Гендер тенглигини таъминлаш бўйича Омбудсманлар учрашуви ўтказилди
2021 йилнинг 9 декабрь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Халқаро Инсон ҳуқуқлари куни арафасида Қозоғистон Республикаси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили “БМТ - аёллар” тузилмаси билан ҳамкорликда гибрид шаклида ташкил этилган учрашувда иштирок этди.
“Гендер тенглигини таъминлаш ва аёллар ҳуқуқларини ҳимоя қилишда  миллий инсон ҳуқуқлари институтларининг иштироки” мавзусига бағишланган учрашувда  Омбудсман институтлари ўзаро тажриба алмашиш ҳамда мавзуга оид халқаро ва минтақавий масалаларни ҳамкорликда ҳал этиш бўйича таклиф ва тавсиялар бериш имкониятига эга бўлишди.
Учрашувда Ўзбекистон тарафдан иштирок этган Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ўз сўзида мамлакатда гендер тенглигини таъминлаш масаласи давлат сиёсати даражасига кўтарилганига урғу қаратар экан, амалга оширилган ислоҳотларнинг амалий натижасига тўхталди.
Ф.Эшматованинг сўзларига кўра, қабул қилинган янги тартиблар ва амалга оширилган ислоҳотлар натижасида йил сайин юқори лавозимларда ишловчи аёллар сони ортиб бормоқда. Рақамларга мурожаат қилсак, миллий парламентдаги аёллар сони (32%) даражага етди - бу кўрсаткич бўйича мамлакат 190 мамлакат орасидан 37-ўринни эгаллади. Хотин-қизларнинг сиёсий партиялардаги улуши эса 44 фоизга, олий маълумотли хотин қизлар сони - 40 фоизга, тадбиркорлик фаолиятида - 35 фоизга етди. 81 та вазирлик ва идораларда илғор ва билимли аёллардан иборат 15 мингдан зиёд кадрлар захираси шакллантирилди.
Тадбирда гендер тенглик ҳамда аёлларнинг сиёсий ва иқтисодий имкониятларини кенгайтириш, давлат ва жамият ишларидаги ўрнини кучайтириш масалалари бўйича таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.

A meeting of Ombudsmen on Gender Equality took place
On December 9, 2021, the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), on upcoming the International Human Rights Day, took part in a hybrid event organized jointly with the Commissioner for Human Rights of the Republic of Kazakhstan and UN Women.
At the meeting on the topic “The Role of National Human Rights Institutions in Ensuring Gender Equality and Protection of Women's Rights”, the institutions of оmbudsmen had the opportunity to present their proposals and recommendations for exchange of experience and cooperation in solving international and regional problems on this issue.
Speaking at the meeting, the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) F. Eshmatova, representing Uzbekistan, stressed that the issue of gender equality in the country had risen to the level of state policy, and she also dwelled on the results of ongoing reforms in this direction.
According to F. Eshmatova, as a result of the adopted reforms, the number of women in high positions is growing every year. In quantitative terms, the number of women in the national parliament reached 32%, ranking 37th out of 190 countries. The share of women in political parties has reached 44%, the number of women with higher education - 40%, and the share of women engaged in entrepreneurial activity - 35%. More than 15,000 human resources have been formed in 81 ministries and departments, including highly qualified and educated women.
The event developed proposals and recommendations on gender equality and the expansion of political and economic rights and opportunities for women, strengthening their role in the state and society.