Rasmiy munosabat. Mahkum Ravshanbek Umarov onasining qiynoq bo‘yicha video murojaati o‘rganildi – Ombudsman
Facebook ijtimoiy tarmog‘ida mahkum Ravshanbek Umarov onasining video murojaati Ombudsman tomonidan o‘rganildi.
Maʼlum bo‘lishicha, video murojaatda qayd etilgan Ravshanbek Umarov Navoiy viloyatidagi 11-son jazoni ijro etish koloniyasida jazo muddatini o‘tab kelmoqda.Olingan maʼlumotga ko‘ra, mahkum R.Umarov joriy yilning olti oyi davomida yaqin qarindoshlari bilan 8 marotaba telefon orqali suhbatlashgan va 3 marotaba uzoq muddatli uchrashuvda bo‘lgan hamda 4 marotaba uzatmalarni qabul qilgan.
Video murojaatda qayd etilgan holatlarga aniqlik kiritish maqsadida, joriy yilning 7 avgust kuni Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakili Ombudsman huzuridagi Jamoatchilik guruhlari aʼzolari bilan birgalikda 11-son jazoni ijro etish koloniyasiga tashrif buyurdi.
Tashrif davomida mahkum R.Umarov bilan holi tarzda uchrashilib, suhbatlashildi. Suhbat davomida mahkum R.Umarov koloniyada yashash, ovqatlanish, yuvinish, tibbiy xizmat ko‘rsatish va boshqa maishiy sharoitlar bo‘yicha eʼtirozi yo‘qligini, u tomonidan yozilgan murojaatlar, xatlar tegishli manzillarga yuborilayotganligini hamda tazyiq va bosimlar o‘tkazilmayotganligini maʼlum qildi. U suhbat davomida o‘ziga nisbatan chiqarilgan sud hukmlaridan norozi ekanligini bildirib o‘tdi.Mintaqaviy vakil tomonidan muammo yechimi yuzasidan huquqiy tushuntirishlar berildi.Murojaat nazoratga olindi.
Mahkum R.Umarov bilan o‘tkazilgan suhbat davomida koloniya xodimlarining xatti-harakatlaridan yoki boshqa masalalar yuzasidan murojaat qoldirishi mumkinligi so‘raldi. U koloniya xodimlariga nisbatan shikoyati yo‘qligini va murojaat ham qoldirmasligini maʼlum qildi.
Qayd etib o‘tish joizki, Ombudsman, uning xodimlari va Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan Ombudsman huzuridagi Jamoatchilik guruhlari bilan birgalikda muntazam ravishda 11-son jazoni ijro etish koloniyasiga monitoring tashriflari amalga oshirilmoqda. Xususan, joriy yilning o‘tgan davrida Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakili Ombudsman huzuridagi Jamoatchilik guruhlari aʼzolari bilan birgalikda ushbu koloniyaga 6 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirilgan. Ushbu tashriflar davomida mahkum R.Umarov biror marotaba murojaat qilmagan va shikoyat qoldirmagan.

Official statement. Video appeal of mother of convict Ravshanbek Umarov about torture was studied - Ombudsman
The video message of the mother of the convicted Ravshanbek Umarov on the social network Facebook was studied by the Ombudsman.
As it became known, Ravshanbek Umarov, mentioned in the video message, is serving his sentence in correctional colony No. 11 of the Navoi region. According to the information received, during the six months of this year, the convicted R. Umarov contacted his close relatives by phone 8 times, participated in long-term meetings 3 times and received parcels 4 times.
In order to clarify the circumstances indicated in the video message, on August 7 this year, the regional representative of the Ombudsman in the Navoi region, together with members of the Public Groups under the Ombudsman, visited correctional colony No. 11.
During the visit, an individual conversation was held with R. Umarov. During the conversation, the convicted R. Umarov stated that he had no objections to the living conditions, food, washing, medical services and other living conditions in the colony, that the appeals and letters written by him were sent to the appropriate addresses and there was no pressure on him. During the conversation, he stated that he was dissatisfied with the court decisions made against him, the regional representative gave legal explanations for solving the problem, the appeal was taken under control.
During a conversation with convict R. Umarov, he was asked if he wanted to leave a complaint about the actions of the colony employees or on other issues. He stated that he had no claims against the employees of the colony and did not intend to file a complaint.
It should be noted that the Ombudsman, his office and the regional representative in the Navoi region, together with the Public Groups under the Ombudsman, regularly make monitoring visits to Correctional Colony No. 11.
In particular, over the past period of this year, the regional representative of the Ombudsman in the Navoi region, together with members of the Public Groups under the Ombudsman, made 6 monitoring visits to this colony. During these visits, the convict R. Umarov did not apply and did not leave any complaints.