Жанубий кореялик профессор: Ўзбекистонда Омбудсманнинг инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлашдаги роли кучаймоқда
Жанубий Кореянинг етакчи нашрларидан бири «The Korea Post» сайтида Моквон университети вице-президенти, профессор Ри Ик Хённинг "Омбудсманнинг инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлашдаги роли кучаймоқда" номли мақола чоп этилди.
Нашрда ёзилишича, Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг Қонунчилик ва ташкилий-ҳуқуқий базасини мустаҳкамлаш, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш, халқаро мажбуриятларни бажариш, халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Муаллиф таъкидлаганидек, 2017-2021 йилларда Ўзбекистонни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш доирасида "Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида"ги Қонунга Омбудсман институти мустақиллигини янада мустаҳкамлаш ва қамоқда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича  ваколатларини янада кенгайтиришга қаратилган ўзгартиш ва қўшимчалар киритилган.
Бундан ташқари, профессор Ри Ик Хён Парламент Омбудсмани  "Халқаро қамоқхона ислоҳоти" (Penal Reform International, PRI) Марказий Осиёдаги ваколатхонаси билан яқиндан ҳамкорлик қилмоқда. Европа Иттифоқининг Ташқи ишлар бўйича Кенгаши "Дунёда инсон ҳуқуқлари ва демократия - 2018 "ги йиллик ҳисоботида Ўзбекистон ва PRI ҳамкорлигини ижобий баҳоланганини таъкидлаган.
"Ушбу кенг кўламли ўзгаришлар, жумладан давлат, унинг демократик институтлари ва иқтисодиётини жадал ривожлантириш, фуқароларнинг муносиб ва фаровон ҳаёти учун шарт-шароитларни яхшилаш, уларнинг шахсий, сиёсий, ижтимоий-иқтисодий ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш бўйича ислоҳотлар босқичи бир мақсадга – жамиятни ривожланишига ва давлатнинг бунёдкорлик салоҳиятини мустаҳкамлашга қаратилган", - дея хулоса қилади муаллиф.

В публикации отмечается, что в Узбекистане проводится системная работа по выполнению международных обязательств по укреплению законодательной и организационно-правовой базы защиты прав человека, имплементации международных стандартов по правам человека в национальное законодательство и активизации сотрудничества с международными организациями по вопросам защиты прав человека.
Как отмечает автор, в рамках практической реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017-2021 годах в закон «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмане)» внесены изменения и дополнения, направленные на укрепление независимости института Омбудсмана и дальнейшее расширение его полномочий по защите прав лиц, содержащихся под стражей.
«Кроме того, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека тесно взаимодействует с представительством «Международной тюремной реформы» (Penal Reform International, PRI) в Центральной Азии. Совет по иностранным делам ЕС в ежегодном докладе «О правах человека и демократии в мире в 2018 году» подчеркнул в положительном ракурсе сотрудничество Узбекистана и PRI», - говорится в статье.
«Все эти нововведения имеют общую цель – консолидировать созидательный потенциал общества для реализации курса масштабных реформ по ускоренному развитию государства, его демократических институтов и экономики, формированию условий для достойной и благополучной жизни граждан, эффективной реализации их личных, политических, социальных и экономических прав, свобод и законных интересов», - заключает автор.