Ombudsman tomonidan qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha Milliy preventiv mexanizm doirasida 2022 yilning 9 oyida amalga oshirilgan monitoring tashriflari bo‘yicha brifing
2022 yilning 9 oyida Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 297 ta monitoring tashriflari amalga oshirildi. Ushbu ko‘rsatkich 2021-yilning 9 oyida 120 ta, 2020 yilning 9 oyida 68 tani tashkil etgan edi.
Tashriflarning 108 tasi Jazoni ijro etish muassasalari, 75 tasi Tergov hibsxonalari, 39 tasi Vaqtincha saqlash hibsxonalari, 21 tasi Maxsus qabulxonalar, 9 tasi Reabilitatsiya qilish markazlari, 19 tasi Narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining filiallari va 19 tasi Ruhiy-asab kasalliklari shifoxonalari, 7 tasiSahovat” va “Muruvvat” uylarida o‘tkazildi.
Tashriflarda harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda ushlab turilgan 4500 dan ortiq shaxs bilan jamoaviy va 2605 nafar shaxs bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Monitoring tashriflarida yopiq muassasalarda saqlanadigan shaxslarning sharoitlari, xususan yashash va ovqatlanish, mehnat qilish, tibbiy yordam ko‘rsatish holati va sifati, olib borilayotgan maʼnaviy-maʼrifiy ishlar, koronavirus pandemiyasi davrida sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilayotganligi hamda taʼlim-tarbiya va boshqa shu kabi holatlar o‘rganildi.
Shuningdek, monitoring tashriflarida jazoni ijro etish muassasalarida, xususan umumiy, qattiq va maxsus tartibli koloniyalarda jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlar bilan ilk marotaba anonim so‘rovlar o‘tkazildi.
Ichki ishlar organlarining vaqtincha saqlash hibsxonalariga amalga oshirilgan monitoring tashriflari davomida aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha tavsiyalar berilgan. Hozirda ularni bartaraf etish bo‘yicha ishlar boshlangan.
Harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga amalga oshirilgan monitoring tashriflarida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish maqsadida 2022 yilning 9 oyida Ombudsman tomonidan mutasaddi vazirlik va idoralarga ta taqdimnoma, ta xulosa va ta tahliliy axborot, Oliy Majlis palatalariga ta tahliliy maʼlumot kiritildi hamda Bosh prokuratura, Ichki ishlar vazirligi va Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi bilan birgalikda “Yo‘l haritasi” ishlab chiqildi.
2022 yilning 9 oyida Ombudsmanga harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda saqlanayotgan shaxslar, ularning yaqin qarindoshlari va advokatlaridan 2 476 ta murojaat kelib tushdi. Ushbu ko‘rsatkich 2021 yilning mazkur davriga nisbatan 418 taga yoki 16,8 foizga oshgan.
Ushbu murojaatlarning 612 tasi “Ombudsman qutisi”, 908 tasi pochta aloqasi xizmati, 491 tasi sayyor qabullar, 243 tasi shaxsiy qabullar, 97 tasi Ombudsmanning “Ishonch telefoni” orqali hamda 105 tasi elektron tarzda kelib tushgan.
Mazkur murojaatlarning 1 292 tasi yoki 52,2 foizi bevosita mahkum va mahbuslardan kelib tushgan. Bu esa ularning murojaat qilish huquqlarini amalga oshirishda biron-bir cheklovlar bo‘lmayotganligidan dalolatdir.
Murojaatlarning 582 tasida sud hukmidan hamda 443 tasida surishtiruv va dastlabki tergov harakatlaridan shikoyat qilingan.
Shu bilan birga, murojaatlarning 351 tasida tayinlangan jazoning yengillashtirilishi, muddatidan oldin ozod etilishi va/yoki afv etilishi, 143 tasida ruhiy, psixologik, jismoniy yoki boshqacha tarzda bosim o‘tkazilganligi, 124 tasida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakil (ombudsman) bilan uchrashuv, 73 tasida boshqa muassasaga o‘tkazilishi, 64 tasida sud majlisida Ombudsman masʼul xodimining ishtiroki, 63 tasida oila aʼzolariga ko‘mak berilishi va 32 tasida tibbiy yordam ko‘rsatilishi hamda 34 tasida boshqa masalalar bayon qilingan.
