Ombudsmanning Xorazmdagi mintaqaviy vakilini bilasizmi?
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida jami 14 ta mintaqaviy vakili mavjud. Ular hududlar kesimida fuqarolar murojaatlarini qabul qilish va ko‘rib chiqish, ularning buzilgan huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini tiklashda Vakilga ko‘maklashadilar.
O‘z navbatida Ombudsmanning mintaqaviy vakillari mahalliy davlat hokimiyati organlariga, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlariga, korxonalar, muassasalar, tashkilotlarga va ularning mansabdor shaxslariga aniqlashtirilishi lozim bo‘lgan holatlar yuzasidan tekshiruv o‘tkazishda ko‘maklashishni so‘rab murojaat qilish, shuningdek ulardan hujjatlar, materiallar va boshqa maʼlumotlarni so‘rash hamda olish huquqiga ega.
Xorazm viloyati xalq taʼlimi boshqarmasi boshlig‘i Xamro Bektemirov jamoatchilik asosida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Xorazm viloyatidagi mintaqaviy vakili sifatida faoliyat yuritib kelmoqda. U fuqarolardan kelib tushayotgan murojaatlarni joyiga borib o‘rganish va hal etish bilan birga mahallalarda uchrashuvlar tashkil etib, Ombudsmanning inson huquqlarini tiklashdagi huquq va vakolatlari haqida aholining huquqiy savodxonligini oshirmoqda. Muhimi, ushbu jarayonda baʼzi qonun buzilish holatlari ham aniqlanib, ularni bartaraf etish bo‘yicha ishlanmoqda.
Jumladan, Xorazm viloyatining chekka hududlaridan hisoblangan Tuproqqalʼa tumani faollari bilan o‘tkazilgan uchrashuvda “Xazorasp” mahallasida yashovchi 5 nafar fuqaro hamda 7 nafar bolaning shaxsini tasdiqlovchi hech qanday hujjatlari yo‘qligi maʼlum bo‘ldi. Ahamiyatlisi, hech qanday hujjatsiz yashayotgan insonlar, pasport va tug‘ilganlik haqidagi guvohnomalarni rasmiylashtirish uchun tegishli davlat idoralariga avvallari murojaat ham qilishmagan. Mintaqaviy vakilning aralashuvi bilan fuqarolarga tushuntirish berilib, hujjatlar rasmiylashtirishda amaliy yordam berildi.
Shuningdek, Hamro Bektemirovga kelib tushgan murojaatlardan birida, Toshkent axborot texnologiyalari universitetining Urganch filiali xodimi ustidan shikoyat kelib tushdi. Maʼlum bo‘lishicha, xodim sayt, platforma, dastur ishlab berish uchun fuqarodan kelishilgan xizmat xaqini olgan lekin, majburiyatini bajarmagan. Murojaatchining yozishicha, 2 yildan buyon buyurtmani cho‘zib, bajarmagan xodim, aldov yo‘li bilan to‘langan summani qaytarishni ham ortga surib kelmoqda. Mazkur murojaat yuzasidan Ombudsmanning Xorazmdagi mintaqaviy vakili TATU Urganch filiali rahbariyati bilan bog‘langan holda fuqaro murojaatini ijobiy hal etilishiga erishdi. Murojaatchiga to‘langan summa to‘liq qaytarilib, kelishilgan xizmatni o‘z vaqtida bajarmagan xodimga tegishli chora ko‘rildi.
Ombudsmanning Xorazmdagi vakiliga ko‘p yillardan buyon savdo va xizmat ko‘rsatish sohasida faoliyat yurituvchi "ORZU - FAXRIM" oilaviy korxonasi rahbaridan yangi qurib bitkazilgan binoni buzib tashlanishini oldini olish bo‘yicha murojaat kelib tushdi.
Murojaat o‘rganilishi natijasida maʼlum bo‘lishicha, ushbu oilaviy korxonada oila aʼzolardan tashqari yana 8 nafar xodim ishlaydi. Tadbirkorga ishini kengaytirishi uchun Xiva tumani hokimi tomonidan bo‘sh yer maydoni ajratiladi. Lekin, qurilish ishlari belgilangan rejadan kechikib boshlanganligi sababli, olingan yer maydoni bir qancha muddat bo‘sh yotadi. Bu orada ushbu yer maydoni foydalanilmayotgan yer uchastkalari sifatida ro‘yxatga olinadi va e-auksion savdo platformasiga joylashtiriladi. Hozirda mazkur maydonda tadbirkor oilaviy korxonasining yangi binosi qurib bitkazilgan. Lekin, ushbu maydonni e-auksion orqali boshqa fuqaro sotib olgan va yangi binoni buzib tashlashini bildirgan.
