OMBUDSMAN MUNOSABATI
Koloniya boshlig‘ining so‘zlariga ko‘ra, muassasada saqlanayotgan jami mahkumlarining 75 foizi foydali mehnatga jalb qilingan. Ushbu muassasa hududida tikuvchilik, duradgorlik, yumshoq mebel yasash va boshqa kasb-hunarga ixtisoslashgan 10 dan ortiq sexlar mavjud bo‘lib, u yerda 50 turdan ortiq mahsulotlar ishlab chiqariladi.
Jumladan, tikuv sexida buyurtmaga asosan kiyimlar, xususan, harbiy dala va mahsus ishchilar kiyimlari tikiladi.
Ombudsman huzuridagi komissiya aʼzolari ushbu sexda ishlayotgan 15 nafar mahkumlar bilan ularga yaratilgan sharoitlar, tibbiy xizmat, ovqatlanish, shuningdek qiynoq, ruhiy va jismoniy tazyiq holatlarining bor yoki yo‘qligi haqida suhbatlashildi.
Taʼkidlash lozimki, jazoni ijro etish koloniyasida mahkumlar qaysi mehnat turi bilan mashg‘ul ekani muhim emas. Muhimi, ular sodir etgan jinoyati uchun sud tomonidan tayinlangan jazoni O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat ijroiya kodeksining talablari asosida o‘tashmoqda.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) bu atrofda tarqatilgan har xil o‘rinsiz fikr-mulohazalarga chek qo‘yishga chaqiradi. Barcha OAV va blogerlar inson shaʼni, qadr-qimmatini kamsitilishiga olib kelishi mumkin bo‘lgan axborotlarni eʼlon qilishda faqatgina rasmiy manbaalarga (www.ombudsman.uz) murojaat qilishlari maqsadga muvofiq. Zero, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 48-moddasida "Fuqarolar Konstitutsiya va qonunlarga rioya etishga, boshqa kishilarning huquqlari erkinliklari, shaʼni va qadr-qimmatini hurmat qilishga majburdirlar" deb belgilangan.

ОТНОШЕНИЕ ОМБУДСМЕНА
Как сообщалось ранее, 5 мая текущего года экспертная группа, состоящая из представителей общественности, работающих в рамках Национального превентивного механизма по предупреждению пыток при Уполномоченном по правам человека, нанесла очередной мониторинговый визит в исправительную колонию № 22 Ташкентской области.
По словам начальника колонии, 75 процентов от общего числа осужденных, содержащихся в колонии, заняты полезным трудом. На территории этого заведения работает более 10 мастерских по шитью, производству столярных изделий, мягкой мебели и другим ремеслам, где производится более 50 наименований продукций.
К примеру, в швейном цеху шьют одежду на заказ, в частности, военную и специальную рабочую одежду.
Члены комиссии при Уполномоченном по правам человека побеседовали с 15 осужденными, работающими в цеху, о созданных для них условиях, медицинском обслуживании, питании, а также о наличии случаев пыток, психологического и физического насилия.
Следует отметить, что не имеет значения, каким видом работы осужденные занимаются в исправительной колонии. Что немаловажно, они отбывают наказание в соответствии с требованиями Уголовно-процессуального кодекса Республики Узбекистан.
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) призывает положить конец всем неуместным комментариям, в этой сфере. Всем СМИ и блогерам рекомендуется ссылаться только на официальные источники (www.ombudsman.uz) при публикации информации, которая может унижать человеческое достоинство. Поскольку, статья №48 Конституции Республики Узбекистан гласит, что «граждане обязаны соблюдать Конституцию и законы, уважать права, свободы, честь и достоинство других».