Mazkur murojaatlarni ko‘rib chiqish natijalariga ko‘ra, Ombudsman murojaatiga asosan 4 ta murojaat bo‘yicha tegishli sudlar tomonidan 14 nafar mahkumga nisbatan tayinlangan jazolar yengilrog‘iga almashtirilgan va 5 nafar mahbusning ehtiyot choralari yengilrog‘iga o‘zgartirilgan.
Mahkumlar tomonidan oilasiga ko‘mak ko‘rsatish masalasida kelib tushgan murojaatlar yuzasidan tegishli hokimliklar tomonidan 11 nafar mahkumning oila aʼzolariga turli xildagi iqtisodiy va ijtimoiy ko‘mak ko‘rsatilgan. Shuningdek, Jazoni ijro etish departamenti tomonidan 4 nafar mahkum Ombudsmanning murojaatiga asosan yashash joyiga yaqin bo‘lgan hududlardagi jazoni ijro etish muassasalariga ko‘chirilgan.
2022 yilning 9 oyida Ombudsman nomiga ruhiy, psixologik, jismoniy yoki boshqacha tarzda bosim o‘tkazilganligi masalasida 143 ta shikoyat kelib tushdi.
Kelib tushgan shikoyatlar Ombudsman tomonidan nazoratga olinib, O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat-protsessual kodeksida belgilangan tartibda ko‘rib chiqish uchun nazorat xati bilan Bosh prokuratura va Ichki ishlar vazirligiga murojaat qilingan.
Ushbu shikoyatlarning 72 tasi (50,4 foizi) yuzasidan huquq-tartibot idoralari xodimlarining harakatlariga nisbatan o‘tkazilgan xizmat tekshiruvlari va prokuratura idoralari tomonidan olib borilgan tergovga qadar tekshiruv yakunlariga ko‘ra, murojaatlarda ko‘rsatilgan vajlar tasdiqlanmadi. 46 ta shikoyat yuzasidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari davom etmoqda.
Shikoyatlarning 14 tasi yuzasidan O‘zekiston Respublikasi Jinoyat-protsessual kodeksining 83-moddasi 2-bandiga muvofiq jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qabul qilingan qarorlar Ombudsmanning xatiga asosan yuqori turuvchi prokuratura organlari tomonidan bekor qilinib, qo‘shimcha tergovga qadar tekshiruv harakatlarini o‘tkazish belgilangan.
Ichki ishlar vazirligi va masʼul idoralar tomonidan ushbu shikoyatlarga ko‘ra o‘tkazilgan xizmat tekshiruvlari yakunlariga ko‘ra, 11 nafar xodimga nisbatan intizomiy taʼsir choralari qo‘llanilgan va 1 nafar xodim bilan mehnat shartnomasi bekor qilingan hamda prokuratura tomonidan o‘tkazilgan o‘rganishlarga ko‘ra, 1 ta shikoyat bo‘yicha 1 nafar mahkumga qo‘llanilgan intizomiy taʼsir chorasi noqonuniy deb topilgan va bekor qilingan.
Shuningdek, ushbu shikoyatlardan 1 tasi yuzasidan ichki ishlar organlarining 1 nafar xodimi O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 104-moddasi 1-qismi (Qasddan badanga og‘ir shikast yetkazish) va 2301-moddasi 1-qismida (Dalillarni soxtalashtirish (qalbakilashtirish) nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybdor deb topilib, unga nisbatan 5 yil 6 oyga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan.
Monitoring tashriflari yakunlariga ko‘ra, harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylar faoliyatini yana-da takomillashtirish hamda u yerda saqlanayotgan shaxslarning huquq va erkinliklarini taʼminlash va qiynoq holatlarining oldini olish bo‘yicha takliflar tayyorlanib, Parlament va tegishli davlat organlariga ko‘rib chiqish uchun yuborilgan.

Briefing on monitoring visits conducted by the Ombudsman for 9 months of 2022 within the framework of the National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture
For 9 months of 2022, the Ombudsman and his public groups carried out 297 monitoring trips to places of detention of persons with limited freedom of movement. This indicator was 120 for 9 months of 2021, 68 for 9 months of 2020.
108 visits were in institutions for the execution of sentences, 75 in pre-trial detention centers, 39 in temporary detention centers, 21 in special detention centers, 9 in rehabilitation centers, 19 in branches of the Narcological Scientific and Practical Medical Center, 19 in psychiatric hospitals, 7 visits were made to the houses “Sahovat” and “Muruvvat”.
