Ишдан ноқонуний бўшатилган ходим ўз лавозимига тикланди ва иш берувчидан салкам 40 млн сўм ундирилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Фарғона вилоятидан фуқаро Г.А. ишдан ноқонуний бўшатилгани ва меҳнат ҳуқуқларининг тикланишини сўраб мурожаат қилди.
Мурожаатчининг қайд этишича, у Фурқат туман камбағалликни қисқартириш ва бандликка кўмаклашиш марказида бош мутахассис лавозимида ишлаб келган. Тизимдаги ўзгаришлар сабаб, айрим вазифалар штат бирлиги билан бошқа давлат ташкилотига ўтказилган.
Шундан сўнг малака талабига жавоб бермаслик важи билан фуқаро Г.А. билан тузилган меҳнат шартномаси бекор қилинган.
Мазкур мурожаат Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили ва Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерациясининг Фарғона вилоят Кенгаши билан биргаликда ўрганилди.
Аниқланишича, мурожаатчи ишлаган лавозимнинг штат бирлиги ўтказилган давлат ташкилотига ишга жойлаштириш чоралари ҳам кўрилмаган. Унинг 10 йилдан буён ушбу вазифада ишлаб келганлиги, Қўқон Университетида сиртдан ўқиётганлиги инобатга олинмаган.
Ишга тааълуқли ҳужжатлар тўпланиб, фуқаро манфаатида ишга тиклаш бўйича судга даъво ариза киритилди.
Фуқаролик ишлари бўйича Фарғона туманлараро судининг ҳал қилув қарори ва апелляция инстанциясининг ажрими билан иш берувчи зиммасига фуқаро Г.А.ни бош мухассис вазифасига ишга тиклаш мажбурияти юклатилган. Мурожаатчи Г.А. ушбу лавозимга тикланиб, 5 ой мажбурий прогул кунлари ва етказилган маънавий зарар учун жами 39 миллион сўм ундирилиши белгиланди.
Мурожаатчи билан Омбудсман ходимлари боғланганда у ҳозирда аввалги лавозимида ўз фаолиятини давом эттираётгани ва ундирилиши белгиланган сумма тўлиқ миқдорда тўлаб берилганлигини маълум қилди.

According to the statement of petitioner, he worked as a chief specialist in the Furqat district poverty alleviation and employment assistance center. Owing to alterations in the system, some tasks were transferred to another state organization with the state unit.
After that, citizen G.A.'s employment contract was terminated by employer.
This appeal was studied together with the regional representative of the Ombudsman in the Fergana region and the Fergana Regional Council of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan.
It was found that measures were not taken to place the applicant in the state organization where the state unit was transferred. The fact that he has been working in this position for 10 years and is studying part-time at Ko'kan University was not taken into consideration.
The documents related to the case were collected, and a claim was submitted to the court for reinstatement in the interest of the citizen.
According to the decision of the Fergana inter-district court on civil affairs and the decision of the appellate court, the employer is obliged to reinstate the citizen G.A. as a chief specialist. Petitioner G.A. reinstated to this position, 5 months of compulsory absenteeism and a total of 39 million soums were ordered to be charged for the moral damage caused.
When members of staff of the Ombudsman contacted the citizen, it became clear that he is currently working in his previous job and that the amount of compensation has been paid fully.