Rasmiy munosabat. Mahkum Ravshanbek Umarov onasining qiynoq bo‘yicha video murojaati o‘rganildi – Ombudsman
Facebook ijtimoiy tarmog‘ida mahkum Ravshanbek Umarov onasining video murojaati Ombudsman tomonidan o‘rganildi.
Maʼlum bo‘lishicha, video murojaatda qayd etilgan Ravshanbek Umarov Navoiy viloyatidagi 11-son jazoni ijro etish koloniyasida jazo muddatini o‘tab kelmoqda.Olingan maʼlumotga ko‘ra, mahkum R.Umarov joriy yilning olti oyi davomida yaqin qarindoshlari bilan 8 marotaba telefon orqali suhbatlashgan va 3 marotaba uzoq muddatli uchrashuvda bo‘lgan hamda 4 marotaba uzatmalarni qabul qilgan.
Video murojaatda qayd etilgan holatlarga aniqlik kiritish maqsadida, joriy yilning 7 avgust kuni Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakili Ombudsman huzuridagi Jamoatchilik guruhlari aʼzolari bilan birgalikda 11-son jazoni ijro etish koloniyasiga tashrif buyurdi.
Tashrif davomida mahkum R.Umarov bilan holi tarzda uchrashilib, suhbatlashildi. Suhbat davomida mahkum R.Umarov koloniyada yashash, ovqatlanish, yuvinish, tibbiy xizmat ko‘rsatish va boshqa maishiy sharoitlar bo‘yicha eʼtirozi yo‘qligini, u tomonidan yozilgan murojaatlar, xatlar tegishli manzillarga yuborilayotganligini hamda tazyiq va bosimlar o‘tkazilmayotganligini maʼlum qildi. U suhbat davomida o‘ziga nisbatan chiqarilgan sud hukmlaridan norozi ekanligini bildirib o‘tdi.Mintaqaviy vakil tomonidan muammo yechimi yuzasidan huquqiy tushuntirishlar berildi.Murojaat nazoratga olindi.
Mahkum R.Umarov bilan o‘tkazilgan suhbat davomida koloniya xodimlarining xatti-harakatlaridan yoki boshqa masalalar yuzasidan murojaat qoldirishi mumkinligi so‘raldi. U koloniya xodimlariga nisbatan shikoyati yo‘qligini va murojaat ham qoldirmasligini maʼlum qildi.
Qayd etib o‘tish joizki, Ombudsman, uning xodimlari va Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan Ombudsman huzuridagi Jamoatchilik guruhlari bilan birgalikda muntazam ravishda 11-son jazoni ijro etish koloniyasiga monitoring tashriflari amalga oshirilmoqda. Xususan, joriy yilning o‘tgan davrida Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakili Ombudsman huzuridagi Jamoatchilik guruhlari aʼzolari bilan birgalikda ushbu koloniyaga 6 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirilgan. Ushbu tashriflar davomida mahkum R.Umarov biror marotaba murojaat qilmagan va shikoyat qoldirmagan.

Как стало известно, Равшанбек Умаров, упомянутый в видеообращении, отбывает наказание в исправительной колонии № 11 Навоийской области.Согласно полученной информации, в течение шести месяцев этого года осужденный Р.Умаров 8 раз связывался по телефону со своими близкими родственниками, 3 раза участвовал на долгосрочных встречах и 4 раза получал передачи.
С целью выяснения обстоятельств, указанных в видеообращении, 7 августа текущего года региональный представитель Омбудсманав Навоийской области вместе с членами Общественных групп при Омбудсмане посетил исправительную колонию №11.
В ходе посещения былапроведена индивидуальная беседа с Р. Умаровым. В ходе беседы осужденный Умаров Р. заявил, что не имеет возражений против условий жизни, питания, умывания, оказания медицинских услуг и других бытовых условий в колонии, что написанные им обращения и письма направляются по соответствующим адресам и на него не оказывается давления.В ходе беседы он заявил, что недоволен вынесенными в отношении него судебными решениями, региональный представитель дал юридические разъяснения по решению проблемы, обращение было взято на контроль.
В беседе с заключенным Р. Умаровым его спросили, хочет ли он оставить жалобу на действия сотрудников колонии или по другим вопросам. Он заявил, что претензий к сотрудникам колонии не имеет и жалобу подавать не намерен.
Следует отметить, что Омбудсман, его аппарат и региональный представитель в Навоийской области совместно с Общественными группами при Омбудсмане регулярно совершают мониторинговые визиты в Исправительную колонию №11.
В частности, за прошедший период текущего года региональный представитель Омбудсмана в Навоийской области совместно с членами Общественных групп при Омбудсмане совершили 6 мониторинговых визитов в данную колонию. В ходе этих визитов осужденный Р. Умаровне обращался и не оставлял жалоб.