Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va oldini olish yuzasidan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan 2023-yil 1-yarim yilligida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan BRIFING
2023 yil 1-yarim yilligida Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 348 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirildi. 2022-yilning  1-yarim yilligida bu ko‘rsatkich 156 marotabani tashkil etgan.
Hisobot davrida 113 ta jazoni ijro etish koloniyasi, 81 ta tergov hibsxonasi, 43 ta vaqtincha saqlash hibsxonasi, 31 ta narkologiya markazi filiallari, 27 tamaxsus qabulxona, 16 taSahovat” va “Muruvvat” uylari,15 ta reabilitatsiya markazi, 10 ta ruhiy-asab kasalliklari dispanseri, ta Ichki ishlar organlari hamda ta Mastlik holatida bo‘lganlarga tibbiy yordam ko‘rsatish punktlari o‘rganilgan.
Ombudsman boshchiligida o‘tkazilgan monitoring tashriflarida Jamoatchilik guruhlari tarkibida xalqaro va mahalliy NNT, OAV, bloger, psixolog, pedagog va tibbiyot xodimlari ishtirok etishdi.
Monitoring tashriflari davomida 7 mingga yaqin mahkum va mahbuslar bilan jamoaviy hamda 2 417 nafar yaʼni o‘tgan yilning shu hisobot davriga nisbatan 66,6 foizga ko‘proq mahkumlar (mahbuslar) bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Monitoring tashriflari davomida ushbu muassasalarda saqlanayotgan shaxslarni yashash, ovqatlanish, mehnat qilish hamda tibbiy yordam ko‘rsatish holati va sifati, saqlanayotgan shaxslar uchun olib borilayotgan maʼnaviy-maʼrifiy ishlar hamda sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilayotganligi va boshqa shu kabi holatlar o‘rganildi.
Qolaversa, Mintaqaviy vakillar tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga amalga oshirilgan monitoring tashriflari davomida joylardagi mutasaddi organlar va tashkilotlar vakillari bilan hamkorlikda sayyor qabullar, tibbiy ko‘rik va boshqa tadbirlar amalga oshirilmoqda. Xususan, Ombudsmanning Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi mintaqaviy vakili tomonidan Qo‘ng‘irot tumanidagi 27-son Manzil-koloniyasida mahkum va mahkumalar uchun tibbiy ko‘rik tashkil etildi.
Ombudsmanning Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan “Hunarmand” uyushmasi Namangan viloyati boshqarmasi bilan hamkorlikda viloyatning Pop tumanidagi 6-son Jazoni ijro etish koloniyasida jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlar uchun “Ustoz-shogird anʼanasi” asosida hunarmandchilikning “Metall buyumlarni yasash” yo‘nalishi bo‘yicha 2 oylik o‘quv kursi tashkil etildi. Mazkur o‘quv kursini tamomlagan 56 nafar mahkumlarga sertifikatlar topshirildi.
Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakilining tashabbusi bilan viloyatidagi koloniyalarda jazo muddatini o‘tayotgan yosh mahkumlar orasida intellektual musobaqalar ham o‘tkazildi.
Ombudsman va Jamoatchilik guruhlari tomonidan yopiq muassasalarga amalga oshirilgan monitoring tashriflari davomida aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha joriy yilning birinchi yarim yilligi davomida Ombudsman tomonidan mutasaddi vazirlik va idoralarga ta talabnoma, ta taqdimnoma, ta xulosa va ta tahliliy axborot hamda Oliy Majlis palatalariga ta tahliliy maʼlumotlar kiritildi.
Ombudsman nomiga 2023-yil 1-yarim yilligida harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslar hamda ularning yaqin qarindoshlari va himoyachilari (advokatlari) tomonidan jami 1 522 ta murojaatlar kelib tushgan. Bu ko‘rsatkich 2022 yilning shu davriga nisbatan 69 taga yoki 4,3 foizga kamaygan.
Murojaatlarni ko‘rib chiqish davomida 10 yaqin mahkumlar yashash joyiga yaqin bo‘lgan jazoni ijro etish muassasalariga o‘tkazilgan. 57 nafar mahkumning oila aʼzolariga moddiy yordam ajratilishiga va 17 nafarining yaqin qarindoshlariga tibbiy xizmat ko‘rsatilishiga erishildi. Shuningdek, 50 ga yaqin “Muruvvat” uyida saqlanayotgan shaxslar, mahkum va mahbuslarga va ularning farzandlariga ID-kartalar olinishida amaliy yordam ko‘rsatildi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslarga nisbatan ruhiy, psixologik, jismoniy bosim o‘tkazilganligi yoki boshqacha tarzda bosim o‘tkazilganligi yuzasidan Ombudsmanga 125 ta shikoyatlar kelib tushgan. Ularning 19 tasi bevosita monitoring tashriflari davomida amalga oshirilgan yakka tartibdagi qabullarda, 18 tasi  “Ombudsman qutisi”, 40 tasi penitensiar muassasalar maʼmuriyati va mahkumlarning (mahbuslarning) yaqin qarindoshlari tomonidan pochta aloqasi xizmati orqali, 21 tasi Ombudsman va uning masʼul xodimlari tomonidan amalga oshirilgan shaxsiy qabullar, 22 tasi elektron tarzda va tasi Ombudsmanning “Ishonch telefoni” orqali kelib tushgan.
