Омбудсман доимо алоқада ва очиқ фаолият олиб бормоқда
Ижтимоий тармоқларда “Маҳкум жонига қасд қилгани айтилмоқда” номли хабар тарқалди. Унда Қашқадарё вилоятидаги 10-сон жазони ижро этиш колониясида жазо ўтаётган Қ.Ш. лезвия ютиш йўли билан ўз жонига қасд қилгани, Қ.Ш.нинг укасига кўра, унинг аҳволи оғир бўлгани учун карцердан чиқарилиб, тиббиёт бўлимига олиб келинганлиги, ва гўёки Омбудсман ёки ГУИН (ЖИЭД) билан алоқа бўлганида масала ҳақида аввало уларга хабар берилиши ва ижтимоий тармоққа чиқарилмаслигига урғу берилган (кейинчалик ушбу хабар жойлаштирган шахс томонидан номаълум сабабларга кўра олиб ташланган).
Хабар ижтимоий тармоқларда тарқалишидан аввалроқ, Омбудсман ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳлари аъзосининг қўл телефонига хабарда қайд этилган маҳкум Қ.Ш.нинг акаси қўнғироқ қилиб, телефон рақамини юқоридаги хабарни ижтимоий тармоқларга жойлаган шахс берганлиги ва қўнғироқ қилишни тавсия қилганлиги айтган ҳамда акаси маҳкум Қ.Ш. ҳақида юқоридаги маълумотни бериб, ушбу масалада амалий ёрдам сўраган.
Суҳбатдан сўнг, хабарни қабул қилган Жамоатчилик гуруҳларининг аъзоси бу ҳақида Омбудсман ходимларига хабар берган ва ҳолат Омбудсман томонидан назоратга олинган ҳолда ўрганилган.
Ўрганишлар давомида, олинган дастлабки маълумотга кўра маҳкум Қ.Ш. 2023 йил 22 ва 26 сентябрь кунлари колония ходимларига ёт жисм ютиб юборганлигини айтган. У дарҳол тиббиёт бўлимига олиб борилиб, рентген текширувидан ўтказилганида қорин бўшлиғи ва ошқозон ичак трактида ёт жисм аниқланмаган.
Омбудсман томонидан Жамоатчилик гуруҳлари аъзосига келиб тушган ушбу хабарни назорат тартибида ўрганиш ва ҳолатга қонуний баҳо бериш учун Бош прокуратурага сўров хати киритилди.
Қайд этиш жоизки, қамоқда сақлаш жойларида ушлаб турилган шахслар юзасидан Омбудсман ходимлари ва Жамоатчилик гуруҳлари аъзоларига келиб тушган хар бир маълумот ва хабар Омбудсман томонидан назоратга олинган ҳолда ўрганилиши таъминланади.
Шунингдек, Омбудсманга ombudsman.uz  сайти орқали мурожаат қилиш мумкинлиги ва унда ходимлар билан алоқа ўрнатиш учун хизмат телефон рақамлари ҳам кўрсатилганлигини такроран маълум қиламиз.

Прежде чем сообщение распространилось в социальных сетях, брат упомянутого в сообщении заключенного К.Ш. позвонил на мобильный телефон члена Общественной группы по выявлению и предотвращению случаев пыток при Омбудсмане и сообщил, что человек, разместивший вышеуказанное сообщение в социальных сетях, дал ему номер телефона и рекомендовал позвонить, также брат заключенного К.Ш. предоставил вышеуказанную информацию и попросил оказать практическую помощь в этом вопросе.
После разговора член Общественной группы, получивший информацию, сообщил об этом сотрудникам Омбудсмана, и ситуация была рассмотрена будучи под контролем Омбудсмана.
В ходе изучения, по полученной предварительной информации, осужденный К.Ш. 22 и 26 сентября 2023 г.сообщил сотрудникам колонии, что проглотил посторонний предмет. Его сразу доставили в медицинское отделение, при рентгенологическом обследовании постороннего предмета в брюшной полости и желудочно-кишечном тракте обнаружено не было.
Омбудсман направил запрос в Генеральную прокуратуру с целью проверки и получении правовой оценки данного сообщения, полученного членом Общественной группы в контрольном порядке.
Следует отметить, что любая информация и сообщения, полученные сотрудниками Омбудсмана и членами Общественных групп относительно лиц, содержащихся в местах лишения свободы, будут расследоваться под контролем Омбудсмана.
Также еще раз хотим отметить, что обратиться к Омбудсману можно через сайт ombudsman.uz, где также указаны служебные номера телефонов для связи с сотрудниками.