Ombudsman tomonidan qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha Milliy preventiv mexanizm doirasida 2022 yilning 9 oyida amalga oshirilgan monitoring tashriflari bo‘yicha brifing
2022 yilning 9 oyida Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 297 ta monitoring tashriflari amalga oshirildi. Ushbu ko‘rsatkich 2021-yilning 9 oyida 120 ta, 2020 yilning 9 oyida 68 tani tashkil etgan edi.
Tashriflarning 108 tasi Jazoni ijro etish muassasalari, 75 tasi Tergov hibsxonalari, 39 tasi Vaqtincha saqlash hibsxonalari, 21 tasi Maxsus qabulxonalar, 9 tasi Reabilitatsiya qilish markazlari, 19 tasi Narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining filiallari va 19 tasi Ruhiy-asab kasalliklari shifoxonalari, 7 tasi “Sahovat” va “Muruvvat” uylarida o‘tkazildi.
Tashriflarda harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda ushlab turilgan 4500 dan ortiq shaxs bilan jamoaviy va 2605 nafar shaxs bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Monitoring tashriflarida yopiq muassasalarda saqlanadigan shaxslarning sharoitlari, xususan yashash va ovqatlanish, mehnat qilish, tibbiy yordam ko‘rsatish holati va sifati, olib borilayotgan maʼnaviy-maʼrifiy ishlar, koronavirus pandemiyasi davrida sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilayotganligi hamda taʼlim-tarbiya va boshqa shu kabi holatlar o‘rganildi.
Shuningdek, monitoring tashriflarida jazoni ijro etish muassasalarida, xususan umumiy, qattiq va maxsus tartibli koloniyalarda jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlar bilan ilk marotaba anonim so‘rovlar o‘tkazildi.
Ichki ishlar organlarining vaqtincha saqlash hibsxonalariga amalga oshirilgan monitoring tashriflari davomida aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha tavsiyalar berilgan. Hozirda ularni bartaraf etish bo‘yicha ishlar boshlangan.
Harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga amalga oshirilgan monitoring tashriflarida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish maqsadida 2022 yilning 9 oyida Ombudsman tomonidan mutasaddi vazirlik va idoralarga ta taqdimnoma, ta xulosa va ta tahliliy axborot, Oliy Majlis palatalariga ta tahliliy maʼlumot kiritildi hamda Bosh prokuratura, Ichki ishlar vazirligi va Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi bilan birgalikda “Yo‘l haritasi” ishlab chiqildi.
2022 yilning 9 oyida Ombudsmanga harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda saqlanayotgan shaxslar, ularning yaqin qarindoshlari va advokatlaridan 2 476 ta murojaat kelib tushdi. Ushbu ko‘rsatkich 2021 yilning mazkur davriga nisbatan 418 taga yoki 16,8 foizga oshgan.
Ushbu murojaatlarning 612 tasi “Ombudsman qutisi”, 908 tasi pochta aloqasi xizmati, 491 tasi sayyor qabullar, 243 tasi shaxsiy qabullar, 97 tasi Ombudsmanning “Ishonch telefoni” orqali hamda 105 tasi elektron tarzda kelib tushgan.
Mazkur murojaatlarning 1 292 tasi yoki 52,2 foizi bevosita mahkum va mahbuslardan kelib tushgan. Bu esa ularning murojaat qilish huquqlarini amalga oshirishda biron-bir cheklovlar bo‘lmayotganligidan dalolatdir.
Murojaatlarning 582 tasida sud hukmidan hamda 443 tasida surishtiruv va dastlabki tergov harakatlaridan shikoyat qilingan.
Shu bilan birga, murojaatlarning 351 tasida tayinlangan jazoning yengillashtirilishi, muddatidan oldin ozod etilishi va/yoki afv etilishi, 143 tasida ruhiy, psixologik, jismoniy yoki boshqacha tarzda bosim o‘tkazilganligi, 124 tasida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakil (ombudsman) bilan uchrashuv, 73 tasida boshqa muassasaga o‘tkazilishi, 64 tasida sud majlisida Ombudsman masʼul xodimining ishtiroki, 63 tasida oila aʼzolariga ko‘mak berilishi va 32 tasida tibbiy yordam ko‘rsatilishi hamda 34 tasida boshqa masalalar bayon qilingan.
