Ombudsman aralashuvi bilan fuqarolarga yetkazilgan zarar qoplab berildi
Bir xil mazmundagi 2 murojaat o‘rganilganda, har ikkala murojaatchi va “Mohir qurilish servis” MCHJ o‘rtasida 2020 yilning may oylarida bir hafta mobaynida qiymati tomorqa maydoniga 6,5 mln so‘m bo‘lgan 100 kv m issiqxona qurib berish bo‘yicha shartnoma imzolangani, lekin nomaʼlum sabablarga ko‘ra shartnoma talablari o‘z vaqtida bajarilmagani natijada esa buyurtmachilar bu mavsumda rejalashtirilganidek foyda ololmaganliklari aniqlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 14-moddasida shartnomada zararni kamroq miqdorda to‘lash nazarda tutilmagan bo‘lsa, huquqi buzilgan shaxs o‘ziga yetkazilgan zararning to‘la qoplanishini talab qilishi mumkinligi belgilangan.
Mazkur murojaatlar Ombudsman nazoratiga olingach, tuman prokuratura organlari xodimlari orqali murojaatchilarga yetkazilgan zarar miqdori to‘liq undirildi va ularning issiqxonalari bir hafta muddatda to‘liq kurilib, foydalanishga topshirildi.

После изучения 2-х обращений одинакового содержания заявители и ООО «Мохир Курилиш Сервис» подписали договор на строительство теплицы площадью 100 кв.м стоимостью 6,5 млн сумов в течении недели в мае 2020 года,но в результате несвоевременного выполнения требований контракта по неизвестным причинам было обнаружено, что заказчики не получили запланированную на этот сезон прибыль.
Статья 14 Гражданского кодекса Республики Узбекистан гласит, что лицо, права которого были нарушены, может требовать полной компенсации за причиненный ему ущерб, если договором не предусмотрен меньший ущерб.
После того, как эти обращения были приняты на контроль Уполномоченного по правам человека, сумма ущерба, нанесенного заявителям, была полностью возмещена сотрудниками районной прокуратуры, а их теплицы были полностью построены и сданы в эксплуатацию в течение недели.