Ўзбекистон ва Россия Омбудсманлари ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди
2019 йилнинг 16 январ куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Улуғбек Мухаммадиевнинг таклифи билан Россия Федерациясининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Татьяна Москалькова расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлди.
Шу куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасига ташриф доирасида "Инсон ҳуқуқлари ва қонун устуворлиги йўлидаги ҳамкорлик: Ўзбекистон ва Россия Омбудсман институтлари ҳамкорлиги" мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбир якунида Омбудсманлар ўртасида ҳамкорлик Меморандуми имзоланди. Ушбу меморандум доирасида мурожаатларни кўриб чиқиш, ахборот-таҳлилий ва ҳуқуқий материаллар алмашиш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида халқаро тажриба ва илғор ишланмалар, фаолият методларини ўрганиш бўйича қўшма илмий-тадқиқот тадбирларини амалга ошириш, конференциялар, семинарлар ва давра суҳбатларини, шу жумладан, халқаро ташкилотлар ва форумлар ташкил этиш режалаштирилди.

Омбудсмены Узбекистана и России подписали Меморандум о сотрудничестве
По приглашению Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмена) в Узбекистан с рабочим визитом 16 января прибыла Уполномоченный по правам человека в Российской Федерации Татьяна Москалькова.
В этот же день в рамках визита в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялся узбекско-российский «круглый стол» на тему «Взаимодействие во благо прав человека и верховенства закона: гуманитарные аспекты сотрудничества институтов омбудсмена Узбекистана и России».
По итогам узбекско-российского «круглого стола» подписан Меморандум о сотрудничестве омбудсменов. Он включает вопросы рассмотрения обращений, обмена информационно-аналитическими и правовыми материалами, реализацию совместных научно-исследовательских мероприятий по изучению международного опыта и передовых разработок, форм и методов работы в области защиты прав человека, организацию конференций, семинаров и «круглых столов», в том числе на площадках международных организаций и форумов.