Ushbu shikoyatlarning 64 foizi yuzasidan xodimlarning xatti-harakatlariga nisbatan o‘tkazilgan xizmat tekshiruvlari hamda prokuratura organlari tomonidan olib borilgan tergovga qadar tekshiruv yakunlariga ko‘ra o‘z tasdig‘ini topmagan.
Shikoyatlarning 8 tasi yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat-protsessual kodeksining 83-moddasining 2-bandiga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qabul qilingan qarorlar Ombudsmanning xatiga asosan yuqori turuvchi prokurorlar tomonidan bekor qilinib, qo‘shimcha tergovga qadar tekshiruv harakatlarini o‘tkazish belgilangan.
Shuningdek, 37 ta shikoyat yuzasidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari davom etmoqda.
Taʼkidlash joizki, Ombudsman tomonidan ijtimoiy tarmoqlarda eʼlon qilingan shu mazmundagi 20ga yaqin xabarlar zudlik bilan o‘rganilib, Bosh prokuraturaga Ombudsman talabnomalari kiritilgan.

За отчетный период были посещены 113 колоний строгого режима, 81 следственный изолятор, 43 изолятора временного содержания, 31 филиала наркологического диспансера, 27 спецприемников, 16 домов «Сахават» и «Муруват», 15 реабилитационных центров, 10 психоневрологических диспансеров, 8 органов внутренних дел и 4 пункта оказания медицинской помощи лицам, находящимся в состоянии алкогольного опьянения.
В мониторинговых визитах под руководством Омбудсмана приняли участие международные и местные НПО, СМИ, блогеры, психологи, педагоги и медицинские работники.
В ходе мониторинговых посещений были проведены коллективные беседы с около 7000 осужденными и заключенными, а индивидуально с 2417 осужденными (заключенными), что на 66,6% больше, чем за аналогичный отчетный период прошлого года.
В ходе мониторинговых посещений были изучены условия и качество жизни, питания, работы и медицинского обслуживания лиц, содержащихся в данных учреждениях,духовно-просветительская деятельность, проводимая для них, соблюдение санитарно-гигиенических требований и другие подобные ситуации.
Кроме того, в ходе мониторинговых посещений мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения региональными представителями Омбудсманасовместно с представителями органов местного самоуправления и организаций проводятся приемы, медицинские осмотры и другие мероприятия. В частности, региональным представителем Омбудсмана в Республике Каракалпакстан организован медицинский осмотр осужденных и отбывающих наказание в колонии поселения № 27 Кунгиротского района.
Региональным представителем Уполномоченного по правам человека в Наманганской области совместно с ассоциацией «Хунарманд» ихакимиятомНаманганской области организован 2-х месячный курс обучения по направлению «Изготовление металлических изделий» для осужденных, отбывающих наказание в исправительных учреждениях.Сертификаты были вручены 56 заключенным, прошедшим этот курс обучения.
По инициативе регионального представителя Уполномоченного по правам человека в Навоийской области также были проведены интеллектуальные соревнования среди молодых осужденных, отбывающих наказание в колониях области.
За первое полугодие текущего года Омбудсман направил в официальные министерства и ведомства 5 обращений, 3 представления, 3 заключения и 3 аналитические информации, а также 2 аналитических отчета по выявленным в ходе мониторинговых визитов недостаткам в закрытые учреждения Омбудсманом и общественными группамив палаты ОлийМажлиса.
Всего за первое полугодие 2023 года к Омбудсману поступило 1522 обращений от лиц, содержащихся в закрытых учреждениях с ограниченной свободой передвижения, а также их близких родственников и защитников (адвокатов). По сравнению с аналогичным периодом 2022 года этот показатель снизился на 69 или 4,3 процента.
В ходе рассмотрения обращений около 10 осужденных были переведены в пенитенциарные учреждения по месту жительства. Оказана материальная помощь членам семей 57 осужденных и оказана медицинская помощь близким родственникам 17 осужденных. Также оказана практическая помощь в получении удостоверений личности около 50 лицам, содержащимся в доме «Муруват», осужденным и заключенным, а также их детям.
К Уполномоченному по правам человека поступило 125 жалоб на психологическое, физическое или иное давление, оказанное на лиц, содержащихся в закрытых учреждениях с ограниченной свободой передвижения, со стороны сотрудников правоохранительных органов. 19 из них на индивидуальных приемах, проводимых при непосредственных контрольных посещениях, 18 через «Ящике Омбудсмана», 40 со стороны администраций пенитенциарных учреждений и близких родственников осужденных через почтовую связь, 21 на личных приемах, проводимых Омбудсманом и его ответственными сотрудниками, 22 в электронном виде и 5 получены по «Горячей линии» Омбудсмана.
64 процента этих жалоб не подтвердились по результатам проверки, проведенной прокуратурой, и расследования действий сотрудников.
На основании письма Омбудсмана постановление об отказе в возбуждении уголовного дела по статье 83 Уголовно-процессуального кодекса Республики Узбекистан по 8 жалобам вышестоящими прокурорами было отменено.
Кроме того, продолжается расследование по 37 жалобам.
Стоит отметить, что около 20 сообщений подобного содержания, опубликованных Омбудсманом в социальных сетях, были немедленно изучены, а обращения Омбудсмана направлены в Генеральную прокуратуру.