Ишдан ноқонуний бўшатилган ходим, ўз вазифасига тикланди ва жавобгардан салкам 20 млн сўм ундирилиши белгиланди - Омбудсман
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Фарғона вилоятидан фуқаро В.А. ишдан ноқонуний равишда бўшатилганлиги бўйича мурожаат қилиб, унинг меҳнат ҳуқуқларини тиклашда ёрдам сўради.
Мурожаатчининг ёзишича, у “Фарғона нефтни қайта ишлаш заводи” МЧЖда етакчи мутахассис лавозимида ишлаб келган. Фуқаро В.А. билан тузилган меҳнат шартномаси 2023 йилнинг октябрь ойида Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 161-моддасига асосан бекор қилинган. Унга асос қилиб жамият касаба уюшмаси қўмитасининг тегишли йиғилиш баёни кўрсатилган.
Шунингдек, фуқаро В.А. 1995 йилдан буён ушбу жамиятда ишлагани ва  аввал бирор марта интизомий жавобгарликка тортилмагани ҳамда боқувчиси йўқ ёлғиз она эканини қайд этган.
Мурожаат Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили ва Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерациясининг Фарғона вилоят Кенгаши билан биргаликда ўрганилди.
Ишга тааллуқли ҳужжатларни ўрганиш жараёнида ходим 2023 йилнинг июль ойида навбатдаги меҳнат таътилига чиққани, унга қачон ишга қайтиши кераклиги маълум қилинмагани, таътил вақтида соғлиғи ёмонлашгани туфайли 2 маротаба меҳнатга лаёқатсизлик варақалари очилгани, ходим ишга қайтганида 2 кун сабабсиз ишда бўлмаганлиги сабабли унга нисбатан хизмат текшируви ўтказилганлиги аниқланди.
Ҳужжатлар ўрганилиб, иш берувчи томонидан меҳнат қонунчилиги бузилганлиги ҳолатлари аниқланди ва судга ишга тиклаш ҳақида даъво ариза киритилди.
Фуқаролик ишлари бўйича Фарғона туманлараро судининг ҳал қилув қарори билан иш берувчининг буйруғи ғайриқонуний деб топилди ва бекор қилинди. Мурожаатчи В.А. ўз лавозимига тикланиб, мажбурий прогул кунлари ва етказилган маънавий зарар учун 19 миллион 680 минг сўм ундирилиши белгиланди.

According to the applicant, he worked as a leading specialist at the Fergana Oil Refinery LLC. The employment contract concluded with him was terminated in October 2023 on the basis of Article 161 of the Labor Code of the Republic of Uzbekistan. It is based on the minutes of the relevant meeting of the company's trade union committee.
Citizen V.A. also noted that she had been working in this company since 1995, had never previously been brought to disciplinary responsibility and was a single mother with no breadwinner.
The appeal was studied jointly with the regional representative of the Ombudsman in Fergana region and the Fergana regional council of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan.
During the study of documents related to work, it was established that the employee went on regular vacation in July 2023, without notification of the time of going to work, due to the deterioration of health during the vacation, she was issued 2 times of certificates of incapacity for work, as well as studied the reasons for 2 x day absence from work without a valid reason.
The documents were studied, cases of violation of labor legislation by the employer were established, and a lawsuit was filed in court for reinstatement to work.
The decision of the Fergana Interdistrict Court on civil cases recognized the employer's order as unlawful and canceled. Claimant V.A. was reinstated in her position, and 19,680,000 sums were recovered for forced absenteeism and moral damage.