Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) ning xalqaro hamkorlik yo‘nalishidagi faoliyati haqida brifing
Qayd etish lozimki, Ombudsman instituti 1995 yilda MDH davlatlari orasidan O‘zbekistonda birinchilardan bo‘lib joriy etilgan. Mazkur institut hozirda Xalqaro Ombudsman instituti, Yevropa Ombudsmanlari instituti, Osiyo Ombudsmanlari Assotsiatsiyasi, Turkiy tilli davlatlar Ombudsmanlari hamda Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar Assotsiatsiyasi va Yevroosiyo Ombudsmanlari Alyansi kabi xalqaro tashkilotlarning to‘la qonli aʼzosi hisoblanadi.
Qolaversa, 2020 yilda Milliy inson huquqlarini himoya qilish muassasalarining Global alyansi tomonidan Ombudsman Parij prinsiplariga muvofiqligi bo‘yicha akkreditatsiyadan o‘tkazilib, unga 2021 yildan “v” maqomi berilgan.
Inson huquqlari sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish Vakil faoliyatining muhim yo‘nalishi hisoblanadi. Ushbu faoliyat xalqaro konvensiya va shartnomalar ijrosi yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi hisobotiga muqobil maʼruzalar tayyorlashda ishtirok etish, xorijiy Ombudsmanlar bilan ko‘p tomonlama aloqalarni rivojlantirish, xalqaro forumlar, chet el delegatsiyalarini qabul qilishda ishtirok etish, shuningdek, inson huquqlarini himoya qilish masalalari bo‘yicha xalqaro tashkilotlar va xorijiy hamkasblar murojaatlarini ko‘rib chiqish orqali amalga oshirilmoqda.
Shu kunga qadar 20 ga yaqin xorijiy ombudsmanlar bilan hamkorlik memorandumlari imzolangan.
Markaziy Osiyo Ombudsmanlari o‘rtasidagi aloqalar Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tashabbusi bilan joriy yilda o‘tkazilgan Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlarining I-Forumi  orqali yana-da mustahkamlandi.
Forum doirasida Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlari o‘rtasida ikki tomonlama memorandumlar imzolandi hamda Forum yakunida Toshkent deklaratsiyasi qabul qilindi.
Imzolangan memorandumlar doirasida fuqarolar murojaatlarini ko‘rib chiqish va hal etish bo‘yicha ham ishlanmoqda. 2022 yilda chet el fuqarolari, chet eldagi O‘zbekiston fuqarolari hamda chet el Ombudsmanlari tomonidan jami 61 ta murojaat kelib tushgan. Shundan 26 ta murojaat Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Armaniston, Rossiya federatsiyasi va boshqa davlatlar Ombudsmanlari tomonidan yuborilgan va ularning 70 foizga yaqini ijobiy hal etilgan.
Shuningdek, Ombudsman tomonidan Rossiya Federatsiyasi, Qozog‘iston, Qirg‘iziston Ombudsmanlariga harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarda bo‘lgan vatandoshlarimiz manfaatlarida 20 dan ortiq murojaat yuborilgan.
Jumladan, shu yilning 4 oktyabrida jizzaxlik fuqaro o‘g‘liga nisbatan Qirg‘iziston Respublikasining sudi tomonidan chiqarilgan xukmidan noroziligi sababli, o‘g‘lining huquqlarini himoya qilishni so‘ragan.
Ushbu masala Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan nazoratga olinib, Qirg‘iziston Respublikasi Aykikatchiga (ombudsman) tegishli xat yuborilgan.
Natijada, Qirg‘iziston Respublikasi Aykikatchi (ombudsman) murojaatchining o‘g‘li saqlanayotgan tergov hibsxonasiga borib holatni o‘rgangan. Hozirgi kunda unga nisbatan qo‘llanilgan sanksiya o‘zgartirilib, u tergov hibsxonasidan ozod etilgan.
Qolaversa, mehnat muhojirlarining huquqlari va manfaatlarini o‘rganish maqsadida xorijiy mamlakatlarga xizmat tashrifi amalga oshiriladi. Ularda o‘sha davlatlarda istiqomat qiluvchi vatandoshlarimiz uchun sayyor qabullar ham tashkil etib borilmoqda. Xususan, joriy yilda Turkiya, Rossiya Federatsiyasi va Polsha davlatlarida fuqarolar qabuli o‘tkazilib, ularda 100 dan ortiq yurtdoshlarimiz bilan suhbat o‘tkazildi.
Xalqaro aloqalarning muhim yo‘nalishlaridan biri sifatida Ombudsman O‘zbekiston ratifikatsiya qilgan xalqaro konvensiyalar ijrosi bo‘yicha hukumat hisoboti bilan birgalikda, muqobil maʼruzalar kiritishga alohida eʼtibor beriladi. Joriy yilda BMTning tegishli Qo‘mitalariga Xotin-qizlarni kamsitishning barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi, Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyalari, Irqiy kamsitishning barcha shakllarini tugatish to‘g‘risidagi xalqaro konvensiyasi ijrosi bo‘yicha muqobil maʼruzalar kiritildi.
Joriy yilda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Kotibiyat xodimlarining malakasini oshirish uchun ularning BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi, Yevropa Kengashi, YEXHTning Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi va boshqa xalqaro hamkorlar ko‘magida  taʼlim muassasalari va xorijiy mamlakatlarning inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarida taʼlim olishi va amaliyot o‘tashi tashkil etildi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) BMT organlari, YEXHT, Milliy huquqni himoya qilish muassasalarining global Alyansi, USAID, “Xalqaro qamoqxonalar islohoti”ning Markaziy Osiyo bo‘yicha vakolatxonasi (PRI) kabi xalqaro tashkilotlar bilan o‘zaro hamkorligi faol rivojlanib bormoqda.
