“Ombudsman maktabi” loyihasi doirasida Navoiyda fuqarolar qabuli, tibbiy ko‘rik va mehnat yarmarkasi tashkil etildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Navoiy viloyati Nurota tumanida fuqarolar bilan ochiq muloqot o‘tkazdi. 2025 yilning 25-aprel kuni o‘tkazilgan ushbu uchrashuv “Ombudsman maktabi” loyihasi doirasida tashkil etildi.
Dastlab, Nurota tumani "Amir Temur" mahallasida Viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi bilan hamkorlikda tibbiy ko‘rik tashkil etildi. Unda 100ga yaqin aholi tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi. Markazdan uzoqda joylashgan ushbu hududga viloyatning malakali tor doiradagi shifokorlari va mutaxassislari jalb etildi.
Shundan so‘ng, Nurota tumani Musiqa maktabi binosida Viloyat bandlik boshqarmasi tomonidan bo‘sh ish o‘rinlar yarmarkasi tashkil yetilib, fuqarolar doimiy ishga joylashish va kasb-hunar o‘rganish uchun yo‘naltirildi.
Yarmarkada tumandagi 136 ta korxona va tashkilotlar 214 ta bo‘sh ish o‘rinlari bilan ishtirok etdi. 12 ta tadbirkorlik sub’yektlari o‘zi ishlab chiqargan maxsulotlari va loyihalari bilan qatnashdi. Tashkil etilgan bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasiga 158 nafar ish izlovchi fuqarolar jalb etildi va jami 9 nafar ishsiz fuqarolar ish bilan taminlandi. Yarmarka ishtirokchilaridan 13 nafariga o‘z tadbirkorlik faoliyatini boshlash maqsadida tijorat banklaridan imtiyozli kredit olish bo‘yicha tushunchalar berildi.
Qayd etish lozimki, ushbu hududdan fuqarolar bilan ochiq muloqot uchun Ombudsmanga yuborilgan murojaatlar tahlil qilingan holda viloyat aholisi uchun dolzarb bo‘lgan masalalar tanlab olindi va tegishli tashkilot vakillari jalb etildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga 2024 yilda Navoiy viloyatidan jami 745 ta, 2025 yilning 3 oyida esa 118 ta murojaat kelib tushgan. Ularda mehnat huquqlarini ta’minlash, bandlik, aholiga sifatli ijtimoiy va tibbiy xizmat ko‘rsatish borasidagi imkoniyat va imtiyozlardan foydalanish, kredit rasmiylashtirish, uy-joy, aliment hamda ta’lim olish masalalari ko‘tarilgan.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) hamda Nurota tumani hokimiyati bilan hamkorlikda o‘tkazilgan fuqarolar bilan ochiq muloqotda Oliy Majlis Senati a’zosi, tuman va viloyat kengashi deputatlari, davlat tashkilotlari hamda fuqarolik jamiyati institutlari vakillari ishtirok etishdi. Tadbirda  Nurota tumanidagi "Eshon sudur", "Ibn Sino",  "Nurobod", "Nurfaxr", "Mirishkor" va "Gʻofur Gʻulom" mahallalarida yashovchi jami 200 nafarga yaqin aholi qamrab olindi.

В рамках проекта "Школа Омбудсмана" в Навоийской области организованы приём граждан, медицинский осмотр и ярмарка вакансий
25 апреля 2025 года Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) провёл открытый диалог с гражданами в Нуратинском районе Навоийской области. Мероприятие было организовано в рамках проекта "Школа Омбудсмана".
В начале мероприятия в махалле "Амир Темур" Нуратинского района совместно с Управлением здравоохранения области был организован медицинский осмотр, в ходе которого около 100 жителей прошли обследование. Для оказания медицинских услуг были привлечены квалифицированные специалисты из  медицинских учреждений области.
Далее в здании музыкальной школы Нуратинского района Управлением занятости области была организована ярмарка вакансий, в ходе которой граждане получили направления на трудоустройство и профессиональное обучение. В ярмарке приняли участие 136 предприятий и организаций района, представивших 214 вакантных рабочих мест. 12 субъектов предпринимательства представили свои продукции и проекты. В мероприятии приняли участие 158 соискателей, из которых 9 были трудоустроены. Кроме того, 13 участникам были даны разъяснения по вопросам получения льготных кредитов для начала предпринимательской деятельности.
Следует отметить, что актуальные вопросы были отобраны на основе анализа обращений граждан из данного региона, поступивших в адрес Омбудсмана, и к их решению были привлечены представители компетентных органов.
Согласно данным, в 2024 году в адрес Уполномоченного поступило 745 обращений из Навоийской области, а за первые три месяца 2025 года – 118 обращений. В них поднимались вопросы реализации трудовых прав, занятости, предоставления качественных социальных и медицинских услуг, оформления кредитов, обеспечения жильём, выплаты алиментов и получения образования.
В открытом диалоге, организованном совместно с хокимиятом Нуротинского района, приняли участие член Сената Олий Мажлиса, депутаты районного и областного Кенгашей, представители государственных органов и институтов гражданского общества. Мероприятие охватило около 200 жителей махаллей "Эшон Судур", "Ибн Сино", "Нуробод", "Нурфахр", "Миришкор" и "Ғафур Ғулом" Нуротинского района.
В рамках проекта "Школа Омбудсмана" также был проведён выездной приём граждан Омбудсманом Феруза Эшматовой.