Ombudsman hamda uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari Navoiydagi 11-sonli jazoni ijro etish koloniyasidagi sharoitlarni o‘rganishdi
Davlat rahbarining 2021 yil 26 iyundagi “Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarorida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) qiynoqlarning oldini olish maqsadida Jamoatchilik vakillari bilan birgalikda harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga monitoring tashriflari tizimini yo‘lga qo‘yish belgilangan.
Shunga ko‘ra, Ombudsman hamda uning huzuridagi Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha Jamoatchilik guruhlari aʼzolari tomonidan Navoiy shahridagi 11-sonli jazoni ijro etish koloniyasiga monitoring tashrifi amalga oshirildi.
Monitoringda senator va deputatlar, nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyati instituti vakillari, jumladan, “Yuksalish” umummilliy harakati, O‘zbekiston Respublikasi “Istiqbolli avlod” ijtimoiy axborot markazi vakillari, shuningdek, OAV ham bevosita ishtirok etib, muassasadagi sharoitlar bilan tanishishdi.
Tashrifi davomida, koloniyaning yotoq joylari, oshxona, kutubxona, davolash bo‘limi, uzoq va qisqa muddatli uchrashuv xonalari, ishlab chiqarish hududidagi sharoitlar o‘rganildi.
Maʼlum bo‘lishicha, koloniyadagi mahkumlarning 86 foizga yaqini ish bilan taʼminlangan. Muassasa hududida tikuvchilik, duradgorlik, qurilish mahsulotlari,yumshoq mebel yasash va boshqa kasb-hunarga ixtisoslashgan jami 13 ta sex mavjud. Mahkumlar bilan o‘zaro suhbat davomida mehnat sharoitlaridan shikoyatlari yo‘qligi va oylik maoshlarini o‘z vaqtida olayotganliklarini bildirishdi.
2022 yilda Ombudsman tomonidan Bosh prokuratura, Ichki ishlar vazirligi va Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi bilan hamkorlikda qiynoqlarning oldini olish borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan natijadorlikka erishish, shuningdek nogironligi tufayli erkin harakatlana olmaydigan mahkumlarga (mahbuslarga) yaratilgan shart-sharoitlarni xalqaro meʼyorlarga muvofiqlashtirish yuzasidan “Yo‘l xaritasi” ishlab chiqilgan edi.  Mazkur monitoringda ushbu “yo‘l xaritasi”ga asosan nogironligi bo‘lgan mahkumlarga yaratilgan sharoitlarga alohida eʼtibor qaratildi. Jamoatchilik guruhi aʼzolari imkoniyati cheklangan shaxslarning erkin harakatlanishi uchun binolarga kirish joylariga tegishli standartga muvofiq panduslar o‘rnatilgani, kutubxonada ham brayl alifbosidagi kitoblar mavjudligi va qolaversa, yuvinish xonalarida ham maxsus sharoitlar yaratilganiga guvoh bo‘lishdi.
Shuningdek, “Ombudsman quti”lari ko‘zdan kechirilib, murojaatlar o‘rganish uchun olib ketildi.
Monitoring doirasida mahkumlar bilan jamoaviy va yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Eslatib o‘tamiz, Ombudsman tomonidan qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha monitoring tashriflari yakuni yuzasidan tayyorlangan tahliliy maʼlumotlar, jumladan monitoring jarayonida aniqlangan kamchiliklar tegishli davlat organlari bilan bir qatorda Oliy Majlis palatalariga ham taqdim etib kelinmoqda.

Ombudsman and his community groups studied the conditions in the penal colony No. 11 in Navoi
In the decision of the Head of State "On additional measures to identify cases of torture and improve the system for their prevention" of June 26, 2021, Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) established a system of monitoring visits to places where persons with restricted freedom of movement are held, in order to prevent torture, together with representatives of the public.
Accordingly, the Ombudsman and the members of the Community groups for the detection and prevention of cases of torture under him made a monitoring visit to the penal colony No. 11 in the city of Navoi.
Senators and deputies, representatives of non-governmental non-profit organizations and civil society institutions, including the nationwide movement "Yuksalish", representatives of the social information center "Istiqbolli Avlod" of the Republic of Uzbekistan, as well as the mass media, took part in the monitoring and got acquainted with the conditions in the institution.
During the visit, conditions in the colony's beds, kitchen, library, treatment department, long-term and short-term meeting rooms, production area were studied.
It is known that about 86 percent of the convicts in the colony are employed. There are a total of 13 workshops specializing in tailoring, carpentry, construction products, soft furniture making and other trades in the territory of the institution. During the conversation with the prisoners, they said that they have no complaints about the working conditions and that they receive their monthly salaries on time.
In 2022, the Ombudsman, in cooperation with the prosecutor general's office, the Ministry of internal affairs and the National Center of the Republic of Uzbekistan for Human Rights, developed a "road map" to achieve results in the work on the Prevention of torture, as well as to coordinate the conditions created for convicts (prisoners) who cannot move freely due to their disability.  In this monitoring, special attention was paid to this "road map" mainly to the conditions created for convicts with disabilities. Members of the community group witnessed the installation of ramps in accordance with the appropriate standard at the entrances to buildings for the free movement of persons with disabilities, the presence of Braille books in the library as well, and, in addition, special conditions were created in the washrooms.
Also, "Ombudsman boxes" were inspected and appeals were taken for study.
As part of the Monitoring, collective and individual conversations with convicts were conducted.
In order to ensure timely elimination of the shortcomings identified during the Monitoring visit, recommendations of the Ombudsman are introduced to the responsible ministries and departments.
It should be recalled that analytical data prepared by the Ombudsman on the results of monitoring visits for the prevention of torture, including shortcomings identified in the monitoring process, are submitted to the Chamber of the Oliy Majlis together with the relevant government bodies.