Bayram munosabati bilan bir guruh mahkuma ayollar rag‘batlantirildi
Joriy yilning 3 mart kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (Ombudsmanning) Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili Diyor Xusanov Samarqand viloyati, Pastdarg‘om tumanidagi 37-sonli jazoni ijro etish manzil-koloniyasida bo‘lib, u yerda saqlanayotgan mahkumlarning sharoitlari bilan tanishdi.
Mintaqaviy vakil dastlab mahkumlarning uzoq muddatli uchrashuvlarga kelgan oila aʼzolari bilan ham suhbatlashdi. Ular muassasadagi shart-sharoitlardan va muassasa xodimlarning muomalasidan mamnunliklarini bildirishdi. Bugungi kunda mahkumlar uchun oila aʼzolari va farzandlari bilan uzoq muddatli uchrashuvlar uchun barcha sharoitlar yaratilganligini maʼlum qilishdi.
Manzil koloniyadagi oshxona va oziq-ovqat mahsulotlari saqlanayotgan xonalar ham mintaqaviy vakil eʼtiboridan chetda qolmadi. Oshxonada ovqatlanish uchun yaxshi sharoit yaratilgani hamda oziq-ovqat mahsulotlarini saqlashda belgilangan talablarga qatʼiy amal qilinayotganligi aniqlandi.
Mahkumlarga tibbiy xizmat ko‘rsatish, dori-vositalari taʼminoti bilan bog‘liq kamchiliklar aniqlanmadi.
Jamoaviy suhbatdan so‘ng mintaqaviy vakil bilan yakkama-yakka tarzda uchrashishni so‘ragan mahkumlar qabul qilindi.
Bundan tashqari, manzil-koloniyada jazoni o‘tayotgan ayol mahkumalar bilan uchrashuv o‘tkazildi. 8-mart “Xalqaro xotin qizlar bayrami” kuni munosabati bilan mahkumalar tabriklandi. O‘zbekiston Respublikasi IIVning 2019 yil 01 aprel kunidagi “Jazoni ijro etish muassasalarida mahkumlar bilan tarbiyaviy va ijtimoiy-psixologik ishlarni tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi 80-sonli buyrug‘i ijrosi yuzasidan 8-mart “Xalqaro xotin qizlar bayrami” kuni munosabati bilan yaxshi xulq-atvorli, mehnatga va taʼlimga vijdonan munosabatda bo‘lgan, tarbiyaviy tadbirlarni o‘tkazishda faol ishtirok etgan mahkumalarga nisbatan rag‘batlantirish eʼlon qilindi. 3 nafar mahkumalarning muqaddam olgan intizomiy jazo choralari muddatidan oldin rag‘batlantirish tariqasida olib tashlandi. 10 nafarga yaqin mahkumalar “Maqtov yorlig‘i” bilan taqdirlandi.

По случаю праздника была поощрена группа осужденных женщин
3 марта текущего года региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Самаркандской области Диёр Хусанов посетил колонию поселения №37 Пастдаргомского района Самаркандской области и ознакомился с условиями содержания осужденных.
Региональный представитель прежде всего побеседовал с членами семей осужденных, пришедшими на долгосрочные встречи. Они выразили удовлетворение условиями, созданными в учреждении и отношением сотрудников учреждения. Было сообщено о том, что на сегодняшний день для осужденных созданы все условия для долгосрочных встреч с членами семей и детьми.
Столовая и комнаты хранения продуктов питания в колонии поселения также не остались без внимания регионального представителя. Было установлено, что в столовой созданы хорошие условия для приема пищи и  установленные требования к хранению продуктов строго соблюдаются.
Недостатков в оказании медицинской помощи осужденным или обеспечении их лекарствами не выявлено.
После групповой беседы были приняты осужденные, которые попросили об  индивидуальной встрече с региональным представителем.
Кроме того, состоялась встреча с осужденными женщинами, отбывающими наказание в колонии. Осужденных женщин поздравили по случаю 8 марта - Международного женского дня.
В соответствии с приказом МВД Республики Узбекистан от 1 апреля 2019 года № 80 «О порядке организации воспитательной и социально-психологической работы с осужденными в местах исполнения наказания» по случаю Международного женского дня - 8 марта объявлены поощрения для осужденных женщин с хорошим поведением, которые добросовестно относятся к труду и учебе и принимают активное участие в проведении воспитательных мероприятий.
Меры дисциплинарного наказания, ранее принятые в отношении 3 осужденных женщин, сняты  досрочно в виде поощрения.
Около 10 осужденных женщин награждены почетной грамотой. Кроме того, 20 книг художественной литературы были переданы в библиотеку учреждения.