Евроосиё Омбудсманлари Альянсининг VII-йиғилиши бўлиб ўтди
2022 йилнинг 15 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова Москва шаҳрида бўлиб ўтган Евроосиё Омбудсманлари Альянсининг VII-йиғилишида иштирок этди. Мазкур йиғилишда иштирокчилар инсон ҳуқуқларини таъминлашнинг асосий йўналишларидан бири бўлган ҳуқуқий тарғибот хусусида фикр алмашишди.
Альянс йиғилишида Россия Федерацияси, Ўзбекистон, Туркия, Озарбайжон, Қирғизистон, Тожикистон, Қозоғистон, Туркманистон, Беларусь, Сербия, Монголия ва Арманистон Омбудсманлари, миллий инсон ҳуқуқлари институтлари раҳбарлари, халқаро ташкилотлар ва давлат ҳокимияти органлари, инсон ҳуқуқлари ҳамжамиятлари вакиллари қатнашишди.
ЭОА йиғилишида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Ф.Эшматова ҳам ўз маърузаси билан иштирок этди. У ўз сўзида жорий йилдан эътиборан аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган “Омбудсман мактаби” лойиҳаси республика бўйлаб маҳаллаларда амалга оширилаётганига урғу берди. Бунда Омбудсман институти томонидан мурожаатлар ҳудудлар кесимида таҳлил қилиниб, аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга зарурат бўлган соҳалар танлаб олинган. Бу лойиҳани амалга оширишдан мақсад — аҳолини мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасидаги туб ўзгаришлар юзасидан хабардорлигини оширишдан иборат – деди Омбудсман.
Таъкидлаш лозимки, Евроосиё Омбудсманлари Альянси минтақадаги инсон ҳуқуқлари ҳимоячиларининг саъй-ҳаракатларини бирлаштирадиган биринчи Иттифоқ ҳисобланади. Ушбу ташкилот Евроосиё давлатлари омбудсманларининг ўзаро ҳамкорлигини таъминлаб, ўз мамлакатлари фуқароларининг чет элдаги муаммоли масалаларини тезкор ҳал этиш имконини беради.
Евроосиё Омбудсманлари Альянсининг VII-йиғилиши якунларига кўра, Евроосиё минтақасида инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашнинг муҳим йўналиши сифатида ҳуқуқий тарғиботни кучайтиришга доир масалалар муҳокама қилиниб, таклифлар ишлаб чиқилди.

The VII meeting of the Eurasian Ombudsmen Alliance was held
On November 15, 2022, The Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova took part in the VII meeting of the Eurasian Ombudsmen Alliance in Moscow. At this meeting, the participants exchanged views on legal propaganda, which is one of the main areas for ensuring human rights.
The meeting of the Alliance was attended by the Ombudsmen of the Russian Federation, Uzbekistan, Turkey, Azerbaijan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Kazakhstan, Turkmenistan, Belarus, Serbia, Mongolia and Armenia, heads of national human rights institutions, representatives of international organizations and public authorities, the human rights community.
The Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) F. Eshmatova also took part in the meeting with her speech. In her speech, she emphasized that since this year, the “Ombudsman School” project has been implemented in mahallas across the republic, aimed at raising the legal awareness of the population. At the same time, the ombudsman's institution analyzed appeals by region and identified areas in which it is necessary to increase the legal awareness of the population. “The purpose of the implementation of this project is to increase the awareness of the population about the fundamental changes in the field of protection of human rights and freedoms in our country,” the Ombudsman noted.
It should be mentioned that the Eurasian Ombudsmen Alliance is the first Union that unites the efforts of human rights defenders in the region. This organization ensures mutual cooperation of the ombudsmen of the countries of Eurasia and allows you to quickly resolve problematic issues of citizens of their countries abroad.
Based on the results of the VII meeting of the EOA, issues related to the strengthening of legal propaganda as an important direction in ensuring human rights and freedoms in the Eurasian region were discussed and appropriate proposals were developed.