Navoiyda o‘z joniga qasd qilgan mahkum haqidagi xabarlar o‘rganilmoqda
OAVda Navoiy viloyatining Navoiy shahrida 25 dekabr kuni soat 14:40larda 11-sonli jazoni ijro etish koloniyasida jazo muddatini o‘tayotgan mahkum o‘z joniga qasd qilgani haqida xabarlar tarqaldi. Unda mahkum choyshabdan sirtmoq yasab, kamera derazasiga o‘rnatilgan temir panjaraga o‘zini osishi oqibatida vafot etgani qayd etilgan.
Mazkur holat Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) tomonidan nazoratga olinib, ishga taalluqli maʼlumotlar so‘rab olindi.
Aniqlanishicha, 24 yoshli mahkum Samarqand viloyati Toyloq tumani sudining 2021 yil 10 noyabrdagi hukmiga kura, Jinoyat kodeksining 97-moddasi 1-qismi (qasddan odam o‘ldirish) va 60-moddasi (bir necha hukm yuzasidan jazo tayinlash) bilan 14 yil 6 oy muddatga ozodlikdan mahrum etilgan.
Ombudsmanga taqdim qilingan maʼlumotlarga ko‘ra, marhum F.Q. muqaddam ruhiyatning o‘zgarishi bilan bog‘liq boshqa kasalliklarga moyilligi bo‘lgan mahkumlar ro‘yxatida turgan. Mahkum F.Q. jazo muddatini o‘tashi davomida 23-son mahkumlarga mo‘ljallangan ixtisoslashtirilgan kasalxonaning psixiatriya bo‘limida 2 marotaba davolangan.
Marhumning oila aʼzolari uning jazo muddatini o‘tashi davomida qisqa va uzoq muddatli uchrashuvga kelishmagani, faqatgina mahkum F.Q. ular bilan 6 marotaba telefon orqali suhbatlashgani aniqlandi.
Shuningdek, marhumning noodatiy xatti-harakatlari sababli muassasadagi boshqa mahkumlar u bilan bir kamerada o‘tirishni istamaganligi sababli mahkum F.Q. 2023 yil 24 dekabr kunidan buyon alohida saqlangan.
Hozirda holat yuzasidan maxsus prokuratura tomonidan surishtiruv ishlari olib bormoqda.
Ombudsman yuqorida qayd etilgan xabarlar yuzasidan tekshiruv har tomonlama, to‘liq va qonuniy o‘tkazilishini nazorat qiladi.

Reports of the suicide of a convict in Navoi are being investigated
The media reported that on December 25 at 14:40, a convict serving his sentence committed suicide in Navoi city of correctional colony №11 in Navoi region. It was recorded that the prisoner made a noose from a bed sheet and hanged himself on the iron bars of the cell window.
The situation had been monitored by the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and information concerning the case had been requested.
It turned out that the 24-year-old prisoner was sentenced to 14 years and 6 months of imprisonment by the decision of the Toylok District Court of Samarkand region on November 10, 2021 under Article 97, Part 1 (premeditated murder) and Article 60 (imposition of punishment on several sentences) of the Criminal Code.
According to the information provided to the Ombudsman, convict F.K. was previously on the list of persons with a tendency to mental disorders. Convict F.K. was treated 2 times during his sentence in the psychiatric department of the specialized hospital for convicts No. 23.
Members of the deceased's family did not come to short-term and long-term meetings during the period of serving the imposed sentence, only convict F.K. communicated with them by phone 6 times.
Also, because of the deceased's strange behavior, other inmates in the establishment did not want to sit in the same cell with him and inmate F.Q was kept separately from December 24, 2023.
Currently, the Prosecutor's Office is conducting a special investigation into the situation.
The Ombudsman is overseeing a full, complete and lawful investigation into the above-mentioned incident.