Joriy yil davomida 10 ga yaqin seminar-treninglar tashkil etildi va unda 250 ga yaqin ishtirokchi qatnashdi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan joriy yil davomida mamlakatimizda 3 ta xalqaro konferensiya tashkil etildi. 10 dan ortiq xorijiy mamlakatlarning inson huquqlari bo‘yicha milliy institut rahbarlari bilan 20 ga yaqin ikki tomonlama uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Respublikasida akkreditatsiyadan o‘tgan xalqaro tashkilotlarning 30 dan ortiq vakillari bilan 12 marotaba uchrashuv tashkil etildi. Shuningdek, Ombudsman xorijiy mamlakatlarda tashkil etilgan 8 ta turli mavzudagi xalqaro tadbirda ishtirok etgan.

Брифинг о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в сфере международного сотрудничества
Следует отметить, что институт омбудсмена был учрежден в Узбекистане в 1995 году одним из первых среди стран СНГ. В настоящее время этот институт является полноправным членом таких международных организаций, как Международный институт омбудсмена, Европейский институт омбудсмена, Азиатская ассоциация омбудсменов, Ассоциация омбудсменов и национальных правозащитных институтов тюркоязычных стран, Евразийский альянс омбудсменов.
Кроме того, в 2020 году Омбудсман был аккредитован Глобальным альянсом национальных правозащитных учреждений в соответствии с Парижскими принципами, а с 2021 года ему присвоен статус «В».
Развитие международного сотрудничества в области прав человека является важным направлением деятельности Уполномоченного. Данная деятельность включает в себя участие в подготовке альтернативных докладов к отчету Республики Узбекистан о выполнении международных конвенций и соглашений, развитие многосторонних отношений с зарубежными омбудсменами, участие в международных форумах, прием иностранных делегаций, а также рассмотрение обращений международных организаций и зарубежных коллег по вопросам защиты прав человека.
На сегодняшний день подписаны меморандумы о сотрудничестве примерно с 20 зарубежными Омбудсманами.
Дальнейшее укрепление отношения между Омбудсменами Центральной Азии получили благодаря I-Форуму Омбудсменов Центральной Азии, проведенному в этом году по инициативе Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана).
В рамках Форума были подписаны двусторонние меморандумы между Омбудсменами стран Центральной Азии, а по итогам Форума принята Ташкентская декларация.
В рамках подписанных меморандумов также ведется работа по рассмотрению и разрешению обращений граждан. Всего в 2022 году поступило 61 обращений иностранных граждан, граждан Узбекистана за рубежом, зарубежных Омбудсменов. Из них 26 обращений были направлены Омбудсменами Казахстана, Кыргызстана, Армении, Российской Федерации и других стран, и около 70% из них решены положительно.
Также Омбудсмен направил более 20 обращений Уполномоченным по правам человека Российской Федерации, Казахстана и Кыргызстана в интересах наших соотечественников, находящихся в закрытых учреждениях для лиц с ограниченной свободой передвижения.
Например, 4 октября текущего года гражданин Джизакской области обратился за защитой прав своего сына в связи с недовольством приговором, вынесенным судом Кыргызской Республики.
Данный вопрос находился на контроле Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) и соответствующее письмо было направлено Акыйкатчы (Омбудсмену) Кыргызской Республики.
В результате Акыйкатчы (Омбудсмен) Кыргызской Республики выехала в следственный изолятор, где содержится сын заявительницы, и разобралась в ситуации. В настоящее время примененная к нему мера наказания изменена, и он освобожден из СИЗО.
Кроме того, осуществляются рабочие поездки в зарубежные страны с целью изучения прав и интересов трудящихся-мигрантов. Также организуются выездные приемы для наших соотечественников, проживающих в этих странах. В частности, в этом году прием граждан был проведен в Турции, Российской Федерации и Польше, где проведены беседы с более 100 соотечественниками.
Как одно из важных направлений международных отношений, особое внимание уделяется внесению альтернативных докладов вместе с отчетом правительства о выполнении международных конвенций, ратифицированных Узбекистаном. В этом году альтернативные доклады о выполнении Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, Конвенции о правах ребенка и Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин были представлены в соответствующие Комитеты ООН.
В этом году Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) с целью повышения квалификации сотрудников секретариата при поддержке Управления верховного Комиссара ООН по правам человека, Совета Европы, Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека и других международных партнеров организовали обучение и стажировку в учебных заведениях и Национальных институтах по правам человека зарубежных стран.
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) активно развивает сотрудничество с международными организациями, такими как органы ООН, ОБСЕ, Глобальный альянс национальных правозащитных учреждений, USAID, Центральноазиатское представительство «Международной тюремной реформы» (PRI).
В течение этого года было организовано около 10 обучающих семинаров, в которых приняли участие около 250 человек.
В течение этого года Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) в нашей стране были организованы 3 международные конференции. Проведено около 20 двусторонних встреч с руководителями национальных правозащитных институтов более 10 зарубежных стран. Проведено 12 встреч с более чем 30 представителями международных организаций, аккредитованных в Республике Узбекистан. Также Омбудсман приняла участие в 8 международных мероприятиях различной тематики, организованных в зарубежных странах.