Ish vaqtida jarohatlangan fuqaroga to‘lanishi kerak bo‘lgan mablag‘ kamaytirib to‘lanayotgani aniqlandi - Ombudsman
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakiliga (ombudsmanga) Toshkent viloyati, Bo‘stonliq tumanida yashovchi 2-guruh nogironi Q.D. mehnat qobiliyatini yo‘qotganligi uchun to‘lanishi kerak bo‘lgan pul mablag‘lari kam miqdorda to‘lab kelinayotgani haqida murojaat qildi. Murojaatchining yozishicha, uning ish beruvchiga qilgan murojaatlari eʼtiborsiz qoldirib kelinmoqda.
Murojaat Ombudsman nazoratiga olinib, joyiga chiqib o‘rganish uchun Ombudsmanning Toshkent viloyatidagi mintaqaviy vakiliga yuborildi.
Aniqlanishicha, murojaatchi Q.D. 2003 yilning may oyida ishlab chiqarishga bog‘liq ravishda tan jarohati olgan. Shundan so‘ng, “SANOATTEXMONTAJ” MCHJ tomonidan mehnat qobiliyatini yo‘qotganligi uchun 90% pul mablag‘lari to‘lab berilishi belgilangan.
Ombudsmanning Toshkent viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan mazkur holatga aniqlik kiritish maqsadida, viloyat Bandlik bosh boshqarmasiga so‘rov xati yuborilib, 2-guruh nogironi fuqaro Q.D.ga Jamiyat tomonidan to‘lanishi lozim bo‘lgan summa grafigi olindi.
Taqdim etilgan hujjatlarga ko‘ra, haqiqatdan ham “SANOATTEXMONTAJ” MCHJ tomonidan fuqaro Q.D.ga 2021-2022 yillarda Mehnat qobiliyatini yo‘qotganligi uchun regress to‘lovlaridan salkam 17 mln so‘m mablag‘ kam to‘langani aniqlandi.
Shundan so‘ng, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan fuqaro manfaatida Fuqarolik ishlari bo‘yicha Chirchiq tumanlararo sudiga daʼvo arizasi kiritildi.
2023 yil 13 yanvardagi sud majlisida, Ombudsman daʼvo arizasi to‘liq qanoatlantirilib, 2-guruh nogironi fuqaro Q.D.ga kam to‘langan summa to‘lab berilishi belgilandi.

Установлено, что сумма, подлежащая выплате гражданину, пострадавшему в рабочее время, выплачивается в уменьшенном размере-Омбудсман
К Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) обратился инвалид 2-й группы К.Д., проживающий в Бостонликском районе Ташкентской области с жалобой на то, что денежная сумма, которая должна быть выплачена в связи с потерей трудоспособности, выплачивается в малом размере. По словам заявителя, его обращения к работодателю игнорируются.
Обращение взято на контроль Омбудсмана и направлено региональному представителю Омбудсмана в Ташкентской области для изучения на месте.
Было установлено, что в мае 2003 года заявитель К.Д. получил производственную травму. После этого было установлено, что ООО “SANOATTEXMONTAJ”  должно выплатить 90% суммы за потерю трудоспособности.
В целях выяснения данной ситуации региональным представителем Уполномоченного по правам человека в Ташкентской области направлено письмо-запрос в Областное управление занятости и получен график суммы, подлежащей выплате Обществом инвалиду 2 группы К.Д.
По представленным документам установлено, что ООО “SANOATTEXMONTAJ” в 2021-2022 годах  выплатило гражданину К.Д. на около 17 млн. сум меньше регрессных выплат по потере трудоспособности.
После этого Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) подал иск в интересах гражданина в Чирчикский межрайонный суд по гражданским делам.
На судебном заседании 13 января 2023 года иск Омбудсмана был удовлетворен в полном объеме, и было принято решение о выплате недоплаченной суммы гражданину с инвалидностью 2-й группы К.Д.