Хотини ва ўғлига зўравонлик қилган ота устидан Омбудсманга мурожаат йўлланди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Жиззах вилоятидан Б.О. набирасига отаси томонидан босим ва зўравонлик қилинаётгани бўйича мурожаат қилди.
Мурожаатчининг ёзишича, қизи К.С. 2022 йилдан буён Кореяда ишлаётгани, унинг 8 ёшли ўғли эса эрининг қарамоғида қолган. Мурожаатга илова қилинган видеоёзувда эр-хотин видео қўнғироқ орқали жанжаллашганида, ота ўғлининг бўғзига пичоқ тирагани акс этган. Шунингдек, аёл эри томонидан кўп маротаба калтаклангани ва соғлиғига зарар етгани ҳақида гапирган.
Мурожаат дарҳол Омбудсман томонидан назоратга олиниб, ҳолат унинг Жиззах вилоятидаги минтақавий вакили ҳамда Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги Жиззах вилояти бошқармаси билан ҳамкорликда жойига чиқиб ўрганилди.
Аниқланишича, ҳозирда фуқаро К.С.нинг вояга етмаган ўғли бувиси билан яшамоқда. Бола билан суҳбат ўтказилганда, ота-онаси ўртасидаги салбий муносабатдан норози эканлигини, отаси билан яшашни хоҳламаслиги ҳамда бувиси билан қолишни исташини билдирган. Шундан сўнг, фуқаро К.С.нинг вояга етмаган ўғлига бувиси вақтинчалик васий этиб тайинланди.
Ота эса вояга етмаган фарзандига нисбатан ўлдириш ёки зўрлик ишлатиш билан қўрқитишда ифодаланган ғайриқонуний ҳаракатлари билан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 112-моддаси 1-қисмида назарда тутилган жиноятни қасддан содир этганликда айбланиб, жиноят иши қўзғатилган.

Заявителем сообщено, что ее дочь К.С. работает в Корее с 2022 года, а ее 8-летний сын остался на попечении мужа. Видеозапись, прилагаемая к обращению, показывает, как отец приставил нож и угрожал перерезать горло сыну, когда пара ссорилась во время видеозвонка. Женщина также рассказала, что ее муж неоднократно избивал ее и причинял вред ее здоровью.
Обращение было немедленно передано на контроль Омбудсмана. Данное обстоятельство было изучено на месте совместно с региональным представителем в Джизакской области и управлением Национального агентства социальной защиты Джизакской области.
Выяснилось, что в настоящее время несовершеннолетний сын гражданки К.С. проживает с бабушкой. Когда с ребенком была проведена беседа, он выразил недовольство негативными отношениями между родителями, нежеланием жить с отцом, а также желанием остаться с бабушкой. После этого временным опекуном несовершеннолетнего сына гражданки К.С. была назначена бабушка.
В отношении отца было возбуждено уголовное дело по обвинению в умышленном совершении преступления, предусмотренного частью 1 статьи 112 УК Республики Узбекистан, с противоправными действиями, выраженными в угрозе убийством или применением насилия в отношении несовершеннолетнего ребенка.