Колумбия университетининг Халқаро ва жамоатчилик билан алоқалар мактаби тадқиқотчилари Омбудсман фаолияти билан яқиндан танишди
Жорий йилнинг 15 март куни Колумбия университетининг Халқаро ва жамоатчилик билан алоқалар мактаби вакиллари Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) офисига ташриф буюришди.
Меҳмонлар хотин-қизлар ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги Ўзбекистон тажрибаси ва эришилган натижалар эътирофга лойиқ эканлигини билдириб, ушбу ислоҳотлар билан яқиндан танишиш истагини билдиришди. Шунингдек, инсон ҳуқуқларини таъминлашда Омбудсман институтининг ўрни, мурожаатлар билан ишлаш жараёнларига ҳам катта қизиқиш билдиришди.
Колумбия университети аспирантлари Ананъя Мухежее, Наруепорн Лертвитавашчай ҳамда Даниела Ботоя Ранканолар мамлакатимизда гендер тенглигини таъминлаш, хотин-қизларни зўравонликдан ҳимоя қилиш бўйича қонунчилик асосларининг мустаҳкамлаш ва уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш борасидаги манзилли чора-тадбирларни юқори баҳолашди.
Учрашувда Омбудсманга хотин-қизлар томонидан юборилган мурожаатларни кўриб чиқиш тартиби, уларнинг ҳуқуқий хабардорлигини ошириш борасидаги лойиҳалар ҳақида ҳам сўз борди.
Дўстона ва конструктив руҳда ўтган учрашувда Колумбия университетининг тадқиқотчилари суҳбат давомида олинган маълумотлардан илмий изланишларида фойдаланишларини билдиришди.

Researchers from Columbia University's School of International and Public Affairs are familiarized in detail with the Ombudsman's activities
On March 15 this year, representatives of Columbia University's School of International and Public Affairs visited the office of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman).
The guests noted that Uzbekistan's experience in ensuring women's rights and the results achieved are worthy of recognition, and expressed a desire to learn more about these reforms. They also showed great interest in the role of the Ombudsman institution in ensuring human rights, and were familiarized with the process of handling appeals.
Columbia University graduate students Ananya Mukherjee, Narueporn Lertvitavaschai and Daniela Rancano Botaya praised the measures aimed at ensuring gender equality in our country and strengthening the legal framework for the protection of women from violence and providing them with comprehensive support.
At the meeting, they discussed the procedure for handling women's appeals to the Ombudsman, as well as projects aimed at raising their legal awareness.
In the end of the meeting, which was held in a friendly and constructive atmosphere, a team of graduate students from Columbia University noted that they would use the information obtained during the meeting in their scientific research.