Mazkur nizoli holat yuzasidan Ombudsmanning Xorazmdagi Mintaqaviy vakili tegishli davlat idoralari bilan bog‘lanib, binoni buzib tashlanishini oldini oldi.
Yana bir tadbirkor murojaatida, sabzovot-polizchilik yo‘nalishida faoliyat yuritishi uchun yer maydoni so‘rab qilgan murojaati hanuzgacha hal etilmasdan kelayotganligi qayd etilgan. Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Xorazm viloyatidagi mintaqaviy vakili aralashuvi natijasida "Dostonbek Rayxona Kamola" MCHJ rahbariga Urganch tumani Bekobod qishlog‘i, Bekobod-Qumobod massivi hududida joylashgan 5,8 gektar yer maydoni ajratib berildi.

Знаете ли вы регионального представителя Уполномоченного по правам человека в Хорезме?
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) имеет в общей сложности 14 региональных представителей в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте. Они помогают Омбудсмену принимать и рассматривать обращения граждан по регионам, восстанавливать их нарушенные права, свободы и законные интересы.
В свою очередь, региональные представители Уполномоченного вправе обращаться в органы местного самоуправления, органы самоуправления граждан, предприятия, учреждения, организации и к их должностным лицам за помощью в расследовании дел, а также запрашивать и получать документы, материалы и другую информацию.
Хамро Бектемиров, начальник Хорезмского областного управления народного образования, работал на общественных началах в качестве регионального представителя Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) в Хорезмской области. Помимо изучения на месте и рассмотрения жалоб граждан, он организует встречи в махаллях и повышает правовую осведомленность населения о правах и полномочиях Уполномоченного по правам человека в восстановлении прав человека. Важно отметить, что в этом процессе были выявлены и устраняются некоторые нарушения.
В частности, во время встречи с активистами Тупраккалинского района, который является одним из отдаленных районов Хорезмской области, было выявлено, что 5 граждан и 7 детей, проживающих в махалле Хазорасп, не имеют документов, удостоверяющих личность. Примечательно, что люди, живущие без документов, ранее не обращались в соответствующие государственные органы для получения паспортов и свидетельств о рождении. При вмешательстве регионального представителя гражданам были предоставлены разъяснения и практическая помощь в оформлении документов.
Также Хамро Бектемиров получил жалобу на сотрудника Ургенчского филиала Ташкентского университета информационных технологий. Выяснилось, что сотрудник получил от гражданина оговоренную плату за услуги по разработке сайта, платформы, приложения, но свои обязательства не выполнил. По словам заявителя, сотрудник, который не выполнял заказ 2 года, также задерживает возврат уплаченной суммы мошенническим путем.
Региональный представитель Уполномоченного по правам человека в Хорезме в контакте с руководством Ургенчского отделения ТУИТ получил положительный ответ на обращение. Сумма, уплаченная заявителю, была полностью возвращена, и были приняты соответствующие меры в отношении сотрудника, который не оказал оговоренную услугу вовремя.
Представитель Уполномоченного по правам человека в Хорезме получил запрос от главы семейного предприятия «ОРЗУ-ФАКСРИМ», много лет работающего в сфере торговли и услуг, не допустить сноса новостройки.
В результате изучения приложения выяснилось, что помимо членов семьи в этом семейном бизнесе работают еще 8 сотрудников. Губернатор Хивинского района выделит предпринимателю свободный земельный участок для расширения бизнеса. Однако в связи с тем, что строительные работы начались позже, чем планировалось, приобретенный участок еще некоторое время будет пустовать. Между тем, эта земля будет зарегистрирована как неиспользуемые земельные участки и размещена на торговой площадке электронного аукциона. В настоящее время на этом месте построено новое здание семейного предприятия предпринимателя. Однако другой гражданин купил участок на электронном аукционе и сказал, что снесет новое здание.
Региональный представитель Уполномоченного по правам человека в Хорезме связался с соответствующими государственными органами, чтобы предотвратить снос здания.
Другой бизнесмен сообщил, что его заявка на земельный участок под овощеводство до сих пор не рассмотрена. В результате вмешательства регионального представителя Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) в Хорезмской области главе ООО «Достонбек Райхона Камола» выделено 5,8 га земли в селе Бекабад Бекабад-Кумабадского массива Ургенчского района.
Для справки: Хамро Бектемиров, региональный представитель Уполномоченного  Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) в Хорезмской области, принимает обращения граждан по средам с 14:00 до 17:00. Адрес: Хорезмская область, город Ургенч, улица Ю. Бабаджанова, 29