда истиқомат қилувчи фуқаролар бепул тиббий кўрикдан ўтказилгани, “Ишга марҳамат” мономарказлари билан ҳамкорликда “Меҳнат ярмаркалари” ташкил этилгани ва аҳолига бепул мобил хизматлар кўрсатилгани қайд этилиб, унинг самарадорлигида келиб чиқиб, кейинги йилларда имкон даражасида барча туманларни қамраб олиш сенаторлар томонидан тавсия қилинди.
Мажлисда Омбудсманнинг ҳуқуқий таҳлил, халқаро ҳамкорлик, ҳуқуқий тарғибот ва жамоатчилик билан алоқалар йўналишидаги фаолиятлари юзасидан ҳам маълумотлар берилди.
Муҳокамалар жараёнида инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасида аниқланган қонунбузилишларини бартараф этиш бўйича таъсир чоралари кўрилгани, оммавий ахборот воситалари орқали тарғибот ишлари сони ошгани қайд этилди.
Айниқса, ОАВ ва Интернет жаҳон ахборот тармоғида эълон қилинган қийноқ ҳолатлари билан боғлиқ хабарларнинг ўрганилиши ва уларга тезкор муносабат билдирилаётгани ижобий баҳоланди.

The activity of the Authorized Person for Human Rights (Ombudsman) for 2023 was discussed
The fifty-first plenary session of the Senate reviewed the report of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) regarding activities in 2023.
As noted, the Ombudsman Institution in 2023, based on new constitutional provisions, provides effective parliamentary control over the observance of legislation on human rights, freedoms and legitimate interests, conducts a number of activities aimed at improving national legislation and the national preventive mechanism, developing international cooperation, as well as raising the legal awareness and culture of citizens. In particular, positive results have been achieved thanks to the measures taken to prevent repeated applications.
In 2023, the Ombudsman recovered the sum of 2 billion 150 million soums on the basis of received applications.
In addition, 38 citizens have been reinstated, 23 citizens have been employed, 11 lawsuits have been filed with the courts on the basis of the Ombudsman's appeal, and 10 citizens have been assisted in self-employment.
In 2023, as a result of consideration of appeals to the Ombudsman, 12 criminal cases were initiated, one of the criminal cases was reclassified. In 57 cases, rulings on refusal to initiate criminal proceedings were cancelled by the competent prosecutors. Furthermore, five responsible officers were dismissed from their posts.
Disciplinary penalties were imposed on 29 employees and 17 persons were brought to administrative responsibility.
In the course of the discussions, measures to eliminate the identified violations of legislation in the field of human rights and freedoms were noted, an increase in the amount of propaganda work through the media was noted, and the study and prompt response to reports related to cases of torture published in the media and the world information network Internet was particularly positively assessed.
At the meeting it was noted that in 2023 the Ombudsman received 2662 appeals from persons held in places of detention of persons with restricted freedom of movement, their close relatives and defenders (lawyers). Of these, 984, or 37.0%, are appeals directly from convicts (prisoners).
As a result of these appeals, the punishment imposed on 57 convicted persons was changed to a more lenient one, and the preventive measure chosen for 17 defendants was also changed to a more lenient one.
Activities under the " Ombudsman School" project, aimed at raising the legal awareness and legal culture of the population, which were organized in 54 districts of the country. It was noted that within the framework of the project free medical examinations of citizens living in mahallas, "labor fairs" were organized in cooperation with "Ishga Markhamat" monocenters and free mobile services were provided to the population, and based on its effectiveness, the senators recommended to cover all districts as far as possible in the next years.
The meeting also included information on the Ombudsman's activities in the areas of legal analysis, international cooperation, legal advocacy and public relations.
It was noted that during the discussions effective measures were taken to eliminate the identified violations of human rights and freedoms, and the amount of promotional work through the mass media has increased.
The research and prompt response to reports of cases of torture published in the media and on the World Wide Web were particularly commended.