Komissiya yig‘ilishida Ombudsmanning 2021 yil 1-yarim yillikdagi faoliyati tahlil qilindi
Joriy yilning 27 iyul kuni Ombudsmanning 2021 yildagi asosiy faoliyat yo‘nalishlarini belgilash bo‘yicha Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) huzuridagi Insonning konstitutsiyaviy huquqlari va erkinliklariga rioya etilishi buyicha komissiya yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ombudsman huzuridagi komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi kun tartibidan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakilning (ombudsman) 2021 yil 1-yarim yillikdagi faoliyati, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 26 iyundagi “Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarori ijrosini taʼminlash yuzasidan Ombudsman oldida turgan vazifalar, faoliyatdagi rejalar va boshqa qator masalalar muhokama qilindi.
Tadbirda so‘z olgan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari buyicha vakili hamda Ombudsman huzuridagi komissiya raisi Feruza Eshmatovaning so‘zlariga ko‘ra, 2021 yilning birinchi yarim yilligida Vakil nomiga O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, xorijiy davlatlar fuqarolari va ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslardan jami 9 632 ta murojaat kelib tushgan. Mazkur murojaatlarning sal kam 40 foizi yaʼni 4083 tasi shaxsiy huquq va erkinliklarni amalga oshirish masalasiga taʼluqli. Ombudsman ish yurituviga olingan murojaatlarning ko‘rib chiqilishi natijasida 13 ta jinoiy, 4 ta maʼmuriy va 8 ta intizomiy ish qo‘zg‘atildi, masʼul mansabdor shaxslarning harakatlariga huquqiy baho berish uchun 23 ta tekshiruv o‘tkazildi, 16 nafar davlat idoralari xodimlari turli darajadagi javobgarliklarga tortildi, sud qarorlariga nisbatan prokuratura organlari orqali 2 ta protest kiritildi hamda murojaat qiluvchilar manfaatlarini ko‘zlab jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad etish to‘g‘risidagi 26 ta qaror bekor qilindi.
Fuqarolarning iqtisodiy huquq va erkinliklarini taʼminlash bilan bog‘liq murojaatlarni ko‘rib chiqilishi natijasida sudlarga deyarli 98 mln so‘m mehnat haqini undirishga qaratilgan 5 ta daʼvo arizasi kiritildi, 24 nafar fuqaroga 345,8 mln. so‘mlik mehnat haqi to‘lanishi taʼminlandi, 10 nafardan ortiq fuqarolar ishga tiklandi, 2 nafar fuqaro ish joyida mehnat qobiliyatini yo‘qotganligi uchun 4,4 mln. so‘mlik sog‘ligiga yetkazilgan zarar undirildi, shuningdek fuqarolarga 108 mln. so‘mlik kreditlarni rasmiylashtirishda ko‘maklashildi, murojat etuvchilar foydasiga sud qarorlarida belgilangan 164,8 mln. so‘mlik zarar undirildi, davlat va jamoat ehtiyojlari uchun yer uchastkalarining olib qo‘yilishi munosabati bilan 9 ta fuqaroga uy-joy ajratilishida yordam berildi, tadbirkorlarga 135,0 mln. so‘mlik ortiqcha to‘langan soliq to‘lovlarini qaytarib berishda ko‘mak ko‘rsatgan.
Shuningdek, Vakil jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlari bilan ishlashda Ombudsman tomonidan yuborilgan so‘rovlarga belgilangan muddatlarda javob qaytarmay, murojaatlar bilan ishlash talablarini buzgan tegishli davlat idoralari Vakil  taqdimnomalari kiritilgani va o‘z faoliyatida masʼuliyatsizlikka yo‘l qo‘ygan 77 nafar xodimga nisbatan “Hayfsan” intizomiy jazo chorasi, 6 nafar xodimga nisbatan “Jarima” intizomiy jazo chorasi qo‘llanilgan va 5 nafari egallab turgan vazifasidan ozod qilinganini qayd etdi.
Tadbirda shuningdek, Ombudsmanning qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha Milliy preventiv mexanizm doirasida amalga oshirilgan ishlar, qonunchilikni takomillashtirish, parlament va jamoatchilik nazoratini amalga oshirish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, Ombudsman faoliyatini ochiq va shaffof tarzda tashkil etish hamda boshqa yo‘nalishlarda olib borilgan ishlar haqida ham maʼlumot berildi.
Yig‘ilish davomida majlis kun tartibiga qo‘yilgan barcha masalalar yuzasidan aniq takliflar bildirildi va komissiyaning tegishli qarori qabul qilindi.

На заседании Комиссии была проанализирована деятельность Омбудсмена за 1 полугодие 2021 года
27 июля текущего года, состоялось заседание Комиссии по соблюдению конституционных прав и свобод при Уполномоченном Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмене) для определения основных направлений деятельности Омбудсмена на 2021 год.
В повестку дня очередного заседания Комиссии при Уполномоченном по правам человека включена деятельность Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) в 1 полугодии 2021 года, были обсуждены задачи, планы действий и ряд других вопросов по обеспечению реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 26 июня «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предотвращения пыток ».
По словам Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека и председателя Комиссии при Уполномоченном по правам человека Ферузы Эшматовой, всего за первое полугодие 2021 года к омбудсмену поступило 9632 обращений от граждан Республики Узбекистан, граждан и Уполномоченных по правам человека зарубежных стран, лиц без гражданства, общественных организаций и других юридических лиц. Менее 40 процентов этих обращений, или 4083, касались осуществления личных прав и свобод.
По результатам рассмотрения обращений в Секретариате омбудсмена, было возбуждено 13 уголовных, 4 административных и 8 дисциплинарных дел, проведено 23 расследования по оценке действий должностных лиц, 16 государственных должностных лиц привлечены к уголовной ответственности на различных уровнях, через органы прокуратуры было подано 2 протеста на судебные решения и отменено 26 постановлений об отказе в возбуждении уголовного дела в интересах заявителей.
В результате рассмотрения обращений, связанных с обеспечением экономических прав и свобод граждан, в суды подано 5 исков на взыскание заработной платы в сумме 98 млн сумов, 24 лицам выплачено 345,8 млн. сумов, более 10 лиц восстановлены на работе, 2 лицам компенсированы 4,4 млн. сумов ущерба здоровью по причине нетрудоспособности, а также была оказана помощь гражданам в получении кредитов на сумму 108 миллионов сумов, взыскано 164,8 млн. сумов убытка в пользу заявителей, 9 гражданам предоставлено жилье в связи с изъятием земельных участков для государственных и общественных нужд, 135,0 млн. сумов предоставлено предпринимателям в счет возврата излишне уплаченных налогов.
Омбудсмен также отметила, что были объявлены выговоры 77 - ми сотрудникам государственных органов, которые не ответили на запросы омбудсмена и нарушили порядок рассмотрения обращений физических и юридических лиц, 6 –  ти сотрудникам были выписаны штрафы, а 5 сотрудников были освобождены от занимаемой должности.
На мероприятии также была представлена ​​информация о работе, проделанной Омбудсменом в рамках Национального превентивного механизма по предупреждению пыток, по совершенствованию законодательства, парламентского и общественного контроля, развитию международного сотрудничества, была предоставлена ​​информация об открытой и прозрачной организации работы омбудсмена, а также о работе, проделанной в других сферах.
В ходе заседания были внесены конкретные предложения по всем вопросам повестки дня заседания и принято соответствующее решение комиссии.