Халқаро кузатувчиларнинг сайлов жараёнларини бориши ҳақидаги фикрлари
Шу кунларда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова мамлакатимизга сайлов жараёнларини кузатиш учун келган ҳамкасб халқаро кузатувчилар билан учрашмоқда. Жорий йилнинг 8 июль куни Қозоғистон Республикаси Атирау вилоятидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Алмаз Абилдаев билан, бугун, яъни 9 июль куни Россия Федерацияси Свердловск вилоятидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Т.Мерзлякова ва Новосибирск вилоятидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Н.Шалабаевалар билан учрашди.
Учрашув жараёнида Ф.Эшматова томонидан мамлакатимизда сўнгги йилларда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар, хусусан жорий йилнинг30 апрель куни Ўзбекистон тарихида биринчи марта референдум асосида олий ҳуқуқий ҳужжат - Янги Конституция қабул қилинганлиги, унда инсон ҳуқуқлари томойиллари энг олий қадрият даражасига кўтарилганлиги таъкидланди.
Суҳбат давомида меҳмонларга институтининг фуқаролар мурожаатлари билан ишлаш, қийноқларнинг олдини олиш бўйича ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга амалга оширилаётган мониторинг ташрифлари, халқаро ҳамкорлик, ҳуқуқий таҳлил ва фуқаролик жамияти институтлари ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари билан йўлга қўйилган ҳамкорлик тўғрисида маълумот берилди.
Шунингдек, суҳбат давомида 2022 йилдан эътиборан Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари фаолияти йўлга қўйилгани ва бу мурожаатларни зудлик билан жойига чиқиб ўрганиш имконини бераётгани қайд этилди.
Россия Федерациясининг Свердловск ва Новосибирск вилоятларидаги Омбудсманлар сайловга катта тайёргарлик кўрилгани ва унда ҳеч қандай қонун бузилиш ҳолатлари ёки камчиликлар бўлмаганини, барча жараёнлар очиқ ва шаффоф тарзда ташкил этилганлигини қайд этишди. Сайловчиларга овоз беришлари учун барча шароитлар яратилган, муҳими фуқаролар бефарқ эмас – деди Свердловск вилоятидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил Т.Мерзлякова.
Учрашув давомида Омбудсманлар инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида ўзаро ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш ҳамда фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш ва тажриба алмашиш борасида фикр алмашишди.

During the meeting, F. Eshmatova highlighted the reforms carried out in recent years in the field of protecting human rights and freedoms in our country, in particular, on April 30 this year, for the first time in the history of Uzbekistan, the highest legal document - the New Constitution was adopted on the basis of referendum, in which the principles of human rights were raised to the highest level of value.
During the conversation, the guests were informed about the institute's work with citizens' appeals, monitoring visits to closed institutions with limited freedom of movement to prevent torture, international cooperation, legal analysis and cooperation with civil society institutions and representatives of non-governmental non-profit organizations.
Also during the conversation, it was noted that since 2022, the activities of the regional representatives of the Ombudsman in the regions have been established, which created the opportunity to travel and study applications immediately.
The representatives of the Sverdlovsk and Novosibirsk regions of the Russian Federation noted that the elections were well prepared, there were no violations of the law or shortcomings, all processes were organized openly and transparently. All conditions have been created for voters to vote, the main thing is that citizens should not be indifferent, - said T. Merzlyakova, a representative of the Human Rights Administration in the Sverdlovsk Region.
During the meeting, the ombudsmen exchanged views on strengthening mutual cooperation in the field of human rights protection, consideration of citizens' appeals and exchange of experience.