Омбудсманнинг Намангандаги минтақавий вакили кўмагида мурожаатчига имтиёзли кредит ажратилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (омбудсманга) Наманган вилояти, Чуст тумани Олмос қишлоғи, Булоқбоши МФЙда яшовчи фуқаро М.Н. оилавий шароити ёмонлиги туфайли аёллар дафтарига киритишда амалий ёрдам сўраб мурожаат қилди. Унинг ёзишича, туман ҳокимиятига шу масалада қилган мурожаатлари бесамар кетган.
Мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, ўрганиш учун Наманган вилоятидаги минтақавий вакил Жаҳонгир Валиевга юборилди.
Жаҳонгир Валиев мазкур мурожаатни жойига чиқиб ўрганди. Ўрганиш жараёнидада “Юксалиш” умуммиллий ҳаракатининг Наманган вилоят ҳудудий бўлинмаси раҳбари, Чуст туман маҳалла ва оилани қўллаб қувватлаш бўлими ходими, Булоқбоши МФЙ раиси ҳамда тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича Чуст туман ҳокимининг ёрдамчиси ҳам иштирок этди.
Аниқланишича, мурожаатчи аёлнинг ҳақиқатдан ҳам оилавий шароити оғир ва ишсиз бўлгани учун доимий даромадга муҳтож.
Ўрганиш натижаларига кўра, фуқаро М.Н.га Булоқбоши МФЙ томонидан бир марталик 500 минг сўм нақд пул кўринишида моддий ёрдам ажратилди ва мурожаатчи аёллар дафтарига киритилди.
Мурожаатчининг ойлик даромадга эга бўлиши учун ҳоким ёрдамчиси томонидан “Ҳар бир оила тадбиркор” дастурига асосан имтиёзли кредит ажратилди. Мазкур маблағлар ҳисобига фуқаронинг чорвачилик билан шуғулланиши учун жами 32 млн сўмлик 12 дона қўй унинг хонадонига етказиб берилди.

При поддержке регионального представителя Омбудсмана в Наманганской области заявителю был предоставлен льготный кредит
Гражданка М.Н., проживающая по адресу Наманганская область, Чустский район, село Олмос, МСГ Булокбоши обратилась к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) за практической помощью в занесении ее в женскую тетрадь в связи с неблагополучными семейными условиями.
Обращение было взято на контроль Омбудсманом и направлено для изучения региональному представителю в Наманганской области Джахонгиру Валиеву.
Жахонгир Валиев провел изучение данного обращения на месте. В изучении обращения также приняли участие руководитель Наманганского областного отделения общенационального движения «Юксалиш», сотрудник Чустского районного отдела поддержки махалли и семьи, председатель Булокбашинского МСГ, а также помощник хакима Чустского района по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности.
Как было установлено, заявительница нуждалась в стабильном доходе, поскольку ее семейное положение действительно было тяжелым, и она была безработной.
По результатам изучения гражданке М.Н. была оказана единовременная материальная помощь в размере 500 тысяч сумов наличными средствами со стороны МСГ Булокбоши и она была внесена в женскую тетрадь.
Для того, чтобы заявительница могла получать ежемесячный доход помощником хакима был выделен льготный кредит на основе программы «Каждая семья – предприниматель».
За счет этих средств в дом гражданки для животноводства было доставлено 12 овец на сумму 32 млн сумов.