Гендер тенглигини таъминлаш бўйича Омбудсманлар учрашуви ўтказилди
2021 йилнинг 9 декабрь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Халқаро Инсон ҳуқуқлари куни арафасида Қозоғистон Республикаси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили “БМТ - аёллар” тузилмаси билан ҳамкорликда гибрид шаклида ташкил этилган учрашувда иштирок этди.
“Гендер тенглигини таъминлаш ва аёллар ҳуқуқларини ҳимоя қилишда  миллий инсон ҳуқуқлари институтларининг иштироки” мавзусига бағишланган учрашувда  Омбудсман институтлари ўзаро тажриба алмашиш ҳамда мавзуга оид халқаро ва минтақавий масалаларни ҳамкорликда ҳал этиш бўйича таклиф ва тавсиялар бериш имкониятига эга бўлишди.
Учрашувда Ўзбекистон тарафдан иштирок этган Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ўз сўзида мамлакатда гендер тенглигини таъминлаш масаласи давлат сиёсати даражасига кўтарилганига урғу қаратар экан, амалга оширилган ислоҳотларнинг амалий натижасига тўхталди.
Ф.Эшматованинг сўзларига кўра, қабул қилинган янги тартиблар ва амалга оширилган ислоҳотлар натижасида йил сайин юқори лавозимларда ишловчи аёллар сони ортиб бормоқда. Рақамларга мурожаат қилсак, миллий парламентдаги аёллар сони (32%) даражага етди - бу кўрсаткич бўйича мамлакат 190 мамлакат орасидан 37-ўринни эгаллади. Хотин-қизларнинг сиёсий партиялардаги улуши эса 44 фоизга, олий маълумотли хотин қизлар сони - 40 фоизга, тадбиркорлик фаолиятида - 35 фоизга етди. 81 та вазирлик ва идораларда илғор ва билимли аёллардан иборат 15 мингдан зиёд кадрлар захираси шакллантирилди.
Тадбирда гендер тенглик ҳамда аёлларнинг сиёсий ва иқтисодий имкониятларини кенгайтириш, давлат ва жамият ишларидаги ўрнини кучайтириш масалалари бўйича таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.

Состоялась встреча Омбудсманов по вопросам гендерного равенства
9 декабря 2021 года Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан (Омбудсман), накануне Международного дня прав человека, приняла участие в гибридном мероприятии, организованном совместно с Уполномоченным по правам человека Республики Казахстан и ООН-Женщины.
На встрече на тему «Роль национальных институтов по правам человека в обеспечении гендерного равенства и защиты прав женщин» институты Омбудсмана получили возможность представить свои предложения и рекомендации для обмена опытом и сотрудничества в решении международных и региональных проблем по данному вопросу.
Выступившая на встрече Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) Ф.Эшматова, представляющая Узбекистан, подчеркнула, что вопрос гендерного равенства в стране поднялся до уровня государственной политики, а также она остановилась на результатах проводимых реформ в данном направлении.
По словам Ф. Эшматовой, в результате принятых реформ количество женщин, занимающих высокие должности, с каждым годом растет. В количественном отношении число женщин в национальном парламенте достигло 32%, заняв 37-е место из 190 стран. Доля женщин в политических партиях достигла 44%, число женщин с высшим образованием - 40%, а доля женщин, занимающихся предпринимательской деятельностью, - 35%. В 81 министерствах и ведомствах сформировано более 15 000 кадровых ресурсов, включая высококвалифицированных и образованных женщин.
На мероприятии были разработаны предложения и рекомендации по гендерному равенству и расширению политических и экономических прав и возможностей женщин, усилению их роли в государстве и обществе.