Самарқанд вилоятидаги ёпиқ муассасаларга амалга оширилган мониторинг ташрифлари якунларига кўра, мутасадди вазирлик ва ташкилотларга Омбудсман талабномалари киритилди
Жорий йилнинг 4-7 сентябрь кунлари Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ходимлари томонидан Самарқанд вилоятида жойлашган бир қатор ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган муассасаларга, хусусан, 7-сон тергов ҳибсхонаси ва 37-сон Манзил-колония, махсус қабулхона, реабилитация қилиш маркази, Пайариқ, Иштихон, Нуробод, Ургут ва Тайлоқ туманлари ҳамда Самарқанд шаҳар Ички ишлар органларининг вақтинча сақлаш ҳибсхоналарига мониторинг ташрифлари амалга оширилди.
Қайд этиб ўтилган муассасаларга амалга оширилган мониторинг ташрифлари давомида аввалги йилларда ўтказилган мониторинг ташрифлари давомида берилган тавсияларнинг бажарилганлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, мониторинг ташрифлари давомида шахсларни сақлаш шароитлари, яқин қариндошлари ва адвокатлар билан учрашув хоналари ҳолатлари, яшаш ва овқатланиш, меҳнат қилиш шароитлари ўрганилди.
Мониторинг ташрифлари давомида юқорида қайд этиб ўтилган ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган муассасаларда аввалги мониторинг ташрифлари давомида берилган тавсиялар юзасидан бир қатор ишлар амалга оширилган.
Шу билан бир қаторда, айрим камчиликлар ҳанузгача сақланиб қолаётганлигидан келиб чиқиб, уларни бартараф этиш юзасидан мутасадди вазирлик ва ташкилотларга Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори асосида талабномалар киритилди.
Омбудсман ҳамда унинг ҳузуридаги миллий превентив механизм доирасида фаолият юритувчи Жамоатчилик гуруҳлари томонидан республика бўйлаб ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган муассасаларга мониторинг ташрифлари давом эттирилади.

По результатам мониторинговых визитов в закрытые учреждения Самаркандской области обращения Омбудсмaна переданы в официальные министерства и организации
4-7 сентября текущего года сотрудники Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) посетил ряд учреждений, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения в Самаркандской области, в частности, следственный изолятор №7 и осуществлены мониторинговые визиты в Манзил-колонию № 37, спецприем в реабилитационный центр, Паярикский, Иштихонский, Нурабадский, Ургутский и Тайлокский районы и изолятор временного содержания органов внутренних дел города Самарканда.
В ходе мониторинговых визитов установлено, что в учреждениях, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения, проведен ряд работ в соответствии с рекомендациями, данными в ходе предыдущих мониторинговых визитов.
Также в ходе мониторинговых визитов были изучены условия содержания лиц, условия комнат для встреч с близкими родственниками, адвокатами, кроме того изучены условия труда и питания.
Необходимо учесть, что некоторые недостатки все еще сохраняются, в связи с этим в компетентные министерства и организации были поданы заявления на основании решения Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предотвращения пыток».
Мониторинговые посещения учреждений, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения, по всей республике будут продолжены Омбудсменом и общественными группами, действующими в рамках национального превентивного механизма.