Хоразмдаги 11-сон тергов ҳибсхонасига мониторинг ташрифи амалга оширилди
2023 йилнинг 18 сентябрь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Хоразм вилоятидаги минтақавий вакили Одилбек Оллаёров 11-сон тергов ҳибсхонасига мониторинг ташрифини амалга оширди.
Мониторинг текшируви давомида ҳибсхонада жами 228 нафар маҳкум ва маҳбуслар сақланаётганлиги маълум бўлди.
Мониторингда дастлаб ҳибсхонадаги узоқ муддатли учрашув хонаси ва фуқароларни қабул қилиш хонаси кўздан кечирилди.
Шунингдек, мониторинг ташрифида ҳибсхона ҳудуди, умумий фойдаланадиган хоналар, ошхона ва омборларнинг санитария ҳолати текширилиб, аниқланган камчиликларни бартараф қилиш бўйича тавсиялар берилди.
Ҳибсхонада сақланаётган 2 нафар маҳкум минтақавий вакил томонидан қабул қилиниб, улар суҳбат давомида суд ва тергов жараёни бўйича норозилигини билдиришди. Уларга ҳуқуқий тушунтириш берилди.

A monitoring visit was made to investigative detention center No. 11 in Khorezm
On September 18, 2023, the regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in Khorezm region, Odilbek Ollayorov, made a monitoring visit to the investigative detention center No. 11.
During the monitoring investigation, it became known that a total of 228 convicts and prisoners are kept in the detention center.
In addition, the long-term meeting room and the reception room for citizens in the pre-trial detention center were initially inspected.
Also, during the monitoring visit, the sanitary condition of the pre-trial detention center, common areas, kitchen and warehouses was confirmed. After the inspections, recommendations were made to eliminate some of the identified deficiencies.
Two convicts held in a pre-trial detention center were received by a regional representative, where during the conversation they expressed dissatisfaction with the judicial and investigative processes. At the end of the conversation, they were given a legal explanation.