Ишдан ноқонуний бўшатилган ходим ўз лавозимига тикланди ва иш берувчидан салкам 40 млн сўм ундирилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Фарғона вилоятидан фуқаро Г.А. ишдан ноқонуний бўшатилгани ва меҳнат ҳуқуқларининг тикланишини сўраб мурожаат қилди.
Мурожаатчининг қайд этишича, у Фурқат туман камбағалликни қисқартириш ва бандликка кўмаклашиш марказида бош мутахассис лавозимида ишлаб келган. Тизимдаги ўзгаришлар сабаб, айрим вазифалар штат бирлиги билан бошқа давлат ташкилотига ўтказилган.
Шундан сўнг малака талабига жавоб бермаслик важи билан фуқаро Г.А. билан тузилган меҳнат шартномаси бекор қилинган.
Мазкур мурожаат Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили ва Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерациясининг Фарғона вилоят Кенгаши билан биргаликда ўрганилди.
Аниқланишича, мурожаатчи ишлаган лавозимнинг штат бирлиги ўтказилган давлат ташкилотига ишга жойлаштириш чоралари ҳам кўрилмаган. Унинг 10 йилдан буён ушбу вазифада ишлаб келганлиги, Қўқон Университетида сиртдан ўқиётганлиги инобатга олинмаган.
Ишга тааълуқли ҳужжатлар тўпланиб, фуқаро манфаатида ишга тиклаш бўйича судга даъво ариза киритилди.
Фуқаролик ишлари бўйича Фарғона туманлараро судининг ҳал қилув қарори ва апелляция инстанциясининг ажрими билан иш берувчи зиммасига фуқаро Г.А.ни бош мухассис вазифасига ишга тиклаш мажбурияти юклатилган. Мурожаатчи Г.А. ушбу лавозимга тикланиб, 5 ой мажбурий прогул кунлари ва етказилган маънавий зарар учун жами 39 миллион сўм ундирилиши белгиланди.
Мурожаатчи билан Омбудсман ходимлари боғланганда у ҳозирда аввалги лавозимида ўз фаолиятини давом эттираётгани ва ундирилиши белгиланган сумма тўлиқ миқдорда тўлаб берилганлигини маълум қилди.

Незаконно уволенный работник был восстановлен в должности и с работодателя взыскано около 40 млн сумов
Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману) Ферганской области обратилась гражданка Г.А. по  вопросу незаконного увольнения с работы и восстановления трудовых прав.
Заявительница отметила, что она работала главным специалистом в Центре сокращения бедности и содействия занятости округа Фуркат. В связи с изменениями в системе, некоторые функции организации были переданы в другую государственную организацию со штатной единицей.
После чего  трудовой договор с гражданкой Г.А. был расторгнут, якобы из-за несоблюдения квалификационных требований.
Данное обращение было рассмотрено совместно с региональным представителем Омбудсмана в Ферганской области и Ферганским областным Советом Федерации профсоюзов Узбекистана.
Выяснилось, что в отношении заявителя также не были приняты меры по трудоустройству в государственную организацию, в которую была передана штатная единица. Тот факт, что она проработала на этой должности 10 лет и учится заочно в Кокандском университете, не был учтен.
Собраны все документы, касающиеся ее дела, и в интересах граждан подан иск в суд о восстановлении на работу.
Решением Ферганского межрайонного суда по гражданским делам и решением апелляционной инстанции работодателя обязазали восстановить гражданку Г.А. на должность главного специалиста. Заявительница Г.А. была восстановлена в должности и назначена сумма на 5 месяцев вынужденных дней прогула и возмещение морального вреда в сумме 39 миллионов сумов.
Когда с заявителем связались сотрудники Омбудсмана, она сообщила, что в настоящее время продолжает работать на своей прежней должности и сумма, подлежащая взысканию, выплачена в полном объеме.