Ишдан ноқонуний бўшатилган ходим, ўз вазифасига тикланди ва жавобгардан салкам 20 млн сўм ундирилиши белгиланди - Омбудсман
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Фарғона вилоятидан фуқаро В.А. ишдан ноқонуний равишда бўшатилганлиги бўйича мурожаат қилиб, унинг меҳнат ҳуқуқларини тиклашда ёрдам сўради.
Мурожаатчининг ёзишича, у “Фарғона нефтни қайта ишлаш заводи” МЧЖда етакчи мутахассис лавозимида ишлаб келган. Фуқаро В.А. билан тузилган меҳнат шартномаси 2023 йилнинг октябрь ойида Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 161-моддасига асосан бекор қилинган. Унга асос қилиб жамият касаба уюшмаси қўмитасининг тегишли йиғилиш баёни кўрсатилган.
Шунингдек, фуқаро В.А. 1995 йилдан буён ушбу жамиятда ишлагани ва  аввал бирор марта интизомий жавобгарликка тортилмагани ҳамда боқувчиси йўқ ёлғиз она эканини қайд этган.
Мурожаат Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили ва Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерациясининг Фарғона вилоят Кенгаши билан биргаликда ўрганилди.
Ишга тааллуқли ҳужжатларни ўрганиш жараёнида ходим 2023 йилнинг июль ойида навбатдаги меҳнат таътилига чиққани, унга қачон ишга қайтиши кераклиги маълум қилинмагани, таътил вақтида соғлиғи ёмонлашгани туфайли 2 маротаба меҳнатга лаёқатсизлик варақалари очилгани, ходим ишга қайтганида 2 кун сабабсиз ишда бўлмаганлиги сабабли унга нисбатан хизмат текшируви ўтказилганлиги аниқланди.
Ҳужжатлар ўрганилиб, иш берувчи томонидан меҳнат қонунчилиги бузилганлиги ҳолатлари аниқланди ва судга ишга тиклаш ҳақида даъво ариза киритилди.
Фуқаролик ишлари бўйича Фарғона туманлараро судининг ҳал қилув қарори билан иш берувчининг буйруғи ғайриқонуний деб топилди ва бекор қилинди. Мурожаатчи В.А. ўз лавозимига тикланиб, мажбурий прогул кунлари ва етказилган маънавий зарар учун 19 миллион 680 минг сўм ундирилиши белгиланди.

Восстановление на работе незаконно уволенного работника и взыскание с ответчика 20 млн сумов – Омбудсмен
Гражданка Ферганской области В.А. подал заявление о незаконном увольнении и попросил помощи в восстановлении трудовых прав.
По словам заявителя, он работал ведущим специалистом на ООО "Ферганском нефтеперерабатывающем заводе". Гражданка В.А. Заключенный с ним трудовой договор расторгнут в октябре 2023 года на основании статьи 161 Трудового кодекса Республики Узбекистан. Он основан на протоколе соответствующего заседания профкома общества.
Также гражданка В.А. отметила, что работает в этом обществе с 1995 года, никогда ранее не привлекалась к дисциплинарной ответственности и является матерью-одиночкой, не имеющая кормильца.
Обращение было изучено совместно с региональным представителем омбудсмена в Ферганской области и Ферганским областным советом Федерации профсоюзов Узбекистана.
При изучении документов, связанных с работой, установлено, что работник ушел в очередной отпуск в июле 2023 года, без уведомления о времени выхода на работу, в связи с ухудшением состояния здоровья за время отпуска ей было оформлено 2 раза о выдачи листков нетрудоспособности, а также были проведены изучения причин 2 х дневного отсутствия на рабочем месте без уважительных причин.
Документы изучены, установлены случаи нарушения трудового законодательства со стороны работодателя, был подан иск в суд о восстановлении на работу.
Решением Ферганского межрайонного суда по гражданским делам приказ работодателя признан незаконным и отменен. Истец В.А. восстановлена в должности, за вынужденные прогулы и моральный ущерб было взыскано 19 680 000 сумов.