Mazkur murojaatlarni ko‘rib chiqish natijalariga ko‘ra, Ombudsman murojaatiga asosan 4 ta murojaat bo‘yicha tegishli sudlar tomonidan 14 nafar mahkumga nisbatan tayinlangan jazolar yengilrog‘iga almashtirilgan va 5 nafar mahbusning ehtiyot choralari yengilrog‘iga o‘zgartirilgan.
Mahkumlar tomonidan oilasiga ko‘mak ko‘rsatish masalasida kelib tushgan murojaatlar yuzasidan tegishli hokimliklar tomonidan 11 nafar mahkumning oila aʼzolariga turli xildagi iqtisodiy va ijtimoiy ko‘mak ko‘rsatilgan. Shuningdek, Jazoni ijro etish departamenti tomonidan 4 nafar mahkum Ombudsmanning murojaatiga asosan yashash joyiga yaqin bo‘lgan hududlardagi jazoni ijro etish muassasalariga ko‘chirilgan.
2022 yilning 9 oyida Ombudsman nomiga ruhiy, psixologik, jismoniy yoki boshqacha tarzda bosim o‘tkazilganligi masalasida 143 ta shikoyat kelib tushdi.
Kelib tushgan shikoyatlar Ombudsman tomonidan nazoratga olinib, O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat-protsessual kodeksida belgilangan tartibda ko‘rib chiqish uchun nazorat xati bilan Bosh prokuratura va Ichki ishlar vazirligiga murojaat qilingan.
Ushbu shikoyatlarning 72 tasi (50,4 foizi) yuzasidan huquq-tartibot idoralari xodimlarining harakatlariga nisbatan o‘tkazilgan xizmat tekshiruvlari va prokuratura idoralari tomonidan olib borilgan tergovga qadar tekshiruv yakunlariga ko‘ra, murojaatlarda ko‘rsatilgan vajlar tasdiqlanmadi. 46 ta shikoyat yuzasidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari davom etmoqda.
Shikoyatlarning 14 tasi yuzasidan O‘zekiston Respublikasi Jinoyat-protsessual kodeksining 83-moddasi 2-bandiga muvofiq jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qabul qilingan qarorlar Ombudsmanning xatiga asosan yuqori turuvchi prokuratura organlari tomonidan bekor qilinib, qo‘shimcha tergovga qadar tekshiruv harakatlarini o‘tkazish belgilangan.
Ichki ishlar vazirligi va masʼul idoralar tomonidan ushbu shikoyatlarga ko‘ra o‘tkazilgan xizmat tekshiruvlari yakunlariga ko‘ra, 11 nafar xodimga nisbatan intizomiy taʼsir choralari qo‘llanilgan va 1 nafar xodim bilan mehnat shartnomasi bekor qilingan hamda prokuratura tomonidan o‘tkazilgan o‘rganishlarga ko‘ra, 1 ta shikoyat bo‘yicha 1 nafar mahkumga qo‘llanilgan intizomiy taʼsir chorasi noqonuniy deb topilgan va bekor qilingan.
Shuningdek, ushbu shikoyatlardan 1 tasi yuzasidan ichki ishlar organlarining 1 nafar xodimi O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 104-moddasi 1-qismi (Qasddan badanga og‘ir shikast yetkazish) va 2301-moddasi 1-qismida (Dalillarni soxtalashtirish (qalbakilashtirish) nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybdor deb topilib, unga nisbatan 5 yil 6 oyga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan.
Monitoring tashriflari yakunlariga ko‘ra, harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylar faoliyatini yana-da takomillashtirish hamda u yerda saqlanayotgan shaxslarning huquq va erkinliklarini taʼminlash va qiynoq holatlarining oldini olish bo‘yicha takliflar tayyorlanib, Parlament va tegishli davlat organlariga ko‘rib chiqish uchun yuborilgan.

108 посещений были в учреждениях исполнения наказаний, 75 - в следственных изоляторах, 39 - в изоляторах временного содержания, 21 - в спецприемниках, 9 - в реабилитационных центрах, 19 - в филиалах Наркологического научно-практического медицинского центра, 19 - в психиатрических больницах, 7 посещений было осуществлено в дома “Саҳоват” и “Мурувват”.
В ходе посещений были проведены коллективные беседы с более чем 4500 лицами, содержащимися в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, и индивидуальные беседы с 2605 лицами.
В ходе мониторинговых визитов были рассмотрены условия содержания лиц в закрытых учреждениях, в частности, состояние и качество проживания и питания, труда, оказания медицинской помощи, проводимая духовно-просветительская работа, соблюдение санитарно-гигиенических требований в период пандемии коронавируса, а также образовательно-просветительская деятельность и другие условия.
