Finlyandiya va Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlarining o‘zaro hamkorligi mustahkamlanmoqda
Bugun Finlyandiyadagi Xelsinki universitetida Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlari faoliyatini kuchaytirishga va o‘zaro tajriba almashishga qaratilgan xalqaro tadbir o‘z ishini boshladi. Finlyandiyaning Tashqi ishlar vazirligi hamda Xelsinki universiteti huzuridagi Qonun ustuvorligi markazi bilan hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) hamda Qozog‘iston, Qirg‘iz, Tojikiston hamda Turkmaniston Ombudsmanlari va xodimlari ishtirok etishmoqda.
2024 yilning 15-19 aprel kunlari bo‘lib o‘tadigan tadbirni tashkil etishdan asosiy maqsad, Finlyandiya hamda Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlarining inson huquqlari sohasidagi xalqaro hamkorligini rivojlantirish, inson huquqlarini himoya qilishdagi zamonaviy mexanizmlar bo‘yicha tajriba almashish hamda dolzarb masalalari bo‘yicha muhokamalar tashkil etishdan iborat.

Укрепляется взаимодействие Омбудсманов Финляндии и стран Центральной Азии
Сегодня в Хельсинкском университете в Финляндии начало свою работу международное мероприятие, направленное на активизацию деятельности и обмена опытом Омбудсманов стран Центральной Азии. В мероприятии, организованном совместно с Министерством иностранных дел Финляндии и центром Верховенства закона при Хельсинкском университете, принимают участие Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман), а также омбудсмaны и сотрудники Казахстана, Кыргызской Республики, Таджикистана и Туркменистана.
Основной целью организации мероприятия, которое пройдет с 15 по 19 апреля 2024 года, станет развитие международного сотрудничества в области прав человека Омбудсманов Финляндии и стран Центральной Азии, обмен опытом по современным механизмам защиты прав человека и организация дискуссий по актуальным вопросам.
В рамках визита Омбудсмана в Финляндию запланирован ряд международных встреч и ознакомление с деятельностью пенитенциарных учреждений.