Bayram munosabati bilan bir guruh mahkuma ayollar rag‘batlantirildi
Joriy yilning 3 mart kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (Ombudsmanning) Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili Diyor Xusanov Samarqand viloyati, Pastdarg‘om tumanidagi 37-sonli jazoni ijro etish manzil-koloniyasida bo‘lib, u yerda saqlanayotgan mahkumlarning sharoitlari bilan tanishdi.
Mintaqaviy vakil dastlab mahkumlarning uzoq muddatli uchrashuvlarga kelgan oila aʼzolari bilan ham suhbatlashdi. Ular muassasadagi shart-sharoitlardan va muassasa xodimlarning muomalasidan mamnunliklarini bildirishdi. Bugungi kunda mahkumlar uchun oila aʼzolari va farzandlari bilan uzoq muddatli uchrashuvlar uchun barcha sharoitlar yaratilganligini maʼlum qilishdi.
Manzil koloniyadagi oshxona va oziq-ovqat mahsulotlari saqlanayotgan xonalar ham mintaqaviy vakil eʼtiboridan chetda qolmadi. Oshxonada ovqatlanish uchun yaxshi sharoit yaratilgani hamda oziq-ovqat mahsulotlarini saqlashda belgilangan talablarga qatʼiy amal qilinayotganligi aniqlandi.
Mahkumlarga tibbiy xizmat ko‘rsatish, dori-vositalari taʼminoti bilan bog‘liq kamchiliklar aniqlanmadi.
Jamoaviy suhbatdan so‘ng mintaqaviy vakil bilan yakkama-yakka tarzda uchrashishni so‘ragan mahkumlar qabul qilindi.
Bundan tashqari, manzil-koloniyada jazoni o‘tayotgan ayol mahkumalar bilan uchrashuv o‘tkazildi. 8-mart “Xalqaro xotin qizlar bayrami” kuni munosabati bilan mahkumalar tabriklandi. O‘zbekiston Respublikasi IIVning 2019 yil 01 aprel kunidagi “Jazoni ijro etish muassasalarida mahkumlar bilan tarbiyaviy va ijtimoiy-psixologik ishlarni tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi 80-sonli buyrug‘i ijrosi yuzasidan 8-mart “Xalqaro xotin qizlar bayrami” kuni munosabati bilan yaxshi xulq-atvorli, mehnatga va taʼlimga vijdonan munosabatda bo‘lgan, tarbiyaviy tadbirlarni o‘tkazishda faol ishtirok etgan mahkumalarga nisbatan rag‘batlantirish eʼlon qilindi. 3 nafar mahkumalarning muqaddam olgan intizomiy jazo choralari muddatidan oldin rag‘batlantirish tariqasida olib tashlandi. 10 nafarga yaqin mahkumalar “Maqtov yorlig‘i” bilan taqdirlandi.

On the occasion of the holiday, a group of convicted women was rewarded
On March 3 this year, the regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Samarkand region, Diyor Khusanov, visited the colony of the settlement No. 37 of the Pastdargom district of the Samarkand region and got acquainted with the conditions of detention of convicts.
The regional representative first of all talked to the family members of the convicts who came to the long-term meetings. They expressed satisfaction with the conditions created in the institution and the attitude of the institution's employees. It was reported that  nowadays all conditions have been created for convicts for long-term meetings with family members and children.
The canteen and food storage rooms in the colony of the settlement also did not go unnoticed by the regional representative. It was found that good conditions for eating are created in the canteen and the established requirements for food storage are strictly observed.
There were no shortcomings in the provision of medical care to convicts or in providing them with medicines.
After a group meeting , convicts who asked for an individual meeting with a regional representative were received.
In addition, a meeting was held with convicted women serving sentences in a colony. Convicted women were congratulated on the occasion of March 8 - International Women's Day.
In accordance with the order of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan dated April 1, 2019 No. 80 “On the procedure for organizing educational and socio-psychological work with convicts in places of execution of punishment”, on the occasion of International Women's Day - March 8, incentives were announced for convicted women with good behavior who conscientiously relate to work and study and take an active part in educational activities.
Disciplinary measures previously taken against 3 convicted women withdrawn early in the form of incentives.
About 10 convicted women were awarded a certificate of honor. In addition, 20 books  were donated to the institution's library.