During the visits, collective interviews were conducted with more than 4,500 persons held in places of detention for persons with limited freedom of movement, and individual interviews with 2,605 persons.
During the monitoring visits, the conditions of detention of persons in closed institutions were considered, in particular, the condition and quality of accommodation and food, labor, medical care, ongoing spiritual and educational work, compliance with sanitary and hygienic requirements during the coronavirus pandemic, as well as educational activity and other conditions.
Also, during the monitoring visits, anonymous surveys were conducted for the first time of prisoners serving sentences in penitentiary institutions, in particular, in colonies of general, strict and special regime. During the monitoring visits to the pre-trial detention centers of the internal affairs bodies, recommendations were given regarding the identified shortcomings. Currently, work has begun to eliminate them.
In order to eliminate the shortcomings identified during monitoring visits to places of detention of persons with limited freedom of movement, on September 9, 2022, the Ombudsman sent 4 submissions, 3 conclusions and 1 analytical information to the official ministries and departments, 2 analytical information to the chambers of the Oliy Majlis, and along with this, together with the Prosecutor General's Office, the Ministry of Internal Affairs and the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan, a "Road Map" was developed.
For 9 months of 2022, the Ombudsman received 2,476 appeals from persons held in places of detention of persons with limited freedom of movement, their close relatives and lawyers. This indicator increased by 418 or 16.8% compared to the current period of 2021.
Of these appeals, 612 came through the Ombudsman's Box, 908 through the postal service, 491 through field appointments, 243 through personal appointments, 97 through the Ombudsman's hotline, and 105 electronically.
Of these, 1292 appeals, or 52.2 percent, came directly from convicts and prisoners. This indicates that there are no restrictions on the exercise of their right to appeal.
In 582 complaints, complaints were filed against court verdicts and 443 against actions of inquiry and preliminary investigation.At the same time, in 351 appeals, the applicants ask for mitigation of punishment, early release and / or pardon, 143 appeals regarding the use of psychological, physical or other influence, in 124 appeals - they ask for a meeting with the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), 73 requests for transfer to another institution, 64 for the participation of a responsible officer of the Ombudsman in a court session, 63 for assistance to family members and 32 for medical assistance, and in 34 cases other issues.
Based on the results of consideration of these appeals, in accordance with the appeal of the Ombudsman, mainly on 4 appeals, the punishments imposed by the relevant courts on 14 convicts were replaced with softer ones, and the precautionary measures for 5 prisoners were changed to softer ones.
In connection with the received appeals of convicts on the issue of providing support to their families, the relevant administrations provided various financial and social assistance to family members of 11 convicts. Also, 4 convicts were transferred by the Department for the Execution of Punishments to penitentiary institutions in areas close to their place of residence, on the basis of an appeal from the Authorized Person for Human Rights.
For 9 months of 2022, the Ombudsman received 143 appeals regarding mental, physical and other pressure.
The appeals received were considered by the Ombudsman and sent to the Prosecutor General's Office and the Ministry of Internal Affairs with a corresponding letter for consideration in accordance with the Criminal Procedure Code of the Republic of Uzbekistan.
The motives set forth in 72 appeals (50.4 percent), according to the results of official checks and investigations conducted by law enforcement agencies and the prosecutor's office, were not confirmed.
46 complaints are currently under investigation.
Based on the Ombudsman's letter, the decision to refuse to initiate a criminal case in accordance with Article 83, paragraph 2 of the Criminal Procedure Code of the Republic of Uzbekistan was canceled by the higher prosecutor's office on 14 complaints, and it was also decided to conduct pre-investigation checks.Based on the results of internal checks conducted by the Ministry of Internal Affairs and the responsible authorities, 11 employees were brought to disciplinary responsibility, the employment contract was terminated with 1 employee, and according to the pre-investigation check conducted by the prosecutor's office, the disciplinary measure applied to 1 prisoner at his request was declared illegal and canceled.
Also, according to 1 of these appeals, an employee of the internal affairs bodies was found guilty of committing a crime under Part 1 of Art. 104 (Intentional infliction of grievous bodily harm) and Part 1 of Art. 2301 (Falsification (fake) of evidence) of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, and sentenced to 5 years and 6 months in prison.
Based on the results of the monitoring visits, proposals were prepared and sent to the Parliament and relevant state bodies to further improve the activities of places of detention for persons with limited freedom of movement, as well as to ensure the rights and freedoms of persons held there, and to prevent cases of torture.