Samarqanddagi 38-son мanzil-koloniyasiga o‘tkazilgan monitoring tashrifi doirasida mahkumlar tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi
2023 yilning 2 dekabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili Samarqand shahrida joylashgan 38-son мanzil-koloniyasiga monitoring tashrifini amalga oshirdi. Unda Ijtimoiy himoya milliy agentligi viloyat boshqarmasi, viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi hamda Pensiya jamg‘armasi viloyat boshqarmasi vakillari ham ishtirok etishdi.
Monitoring davomida mahkumlarning yashash sharoitlari, jumladan, yotoq joylari, yuvinish xonalari, tibbiyot bo‘limi, oshxona va oziq-ovqat mahsulotlari saqlanayotgan joylar, mehnat sharoitlari hamda uzoq muddatli uchrashuv xonalari ko‘zdan kechirildi va aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Ombudsmaning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili monitoring tashrifida mahkumlar bilan yakka tartibda suhbatlashib, ular murojaatlarini qabul qildi va muassasadagi sharoitlar bo‘yicha fikrlarini o‘rgandi. Jamoaviy shaklda o‘tkazilgan muloqotlarda ularning huquq va majburiyatlari tushuntirildi.
Shu kuni monitoringga koloniyadagi 280 nafar mahkumni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish maqsadida 16 nafar tor doiradagi shifokorlar guruhi jalb etildi. Mutaxassislar avtobusga o‘rnatilgan ko‘chma mobil oftalmolog, ultratovush, EKG va laboratoriya uskunalari yordamida mahkumlar sog‘lig‘ini tekshirishdi.
Tibbiy ko‘rik jarayonida 3 nafar mahkumda jarrohlik amaliyotini o‘tkazishga ehtiyoj borligi aniqlanib, ularni ro‘yxati shakllantirildi. 3 nafar mahkum shifokorlar tavsiyasiga ko‘ra dori-darmon vositalari bilan taʼminlandi. Bundan tashqari, hududdagi poliklinikaning stomatologiya bo‘limida 2 nafar shaxsning tishlari davolandi.
Shuningdek, Manzil-koloniyada jazo muddatini o‘tayotgan nogironligi bo‘lgan mahkumlar uchun Ijtimoiy himoya milliy agentligi viloyat boshqarmasi xodimlari tomonidan 4 ta qo‘ltiq tayoq, 2 ta hassa, 1 ta quloq ortiga qo‘yiladigan eshitish apparati  va 2 ta nogironlik aravachalari berildi.

In the framework of the monitoring visit to the colony No. 38 in Samarkand, closed-door medical observation
On December 2, 2023, the regional representative the Authorized person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) for the Samarkand region made a monitoring visit to the settlement colony No. 38, located in the city of Samarkand. It was also attended by representatives of the regional department of the National Social Protection Agency, the regional health department, and the regional department of the Pension Fund.
During the monitoring, the prisoners' living conditions, including beds, washrooms, medical department, kitchen and food storage areas, working conditions and long-term meeting rooms were examined and recommendations were made regarding the identified deficiencies.
Regional Representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Samarkand region talked with the prisoners individually during the monitoring visit, accepted their appeals and studied their opinions on the conditions in the institution. Their rights and obligations were explained in group discussions.
On this day, 16 small groups of doctors were brought in for medical examination of 280 prisoners in the colony. Specialists checked the health of prisoners with the help of portable mobile ophthalmologist, ultrasound, EKG and laboratory equipment installed on the bus.
During the medical examination, it was determined that three prisoners required surgery. Based on this, a list of prisoners was compiled. On the recommendation of doctors, 3 convicts were provided with medicines. In addition, 2 prisoners were examined and treated at the dental department of the regional clinic.
Also, the regional branch of the National Social Protection Agency provided disabled prisoners serving sentences in a colony settlement with 4 crutches, 2 canes, 1 earphone and 2 wheelchairs.