Омбудсман ACTED нодавлат нотижорат ташкилотининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси вакиллари билан учрашди
Жорий йилнинг 14 октябрь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ACTED нодавлат нотижорат ташкилотининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси вакили Дилфуза Зокирова билан учрашди ва унда ўзаро ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
ACTED нодавлат нотижорат ташкилоти вакилларининг сўзларига кўра, улар фуқаролик жамиятларини мустаҳкамлаш, меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш бўйича мониторинг олиб бориш ва яшил иқтисодиётни ривожлантириш борасида фаолият юритади. Ташкилотнинг яна бир муҳим йўналишларидан бири фуқаролик жамияти институтлари, журналистлар ва блогерларнинг ҳуқуқий хабардорлигини ошириб боришдан иборат.
Учрашувда “Иқтисодий ривожланиш учун самарали бошқарув” лойиҳасининг минтақавий координатори Анна Мартирес лойиҳанинг асосий мақсади билан таништирди.
Таъкидланишича, “Иқтисодий ривожланиш учун самарали бошқарув” лойиҳаси 2020-2025 йилларда Ўзбекистон, Тожикистон ва Қирғизистон Республикаларида ҳукуматни иқтисодий сиёсатдаги аниқ ислоҳотларга масъулиятини оширишда фуқаролик жамиятининг салоҳияти ва имкониятларини кенгайтиришни мақсад қилган.
Учрашувда Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил ҳам Омбудсман институтининг фаолият йўналишлари ҳақида тўхталар экан, фуқаролик жамияти институтлари ва нодавлат нотижорат ташкилотлари билан мунтазам ҳамкорликда ишлашини қайд этди. Хусусан, Омбудсман ҳузуридаги Инсоннинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилиши бўйича комиссия аъзолари таркибида қатор ННТлар раҳбарлари киритилгани таъкидланди.
Самимий ва дўстона руҳда ўтган учрашув якунида келгусидаги ҳамкорликни ривожлантириш юзасидан фикр алмашилди.

Представители ННО ACTED предоставили подробную информацию о своей деятельности, направленной на укрепление гражданского общества, мониторинг трудовых прав, развитие зеленой экономики. Также в качестве одного из ключевых направлений была выделена работа по повышению правосознания представителей гражданского общества, журналистов и блогеров.
На встрече региональный координатор проекта "Эффективное управление для экономического развития" Анна Мартирес представила основную цель проекта.
Отмечается, что проект “Эффективное управление для экономического развития” направлен на расширение потенциала и возможностей гражданского общества в 2020-2025 годах в республиках Узбекистан, Таджикистан и Кыргызстан в повышении ответственности правительства за конкретные реформы в экономической политике.
В ходе встречи Уполномоченный по правам человека также рассказала о деятельности Института Омбудсмана, отметив о регулярном сотрудничестве с институтами гражданского общества и негосударственными некоммерческими организациями. В частности, было отмечено, что в состав Комиссии по соблюдению конституционных прав и свобод человека при Омбудсмане входят руководители ряда общественных организаций.
В завершение встречи, которая прошла в теплой и дружеской атмосфере, стороны обменялись мнениями по развитию дальнейшего сотрудничества.