Иккинчи кун: Марказий Осиё давлатлари Омбудсманлари фаолиятининг ўзига хос жиҳатлари ўрганилди
Аввал хабар берганимиздек, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Финляндиянинг Ташқи ишлар вазирлиги ҳамда Хелсинки университети ҳузуридаги Қонун устуворлиги маркази билан ҳамкорликда ташкил этилган тадбирда иштирок этмоқда.
Марказий Осиё давлатлари Омбудсманлари фаолиятини кучайтириш ва ўзаро тажриба алмашишга қаратилган халқаро тадбирнинг иккинчи кунида Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғиз, Тожикистон ҳамда Туркманистон Омбудсманлари фаолиятининг муҳим жиҳатлари ва эришилган натижалари ҳақида маъруза қилишди.
Тадбирда сўзга чиққан, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг қонуний ваколатлари, асосий фаолият йўналишлари, мурожаатлар билан ишлашдаги янги механизмлар, қонунчиликни такомиллаштириш ҳамда халқаро майдонда "А" статусини олиш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида маълумот берди.
Шунингдек, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга ўтказиладиган мониторинг ташрифларининг аҳамияти ҳамда уларда жамоатчилик вакиллари ва ОАВнинг иштирок этаётгани мамлакатдаги очиқлик сиёсатига мос эканлигига эътибор қаратди.
Марказий Осиё Омбудсманларининг инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги фаолиятларига бағишланган сессия ўзаро савол-жавоблар ва қизғин муҳокамаларга бой тарзда ўтди.
Халқаро тадбир ўз ишини 19 апрелга қадар давом эттиради. Тадбир доирасида иштирокчилар Финляндия Омбудсмани офиси, Финляндия Олий маъмурий суди ва Бош прокуратурасига ташриф буюриб, улар фаолияти билан яқиндан танишишади.

День второй: изучены специфические аспекты деятельности Омбудсманов государств Центральной Азии
Как сообщалось нами ранее, Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман) принимает участие в мероприятии, организованном Министерством иностранных дел Финляндии совместно с Центром верховенства закона при Хельсинском университете.
Во второй день международного мероприятия, направленного на усиление деятельности и обмен опытом омбудсменов государств Центральной Азии, Омбудсманы Узбекистана, Казахстана, Кыргызской Республики, Таджикистана и Туркменистана выступили с докладами о важных аспектах деятельности и достигнутых результатах.
Выступая на мероприятии, Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсманом) проинформировано о законодательных полномочиях, основных направлениях деятельности, новых механизмах работы с обращениями, совершенствовании законодательства и проводимой работе по получению статуса "А" на международной арене.
Также было обращено внимание на важность мониторинговых посещений в закрытые учреждения с ограниченной свободой передвижения, в которых присутствуют представители общественности и средств массовой информации, что соответствует политике открытости в стране.
Сессия, посвященная деятельности Омбудсманов Центральной Азии в сфере обеспечения прав человека, была насыщена взаимными вопрос-ответами и интенсивными дискуссиями.
Международное мероприятие продлится до 19 апреля. В рамках мероприятия участники посетят офис Финского Омбудсмана, Высший административный суд Финляндии и Генеральную прокуратуру, где непосредственно ознакомятся с их деятельностью.