Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Farg‘ona viloyatidagi mintaqaviy vakiliga Viloyatning Buvayda tumanida yashovchi 2-guruh nogironi M.I. unga kasb kasalligiga chalingani tufayli to‘lab borilishi kerak bo‘lgan pullarni ololmayotgani bo‘yicha murojaat qildi.
Murojaat nazoratga olinib, o‘rganilishi bo‘yicha aniqlanishicha murojaatchi “Farg‘onaagrokimyoximoya” hissadorlik aksiyadorlik jamiyatida ishlagan paytlari kasb kasalligiga chalingani tufayli unga 2-guruh nogironligi berilgan va tovon pullari to‘lab borilishi belgilangan. U 2021 yilning oktyabr oyiga qadar tovon pullarini olib kelgan. Lekin, 2021 yilda “Farg‘onaagrokimyoximoyaXAJning tugatilishi natijasida hozirga qadar  to‘lov pullari to‘lanmay  kelingan.
Olingan maʼlumotlarga ko‘ra, 2-guruh nogironi bo‘lgan fuqaro M.I.ga 2021 yilning noyabr oyidan to 2022 yil noyabr oyiga qadar xar oy uchun salkam 828 ming so‘mdan to‘lanishi kerak bo‘lgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 29 apreldagi “Ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy qo‘llab-quvvatlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni bilan 2022 yil 1 maydan boshlab yoshga doir, nogironlik va boquvchisini yo‘qotganlik pensiyalari miqdori 12 foizga oshirilgan. Buning natijasida murojaatchi M.I.ga 2022 yilning may oyidan boshlab 910 600 so‘m, jami 10,5 mln so‘mga yaqin tovon pullari to‘lanishi lozim bo‘lgan.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman tomonidan) fuqaro manfaatida fuqarolik ishlari bo‘yicha Farg‘ona tumanlararo sudiga olinmay kelgan tovon pullarini undirish haqida daʼvo ariza kiritildi.
Sud jarayonida Ombudsman daʼvo arizasi to‘liq qanoatlantirilib, 2-guruh nogironi bo‘lgan fuqaro M.I.ga salkam 10,5 mln so‘m tovon pullari undirilishi belgilandi.

После проверки и изучения заявления было установлено, что у заявителя диагностировано профессиональное заболевание который он получил работая в АО «Фарғонаагрокимёхимоя» и ему присвоена 2 группа инвалидности, и принято решение о выплате компенсации. Он получал компенсацию до октября 2021 года. Однако в 2021 году в связи с ликвидацией АО «Фарғонаагрокимёхимоя» выплаты до настоящего времени не производятся.
Согласно полученной информации, с ноября 2021 года по ноябрь 2022 года гражданину с инвалидностью 2 группы М.И. должно быть выплачиваться ежемесячно около 828 000 сумов.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 29 апреля 2022 года «О дополнительных мерах по материальной поддержке слоев населения, нуждающихся в социальной защите и помощи», с 1 мая 2022 года размеры пособий по старости, инвалидности и пенсии по случаю потери кормильца были увеличены на 12%. В результате с мая 2022 года заявителю должно было выплачиваться ежемесячно по 910 600 сумов, всего около 10,5 млн сумов.
На основании вышеизложенного Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) обратилась в интересах гражданина с иском в Ферганский межрайонный суд по гражданским делам о взыскании невыплаченной компенсации.
В ходе судебного разбирательства требование Омбудсмана были полностью удовлетворено, и было принято решение о взыскании около 10,5 млн сумов компенсации гражданину М.И. с инвалидностью 2 группы.