Ombudsman hamda uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari Navoiydagi 11-sonli jazoni ijro etish koloniyasidagi sharoitlarni o‘rganishdi
Davlat rahbarining 2021 yil 26 iyundagi “Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarorida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) qiynoqlarning oldini olish maqsadida Jamoatchilik vakillari bilan birgalikda harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga monitoring tashriflari tizimini yo‘lga qo‘yish belgilangan.
Shunga ko‘ra, Ombudsman hamda uning huzuridagi Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha Jamoatchilik guruhlari aʼzolari tomonidan Navoiy shahridagi 11-sonli jazoni ijro etish koloniyasiga monitoring tashrifi amalga oshirildi.
Monitoringda senator va deputatlar, nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyati instituti vakillari, jumladan, “Yuksalish” umummilliy harakati, O‘zbekiston Respublikasi “Istiqbolli avlod” ijtimoiy axborot markazi vakillari, shuningdek, OAV ham bevosita ishtirok etib, muassasadagi sharoitlar bilan tanishishdi.
Tashrifi davomida, koloniyaning yotoq joylari, oshxona, kutubxona, davolash bo‘limi, uzoq va qisqa muddatli uchrashuv xonalari, ishlab chiqarish hududidagi sharoitlar o‘rganildi.
Maʼlum bo‘lishicha, koloniyadagi mahkumlarning 86 foizga yaqini ish bilan taʼminlangan. Muassasa hududida tikuvchilik, duradgorlik, qurilish mahsulotlari,yumshoq mebel yasash va boshqa kasb-hunarga ixtisoslashgan jami 13 ta sex mavjud. Mahkumlar bilan o‘zaro suhbat davomida mehnat sharoitlaridan shikoyatlari yo‘qligi va oylik maoshlarini o‘z vaqtida olayotganliklarini bildirishdi.
2022 yilda Ombudsman tomonidan Bosh prokuratura, Ichki ishlar vazirligi va Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi bilan hamkorlikda qiynoqlarning oldini olish borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan natijadorlikka erishish, shuningdek nogironligi tufayli erkin harakatlana olmaydigan mahkumlarga (mahbuslarga) yaratilgan shart-sharoitlarni xalqaro meʼyorlarga muvofiqlashtirish yuzasidan “Yo‘l xaritasi” ishlab chiqilgan edi.  Mazkur monitoringda ushbu “yo‘l xaritasi”ga asosan nogironligi bo‘lgan mahkumlarga yaratilgan sharoitlarga alohida eʼtibor qaratildi. Jamoatchilik guruhi aʼzolari imkoniyati cheklangan shaxslarning erkin harakatlanishi uchun binolarga kirish joylariga tegishli standartga muvofiq panduslar o‘rnatilgani, kutubxonada ham brayl alifbosidagi kitoblar mavjudligi va qolaversa, yuvinish xonalarida ham maxsus sharoitlar yaratilganiga guvoh bo‘lishdi.
Shuningdek, “Ombudsman quti”lari ko‘zdan kechirilib, murojaatlar o‘rganish uchun olib ketildi.
Monitoring doirasida mahkumlar bilan jamoaviy va yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Eslatib o‘tamiz, Ombudsman tomonidan qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha monitoring tashriflari yakuni yuzasidan tayyorlangan tahliliy maʼlumotlar, jumladan monitoring jarayonida aniqlangan kamchiliklar tegishli davlat organlari bilan bir qatorda Oliy Majlis palatalariga ham taqdim etib kelinmoqda.

Омбудсман и его общественные группы изучили условия в исправительной колонии №11 в Навои
В постановлении главы государства "О дополнительных мерах по выявлению случаев пыток и совершенствованию системы их предупреждения" от 26 июня 2021 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) в целях предотвращения пыток совместно с представителями общественности учредил систему мониторинговых посещений в места, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения.
Соответственно, Омбудсман и члены подведомственных ему Общественных групп по выявлению и предотвращению случаев пыток совершили мониторинговый визит в исправительную колонию №11 города Навои.
Сенаторы и депутаты, представители неправительственных некоммерческих организаций и институтов гражданского общества, в том числе общенационального движения «Юксалиш», представители социального информационного центра «Истикболли авлод» Республики Узбекистан, а также средств массовой информации приняли принял участие в мониторинге и ознакомился с условиями в учреждении.
В ходе посещения были изучены условия на койках колонии, кухне, библиотеке, лечебном отделении, комнатах долгосрочных и краткосрочных совещаний, производственном помещении.
Известно, что около 86 процентов осужденных в колонии трудоустроены. Всего на территории учреждения действуют 13 мастерских, специализирующихся на швейном, столярном производстве, строительных изделиях, изготовлении мягкой мебели и других промыслах. В ходе беседы с заключенными они рассказали, что претензий к условиям труда у них нет, а ежемесячную зарплату они получают вовремя.
В 2022 году Омбудсман в сотрудничестве с Генеральной прокуратурой, Министерством внутренних дел и Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека разработал "дорожную карту" для достижения результатов в работе по предупреждению пыток, а также для координации условий, созданных для осужденные (заключенные), которые не могут свободно передвигаться из-за своей инвалидности.  В ходе этого мониторинга особое внимание было уделено этой "дорожной карте", главным образом условиям, созданным для осужденных с ограниченными возможностями. Члены общественной группы стали свидетелями установки пандусов в соответствии с соответствующим стандартом на входах в здания для свободного передвижения лиц с ограниченными возможностями, наличия книг со шрифтом Брайля также в библиотеке, и, кроме того, в туалетах были созданы особые условия.
Также были проверены "ящики Омбудсмана" и приняты обращения для изучения.
В рамках мониторинга с заключенными были проведены коллективные и индивидуальные беседы.
В целях обеспечения своевременного устранения недостатков, выявленных в ходе мониторингового визита, рекомендации Омбудсмана направляются компетентным министерствам и ведомствам.
Напомним, что аналитические данные, подготовленные Омбудсманом по итогам мониторинговых визитов с целью предотвращения пыток, включая недостатки, выявленные в процессе мониторинга, представляются в палаты Олий Мажлиса вместе с соответствующими государственными органами.