Колумбия университетининг Халқаро ва жамоатчилик билан алоқалар мактаби тадқиқотчилари Омбудсман фаолияти билан яқиндан танишди
Жорий йилнинг 15 март куни Колумбия университетининг Халқаро ва жамоатчилик билан алоқалар мактаби вакиллари Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) офисига ташриф буюришди.
Меҳмонлар хотин-қизлар ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги Ўзбекистон тажрибаси ва эришилган натижалар эътирофга лойиқ эканлигини билдириб, ушбу ислоҳотлар билан яқиндан танишиш истагини билдиришди. Шунингдек, инсон ҳуқуқларини таъминлашда Омбудсман институтининг ўрни, мурожаатлар билан ишлаш жараёнларига ҳам катта қизиқиш билдиришди.
Колумбия университети аспирантлари Ананъя Мухежее, Наруепорн Лертвитавашчай ҳамда Даниела Ботоя Ранканолар мамлакатимизда гендер тенглигини таъминлаш, хотин-қизларни зўравонликдан ҳимоя қилиш бўйича қонунчилик асосларининг мустаҳкамлаш ва уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш борасидаги манзилли чора-тадбирларни юқори баҳолашди.
Учрашувда Омбудсманга хотин-қизлар томонидан юборилган мурожаатларни кўриб чиқиш тартиби, уларнинг ҳуқуқий хабардорлигини ошириш борасидаги лойиҳалар ҳақида ҳам сўз борди.
Дўстона ва конструктив руҳда ўтган учрашувда Колумбия университетининг тадқиқотчилари суҳбат давомида олинган маълумотлардан илмий изланишларида фойдаланишларини билдиришди.

Исследователи из Школы международных и общественных отношений Колумбийского университета подробно ознакомились с деятельностью Омбудсмана
15 марта текущего года аспиранты Школы международных и общественных связей Колумбийского университета посетили офис Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) Республики Узбекистан по правам человека.
Гости отметили, что опыт Узбекистана в обеспечении прав женщин и достигнутые результаты достойны признания, и выразили желание глубже ознакомиться с этими реформами. Также они проявили большой интерес к роли института Омбудсмана в обеспечении прав человека, и были ознакомлены с процессом работы с обращениями.
Аспиранты Колумбийского университета Ананья Мухежее, Наруепорн Лертвитавашчай и Даниела Ботоя Ранкано высоко оценили меры, направленные на обеспечение гендерного равенства в нашей стране и укрепление правовой базы защиты женщин от насилия и оказание им всесторонней поддержки.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с процедурой рассмотрения обращений женщин к омбудсмену, а также проекты, направленные на повышение их правосознания.
В завершение встречи, прошедшей в дружественной и конструктивной атмосфере, команда аспирантов из Колумбийского университета отметили, что будут использовать информацию, полученную в ходе беседы, в своих научных исследованиях.