Также в ходе мониторинговых посещений впервые были проведены анонимные опросы заключенных, отбывающих наказание в учреждениях исполнения наказаний, в частности, в колониях общего, строгого и особого режима.
В ходе мониторинговых посещений следственных изоляторов органов внутренних дел даны рекомендации относительно выявленных недостатков. В настоящее время начаты работы по их устранению.
В целях устранения недостатков, выявленных в ходе мониторинговых посещений мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, 9 сентября 2022 года Омбудсман направил в официальные министерства и ведомства 4 представления, 3 заключения и 1 аналитическую информацию, 2 аналитической информации в палаты Олий Мажлиса, и наряду с этим совместно с Генеральной прокуратурой, МВД и Национальным центром по правам человека Республики Узбекистан разработана «Дорожная карта».
За 9 месяцев 2022 года Омбудсман получил 2 476 обращений от лиц, содержащихся в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, их близких родственников и адвокатов. Данный показатель увеличился на 418 или 16,8% по сравнению с текущим периодом 2021 года.
Из этих обращений 612 поступили через “Ящик омбудсмана”, 908-через почтовую службу, 491-через выездные приемы, 243-через личные приемы, 97-по “горячей линии” Омбудсмана и 105-в электронном виде.
Из них 1292 обращения, или 52,2 процента, поступили непосредственно от осужденных и заключенных. Это свидетельствует об отсутствии ограничений на осуществление их права на обращение.
В 582 жалобах поданы жалобы на приговоры судов и 443 на действия дознания и предварительного следствия.
Вместе с тем, в 351 обращении заявители просят о смягчении наказания, досрочном освобождении и/или помиловании, 143 обращений по поводу применения психологического, физического или иного воздействия, в 124 обращениях – просят о встрече с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом), 73 обращений о переводе в другое учреждение, 64 об участии ответственного сотрудника Омбудсмана в судебном заседании, 63 об оказании помощи членам семьи и в 32 об оказании медицинской помощи, а в 34 случаях иные вопросы.
По результатам рассмотрения указанных обращений, в соответствии с обращением омбудсмена, в основном по 4 обращениям, наказания, назначенные соответствующими судами в отношении 14 осужденных, были заменены на более мягкие, а меры предосторожности для 5 заключенных были изменены на более мягкие.
В связи с поступившими обращениями осужденных по вопросу оказания поддержки их семьям, соответствующими администрациями была оказана различная финансовая и социальная помощь членам семей 11 осужденных. Также 4 осужденных были переведены Департаментом исполнения наказаний в пенитенциарные учреждения в районах, близких к их месту жительства, на основании обращения Уполномоченного по правам человека.
За 9 месяцев 2022 года на имя Омбудсмана поступило 143 обращений по поводу психического, физического и иного давления.
Поступившие обращения были рассмотрены Омбудсманом и направлены в Генеральную прокуратуру и МВД с соответствующим письмом для рассмотрения согласно Уголовно-процессуальному кодексу Республики Узбекистан.
Мотивы изложенные в 72 обращениях (50,4 процента), по результатам служебных проверок и расследованиях, проведенных правоохранительными органами и прокуратурой, не подтвердились.
По 46 жалобам в настоящее время ведется расследование.
На основании письма Омбудсмана Постановление об отказе в возбуждении уголовного дела в соответствии со статьей 83, пунктом 2 Уголовно-процессуального кодекса Республики Узбекистан по 14 жалобам было отменено вышестоящей прокуратурой, а также было принято решение провести доследственные проверки.
По результатам служебных проверок, проведенных МВД и ответственными органами по данным обращениям, привлечено к дисциплинарной ответственности 11 сотрудником, с 1 сотрудником расторгнут трудовой договор, и согласно проведенным прокуратурой доследственной проверке дисциплинарная мера, примененная к 1 заключенному по его обращению, признана незаконной и отменена.
Также по 1 из указанных обращений сотрудник органов внутренних дел признан виновным в совершении преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 104 (Умышленное нанесение тяжких телесных повреждений) и ч. 1 ст. 2301 (Фальсификация (подделка) доказательств) УК РУз., и приговорен к 5 годам и 6 месяцам лишения свободы.
По результатам мониторинговых визитов подготовлены и направлены в Парламент и соответствующие государственные органы предложения по дальнейшему совершенствованию деятельности мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, а также по обеспечению прав и свобод лиц, содержащихся там, и предотвращения случаев применения пыток.