Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Farg‘ona viloyatidagi mintaqaviy vakiliga Viloyatning Buvayda tumanida yashovchi 2-guruh nogironi M.I. unga kasb kasalligiga chalingani tufayli to‘lab borilishi kerak bo‘lgan pullarni ololmayotgani bo‘yicha murojaat qildi.
Murojaat nazoratga olinib, o‘rganilishi bo‘yicha aniqlanishicha murojaatchi “Farg‘onaagrokimyoximoya” hissadorlik aksiyadorlik jamiyatida ishlagan paytlari kasb kasalligiga chalingani tufayli unga 2-guruh nogironligi berilgan va tovon pullari to‘lab borilishi belgilangan. U 2021 yilning oktyabr oyiga qadar tovon pullarini olib kelgan. Lekin, 2021 yilda “Farg‘onaagrokimyoximoyaXAJning tugatilishi natijasida hozirga qadar  to‘lov pullari to‘lanmay  kelingan.
Olingan maʼlumotlarga ko‘ra, 2-guruh nogironi bo‘lgan fuqaro M.I.ga 2021 yilning noyabr oyidan to 2022 yil noyabr oyiga qadar xar oy uchun salkam 828 ming so‘mdan to‘lanishi kerak bo‘lgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 29 apreldagi “Ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy qo‘llab-quvvatlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni bilan 2022 yil 1 maydan boshlab yoshga doir, nogironlik va boquvchisini yo‘qotganlik pensiyalari miqdori 12 foizga oshirilgan. Buning natijasida murojaatchi M.I.ga 2022 yilning may oyidan boshlab 910 600 so‘m, jami 10,5 mln so‘mga yaqin tovon pullari to‘lanishi lozim bo‘lgan.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman tomonidan) fuqaro manfaatida fuqarolik ishlari bo‘yicha Farg‘ona tumanlararo sudiga olinmay kelgan tovon pullarini undirish haqida daʼvo ariza kiritildi.
Sud jarayonida Ombudsman daʼvo arizasi to‘liq qanoatlantirilib, 2-guruh nogironi bo‘lgan fuqaro M.I.ga salkam 10,5 mln so‘m tovon pullari undirilishi belgilandi.

Are compensations paid to a citizen suffering from an occupational disease upon liquidation of an organization?
The regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Fergana region was approached by citizen M.I., a disabled person of the second group, who lives in the Buvaida district of the Fergana region, about the impossibility of receiving the money due to him in connection with an occupational disease.
After checking and studying the application, it was established that the applicant was diagnosed with an occupational disease that he received while working at Fargonaagrokimyokhimoya JSC and he was assigned a 2nd disability group, and a decision was made to pay compensation. He received compensation until October 2021. However, in 2021, due to the liquidation of Fargonaagrokimyokhimoya JSC, no payments have been made so far.
According to the information received, from November 2021 to November 2022, a citizen with a disability of group 2 should be paid monthly about 828,000 soums.
According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 29, 2022 "On additional measures for material support of the population in need of social protection and assistance", from May 1, 2022, the amount of old-age, disability and survivor's pensions were increased by 12% . As a result, from May 2022, the applicant had to be paid monthly at 910,600 soums, about 10.5 million soums in total.
Based on the foregoing, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) filed a lawsuit in the interests of the citizen with the Ferghana Interdistrict Court for Civil Cases to recover unpaid compensation.
During the trial, the Ombudsman's claim was fully satisfied, and it was decided to recover about 10.5 million soums of compensation to citizen M.I. with a disability of the 2nd group.