Халқаро кузатувчиларнинг сайлов жараёнларини бориши ҳақидаги фикрлари
Шу кунларда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова мамлакатимизга сайлов жараёнларини кузатиш учун келган ҳамкасб халқаро кузатувчилар билан учрашмоқда. Жорий йилнинг 8 июль куни Қозоғистон Республикаси Атирау вилоятидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Алмаз Абилдаев билан, бугун, яъни 9 июль куни Россия Федерацияси Свердловск вилоятидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Т.Мерзлякова ва Новосибирск вилоятидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Н.Шалабаевалар билан учрашди.
Учрашув жараёнида Ф.Эшматова томонидан мамлакатимизда сўнгги йилларда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар, хусусан жорий йилнинг30 апрель куни Ўзбекистон тарихида биринчи марта референдум асосида олий ҳуқуқий ҳужжат - Янги Конституция қабул қилинганлиги, унда инсон ҳуқуқлари томойиллари энг олий қадрият даражасига кўтарилганлиги таъкидланди.
Суҳбат давомида меҳмонларга институтининг фуқаролар мурожаатлари билан ишлаш, қийноқларнинг олдини олиш бўйича ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга амалга оширилаётган мониторинг ташрифлари, халқаро ҳамкорлик, ҳуқуқий таҳлил ва фуқаролик жамияти институтлари ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари билан йўлга қўйилган ҳамкорлик тўғрисида маълумот берилди.
Шунингдек, суҳбат давомида 2022 йилдан эътиборан Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари фаолияти йўлга қўйилгани ва бу мурожаатларни зудлик билан жойига чиқиб ўрганиш имконини бераётгани қайд этилди.
Россия Федерациясининг Свердловск ва Новосибирск вилоятларидаги Омбудсманлар сайловга катта тайёргарлик кўрилгани ва унда ҳеч қандай қонун бузилиш ҳолатлари ёки камчиликлар бўлмаганини, барча жараёнлар очиқ ва шаффоф тарзда ташкил этилганлигини қайд этишди. Сайловчиларга овоз беришлари учун барча шароитлар яратилган, муҳими фуқаролар бефарқ эмас – деди Свердловск вилоятидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Т.Мерзлякова.
Учрашув давомида Омбудсманлар инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида ўзаро ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш ҳамда фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш ва тажриба алмашиш борасида фикр алмашишди.

В ходе встречи Ф.Эшматова особо отметила реформы, проведенные за последние годы в сфере защиты прав и свобод человека в нашей стране, в частности, 30 апреля с.г., впервые в истории Узбекистана, высший правовой документ - Новая Конституция была принята на основе референдума, в котором принципы прав человека были подняты на высшую ступень ценности.
В ходе беседы гости были проинформированы о работе института с обращениями граждан, мониторинговых посещениях закрытых учреждений с ограниченной свободой передвижения по предупреждению пыток, международном сотрудничестве, правовом анализе и сотрудничестве с институтами гражданского общества и представителями негосударственных некоммерческих организаций.
Также в ходе беседы было отмечено, что с 2022 года налажена деятельность региональных представителей Омбудсмана в регионах, что создало возможность выезжать и изучать обращения незамедлительно.
Уполномоченные Свердловской и Новосибирской областей Российской Федерации отметили, что выборы были хорошо подготовлены, нарушений закона и недостатков не было, все процессы были организованы открыто и прозрачно. Для голосования избирателей созданы все условия, главное, чтобы граждане не были равнодушными, - сказала Т.Мерзлякова, представитель Управления по правам человека в Свердловской области.
В ходе встречи омбудсманы обменялись мнениями по вопросам укрепления взаимного сотрудничества в сфере защиты прав человека, рассмотрения обращений граждан и обмена опытом.