Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) ning xalqaro hamkorlik yo‘nalishidagi faoliyati haqida brifing
Qayd etish lozimki, Ombudsman instituti 1995 yilda MDH davlatlari orasidan O‘zbekistonda birinchilardan bo‘lib joriy etilgan. Mazkur institut hozirda Xalqaro Ombudsman instituti, Yevropa Ombudsmanlari instituti, Osiyo Ombudsmanlari Assotsiatsiyasi, Turkiy tilli davlatlar Ombudsmanlari hamda Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar Assotsiatsiyasi va Yevroosiyo Ombudsmanlari Alyansi kabi xalqaro tashkilotlarning to‘la qonli aʼzosi hisoblanadi.
Qolaversa, 2020 yilda Milliy inson huquqlarini himoya qilish muassasalarining Global alyansi tomonidan Ombudsman Parij prinsiplariga muvofiqligi bo‘yicha akkreditatsiyadan o‘tkazilib, unga 2021 yildan “v” maqomi berilgan.
Inson huquqlari sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish Vakil faoliyatining muhim yo‘nalishi hisoblanadi. Ushbu faoliyat xalqaro konvensiya va shartnomalar ijrosi yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi hisobotiga muqobil maʼruzalar tayyorlashda ishtirok etish, xorijiy Ombudsmanlar bilan ko‘p tomonlama aloqalarni rivojlantirish, xalqaro forumlar, chet el delegatsiyalarini qabul qilishda ishtirok etish, shuningdek, inson huquqlarini himoya qilish masalalari bo‘yicha xalqaro tashkilotlar va xorijiy hamkasblar murojaatlarini ko‘rib chiqish orqali amalga oshirilmoqda.
Shu kunga qadar 20 ga yaqin xorijiy ombudsmanlar bilan hamkorlik memorandumlari imzolangan.
Markaziy Osiyo Ombudsmanlari o‘rtasidagi aloqalar Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tashabbusi bilan joriy yilda o‘tkazilgan Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlarining I-Forumi  orqali yana-da mustahkamlandi.
Forum doirasida Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlari o‘rtasida ikki tomonlama memorandumlar imzolandi hamda Forum yakunida Toshkent deklaratsiyasi qabul qilindi.
Imzolangan memorandumlar doirasida fuqarolar murojaatlarini ko‘rib chiqish va hal etish bo‘yicha ham ishlanmoqda. 2022 yilda chet el fuqarolari, chet eldagi O‘zbekiston fuqarolari hamda chet el Ombudsmanlari tomonidan jami 61 ta murojaat kelib tushgan. Shundan 26 ta murojaat Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Armaniston, Rossiya federatsiyasi va boshqa davlatlar Ombudsmanlari tomonidan yuborilgan va ularning 70 foizga yaqini ijobiy hal etilgan.
Shuningdek, Ombudsman tomonidan Rossiya Federatsiyasi, Qozog‘iston, Qirg‘iziston Ombudsmanlariga harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarda bo‘lgan vatandoshlarimiz manfaatlarida 20 dan ortiq murojaat yuborilgan.
Jumladan, shu yilning 4 oktyabrida jizzaxlik fuqaro o‘g‘liga nisbatan Qirg‘iziston Respublikasining sudi tomonidan chiqarilgan xukmidan noroziligi sababli, o‘g‘lining huquqlarini himoya qilishni so‘ragan.
Ushbu masala Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan nazoratga olinib, Qirg‘iziston Respublikasi Aykikatchiga (ombudsman) tegishli xat yuborilgan.
Natijada, Qirg‘iziston Respublikasi Aykikatchi (ombudsman) murojaatchining o‘g‘li saqlanayotgan tergov hibsxonasiga borib holatni o‘rgangan. Hozirgi kunda unga nisbatan qo‘llanilgan sanksiya o‘zgartirilib, u tergov hibsxonasidan ozod etilgan.
Qolaversa, mehnat muhojirlarining huquqlari va manfaatlarini o‘rganish maqsadida xorijiy mamlakatlarga xizmat tashrifi amalga oshiriladi. Ularda o‘sha davlatlarda istiqomat qiluvchi vatandoshlarimiz uchun sayyor qabullar ham tashkil etib borilmoqda. Xususan, joriy yilda Turkiya, Rossiya Federatsiyasi va Polsha davlatlarida fuqarolar qabuli o‘tkazilib, ularda 100 dan ortiq yurtdoshlarimiz bilan suhbat o‘tkazildi.
Xalqaro aloqalarning muhim yo‘nalishlaridan biri sifatida Ombudsman O‘zbekiston ratifikatsiya qilgan xalqaro konvensiyalar ijrosi bo‘yicha hukumat hisoboti bilan birgalikda, muqobil maʼruzalar kiritishga alohida eʼtibor beriladi. Joriy yilda BMTning tegishli Qo‘mitalariga Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi, Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyalari, Irqiy kamsitishning barcha shakllarini tugatish to‘g‘risidagi xalqaro konvensiyasi ijrosi bo‘yicha muqobil maʼruzalar kiritildi.
