Qozog‘istonda oiladagi zo‘ravonlikka qarshi kurash masalalari jahon davlatlari ombudsmanlari ishtirokida muhokama qilindi
2023 yilning 24 noyabr kuni Ostonada “Oiladagi zo‘ravonlikka qarshi kurash: muammolar va yechimlar” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi. Qozog‘iston Respublikasi Inson huquqlari bo‘yicha vakili tomonidan tashkil etilgan mazkur tadbirda inson huquqlari sohasidagi xalqaro ekspertlar, Yevroosiyo Ombudsmanlar Alyansi vakillari hamda qator davlatlar Ombudsmanlari, nodavlat va xalqaro tashkilotlar, shuningdek, Qozog‘iston Respublikasi davlat organlari vakillari ishtirok etishdi.
Oiladagi zo‘ravonlikning asosiy sabablari va ularga qarshi kurashish borasidagi ilg‘or xorijiy tajribalarni o‘rganish maqsad qilingan ushbu xalqaro tadbirda O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Rossiya, Turkiya, Fransiya, Armeniya, Serbiya davlatlarining ilg‘or tajribasi o‘rganildi.
Konferensiyada so‘z olgan, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘rinbosari Bekzod Narimonov mamlakatimizda xotin-qizlarning huquq va erkinliklarini himoya qilish borasida olib borilayotgan islohotlar haqida xalqaro jamoatchilikni xabardor qildi. Shuningdek, oiladagi zo‘ravonlikka qarshi kurashga oid tashkiliy-huquqiy mexanizmlarni izchil ravishda takomillashtirish va Ombudsman institutining rolini oshirishga oid amaliy takliflarni ilgari surdi.
Tadbir ishtirokchilari oila masʼuliyati yoshlarga tushuntirish, ularning turmush tarzini yaxshilash, profilaktik choralarning samaradorligini oshirish, oiladagi zo‘ravonlikni aniqlash va oldini olishda zamonaviy raqamli yondashuvlarni joriy etish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, oilaviy zo‘ravonlik qurbonlariga ijtimoiy yordam va xizmat ko‘rsatish bilan shug‘ullanuvchi inqiroz markazlari va oilani qo‘llab-quvvatlash institutlari faoliyati tahlil qilinib, tavsiyalar ishlab chiqildi.

В Казахстане с участием омбудсменов стран мира обсудили вопросы борьбы с домашним насилием
24 ноября 2023 года в г. Астана прошла международная конференция на тему «Борьба с домашним насилием: проблемы и решения». В мероприятии организованном Уполномоченным по правам человека Республики Казахстан приняли участие международные эксперты в области прав человека, представители Евразийского Альянса омбудсменов, омбудсмены ряда стран, неправительственные и международные организации, а также представители государственных органов Республики Казахстан.
Передовой опыт Узбекистана, Киргизии, России, Турции, Франции, Армении и Сербии был изучен на данном международном мероприятии, целью которого было изучение основных причин домашнего насилия и передового зарубежного опыта борьбы с ним.
Выступая на конференции, Заместитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмена) Бекзод Наримонов проинформировал международное сообщество о реформах, проводимых по защите прав и свобод женщин и девушек в нашей стране. Также он выдвинул практические предложения по последовательному совершенствованию организационно-правовых механизмов борьбы с домашним насилием и повышению роли института омбудсмена.
Участники мероприятия обсудили вопросы касающиеся повышения осведомленности молодых людей о семейной ответственности, улучшения их образа жизни, повышения эффективности профилактических мер, внедрения современных цифровых подходов к выявлению и предотвращению домашнего насилия.
Также проанализирована деятельность кризисных центров и институтов по поддержки семьи, которые занимаются оказанием социальной помощи и услуг жертвам домашнего насилия и разработаны рекомендации.