4-курсга ўтмаган 6 нафар талаба Омбудсман аралашуви билан ўқишга тикланди
Жорий йилнинг февраль ойида Бухоро вилояти, Бухоро туманидан фуқаро Р.Субхонов Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Ўзбекистон Давлат жаҳон тиллари университети талабаларидан олинган имтиҳон натижаларидан норози экани, набираси А.Рахмонов ва яна беш нафар талабаларга қайта имтиҳон топшириш имконияти берилишини сўраб мурожаат қилган.
Фуқаро Р.Субхонов ўз мурожаатида ушбу масалада бир йил мобайнида кўплаб юқори турувчи ташкилотларига мурожаат қилганлиги, лекин ҳеч қандай натижа бўлмаганлиги сабабли, сўнгги имкониятлардан бири сифатида Омбудсманга мурожаат қилганлигини маълум қилган.
Шунингдек, мурожаатда қайд этилишича, пандемия шароитида мурожаатчининг набираси А.Рахмонов қишлоқдаги электр узилишлари сабаб, назорат ишларини бажариб, мавжуд модул (масофадан ўқитиш курслари ўқув портали) тизимини юклашда қийинчиликларга дуч келган ҳолда ўқишни давом эттирган. Лекин, ўқитувчи талабаларга имкон бермасдан уларни оралиқ ва якуний назорат ишларини топширишга қўймаган ва академик қарздор қилган. Шундан сўнг, ўтган йилнинг декабрь ойида жами 6 нафар курсда қолдирилган талабаларнинг ота-оналари тегишли вазирлик ва идораларга фарзандларига яна бир имкон берилишини сўраб мурожаат қилган. Бундан норози бўлган университет ўқитувчиси талабаларнинг модул тизимида тўплаган балларини инобатга олмай, уларга паст баҳо қўйиб, курс ишидан йиқитган ва 6 нафар талабани курсда қолдирган.
Ушбу мурожаат Омбудсман назоратига олингач, Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг 2021 йил 19 февралдаги 92-сон буйруғига асосан имтиҳон олиш учун ҳолис ўқитувчилардан иборат ишчи гуруҳи тузилди ва А.Рахмонов ва 5 нафар талаба ҳолисона имтиҳон топшириш имкониятига эга бўлишди. Натижада талабалар барчаси имтиҳонлардан ўтиб, 4-курсга тикланди.

Гражданин Р.Субханов в своем обращении сообщил, что в течение года обращался по этому поводу во многие вышестоящие организации, но так как результата не было, он обратился к Уполномоченному по правам человека как один из последних шансов.
Согласно обращению, в период пандемии внук заявителя А. Рахмонов продолжал обучение во время отключения электроэнергии в селе, выполняя контрольные работы и испытывая трудности с загрузкой модуля (портала дистанционного обучения). Однако преподаватель не разрешал ученикам выполнять промежуточные и итоговые контрольные задания, не давая им возможности, оставил их задолжниками. После этого, в декабре прошлого года, родители шестерых студентов, оставленный на второй курс, обратились в соответствующие министерства и ведомства с просьбой дать их детям еще один шанс. Недовольный этим, преподаватель университета проигнорировал оценки студентов в модульной системе, поставил им низкую оценку, помешал защите их курсовых работ и оставил шесть студентов на второй курс.
После того, как обращение было взято на контроль Уполномоченного по правам человека, согласно указу № 92 Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан от 19 февраля 2021 года была сформирована рабочая группа беспристрастных преподавателей и А. Рахмонов и другие пять студентов имели возможность сдать честный экзамен. В результате все студенты сдали экзамены и были переведены на 4 курс.