Joriy yilda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Kotibiyat xodimlarining malakasini oshirish uchun ularning BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi, Yevropa Kengashi, YEXHTning Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi va boshqa xalqaro hamkorlar ko‘magida  taʼlim muassasalari va xorijiy mamlakatlarning inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarida taʼlim olishi va amaliyot o‘tashi tashkil etildi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) BMT organlari, YEXHT, Milliy huquqni himoya qilish muassasalarining global Alyansi, USAID, “Xalqaro qamoqxonalar islohoti”ning Markaziy Osiyo bo‘yicha vakolatxonasi (PRI) kabi xalqaro tashkilotlar bilan o‘zaro hamkorligi faol rivojlanib bormoqda.
Joriy yil davomida 10 ga yaqin seminar-treninglar tashkil etildi va unda 250 ga yaqin ishtirokchi qatnashdi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan joriy yil davomida mamlakatimizda 3 ta xalqaro konferensiya tashkil etildi. 10 dan ortiq xorijiy mamlakatlarning inson huquqlari bo‘yicha milliy institut rahbarlari bilan 20 ga yaqin ikki tomonlama uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Respublikasida akkreditatsiyadan o‘tgan xalqaro tashkilotlarning 30 dan ortiq vakillari bilan 12 marotaba uchrashuv tashkil etildi. Shuningdek, Ombudsman xorijiy mamlakatlarda tashkil etilgan 8 ta turli mavzudagi xalqaro tadbirda ishtirok etgan.

Briefing on the activities of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the field of international cooperation
It should be noted that the institution of the ombudsman was established in Uzbekistan in 1995 as one of the first among the CIS countries. Currently, this institution is a full member of such international organizations as the International Ombudsman Institute, the European Ombudsman Institute, the Asian Ombudsman Association, the Association of Ombudsmen and National Human Rights Institutions of Turkic Speaking Countries, the Eurasian Ombudsman Alliance.
In addition, in 2020, the Ombudsman was accredited by the Global Alliance of National Human Rights Institutions in accordance with the Paris Principles, and since 2021 has been assigned the status of “B”.
The development of international cooperation in the field of human rights is an important activity of the Authorized Person. This activity includes participation in the preparation of alternative reports to the report of the Republic of Uzbekistan on the implementation of international conventions and agreements, development of multilateral relations with foreign ombudsmen, participation in international forums, reception of foreign delegations, as well as consideration of appeals from international organizations and foreign colleagues on the protection of rights person.
To date, memorandums of cooperation have been signed with about 20 foreign Ombudsmen.
Relations between the Ombudsmen of Central Asia were further strengthened thanks to the I-Forum of Ombudsmen of Central Asia, held this year at the initiative of the Authorized Person for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman).
Within the framework of the Forum, bilateral memorandums were signed between the Ombudsmen of the countries of Central Asia, and the Tashkent Declaration was adopted as a result of the Forum.
As part of the signed memorandums, work is also underway to consider and resolve citizens' appeals. In total, in 2022, 61 appeals were received from foreign citizens, citizens of Uzbekistan abroad, foreign Ombudsmen. Of these, 26 appeals were sent by the Ombudsmen of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Armenia, the Russian Federation and other countries, and about 70% of them were resolved positively.
The Ombudsman also sent more than 20 appeals to the Commissioner for Human Rights of the Russian Federation, Kazakhstan and Kyrgyzstan in the interests of our compatriots who are in closed institutions for persons with limited freedom of movement.
For example, on October 4 of this year, a citizen of the Jizzakh region applied for the protection of the rights of his son in connection with dissatisfaction with the verdict passed by the court of the Kyrgyz Republic.
This issue was under the control of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and a corresponding letter was sent to Akyikatchy (Ombudsman) of the Kyrgyz Republic.
As a result, Akyikatchy (Ombudsman) of the Kyrgyz Republic went to the pre-trial detention center where the applicant's son is being held and sorted out the situation. Currently, the measure of punishment applied to him has been changed, and he has been released from the pre-trial detention center.
In addition, working trips are made to foreign countries in order to study the rights and interests of migrant workers. Visiting receptions are also organized for our compatriots living in these countries. In particular, this year the reception of citizens was held in Turkey, the Russian Federation and Poland, where conversations were held with more than 100 compatriots.
As one of the important areas of international relations, special attention is paid to the introduction of alternative reports along with the government's report on the implementation of international conventions ratified by Uzbekistan. This year, alternative reports on the implementation of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination, the Convention on the Rights of the Child and the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women were submitted to the relevant UN Committees.
This year, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), with the support of the Office of the UN High Commissioner for Human Rights, the Council of Europe, the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights and other international partners, organized training and internships in educational institutions and National Human Rights Institutions of foreign countriesin order to improve the skills of the secretariat staff.
The Authorized Person for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman) is actively developing cooperation with international organizations such as UN bodies, the OSCE, the Global Alliance of National Human Rights Institutions, USAID, the Central Asian Office of Penal Reform International (PRI).
During this year, about 10 training seminars were organized, in which about 250 people took part.
During this year, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) organized 3 international conferences in our country. About 20 bilateral meetings were held with the heads of national human rights institutions from more than 10 foreign countries. 12 meetings were held with more than 30 representatives of international organizations accredited in the Republic of Uzbekistan. The Ombudsman also took part in 8 international events on various topics organized in foreign countries.