Ombudsman: 1-chorak davomida 80 mln so‘m atrofida aliment to‘lovlari undirilishiga erishildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga joriy yilning 1-choragida, yaʼni yanvar-mart oylarida aliment mablag‘larini undirish bo‘yicha 38 ta murojaat kelib tushgan. Barcha murojaatlar Ombudsman nazoratiga olingach, O‘zbekiston Respublikasi Bosh Prokuraturasi xuzuridagi Majburiy ijro byurosi tomonidan 32 ta ish ijobiy hal etildi. 31 mart holatiga ko‘ra, jami 80 mln so‘m atrofidagi aliment to‘lovlari murojaatchilar foydasiga undirilgan.
Qonunchilikka asosan, Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 47-4-moddasiga ko‘ra, moddiy yordamga muhtoj bo‘lgan voyaga yetmagan yoki mehnatga layoqatsiz shaxsni moddiy taʼminlashdan bo‘yin tovlash, yaʼni ularni moddiy jihatdan taʼminlash uchun sudning hal qiluv qaroriga yoki sud buyrug‘iga binoan undirilishi lozim bo‘lgan mablag‘ni jami bo‘lib 2 oydan ortiq muddat mobaynida to‘lamaslik 15 muddatga maʼmuriy qamoqqa olishga sabab bo‘lishi mumkin yoki maʼmuriy qamoq qo‘llanilishi mumkin bo‘lmagan shaxslarga BHMning 20 baravari miqdorida jarima solinishi mumkin.
Birinchi marta huquqbuzarlik sodir etgan shaxs, agar u maʼmuriy huquqbuzarlik to‘g‘risidagi ishni ko‘rish jarayonida aliment majburiyatlari bo‘yicha qarzdorlikni ixtiyoriy ravishda to‘lagan bo‘lsa, javobgarlikdan ozod etiladi. Qarzdorlarga nisbatan maʼmuriy jazo qo‘llanilganidan so‘ng ham aliment to‘lash majburiyati bajarilmasa, bu ularni jinoiy javobgarlikka tortishga asos bo‘ladi.
Jinoyat kodeksining 122-moddasiga asosan, moddiy yordamga muhtoj bo‘lgan voyaga yetmagan yoki mehnatga layoqatsiz shaxsni moddiy taʼminlashdan bo‘yin tovlash, yaʼni ularni moddiy jihatdan taʼminlash uchun sudning hal qiluv qaroriga yoki sud buyrug‘iga binoan undirilishi lozim bo‘lgan mablag‘ni jami bo‘lib 2 oydan ortiq muddat mobaynida to‘lamaslik, shunday qilmish uchun maʼmuriy jazo qo‘llanilganidan keyin sodir etilsa, jinoiy javobgarlikni keltirib chiqaradi.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 64-moddasida esa, “Ota-onalar o‘z farzandlarini voyaga yetgunlariga qadar boqish va tarbiyalashga majburdirlar” deb belgilangan.
Shunday ekan, Ombudsman barcha aliment to‘lovchilarni, farzandlari haqqi va ota-onalik majburiyatlarini o‘z vaqtida ado etishga chaqiradi!

Омбудсмен:  За первый  квартал собрано алиментов на сумму около 80 млн сумов
В первом квартале этого года, то есть в январе-марте, Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмену) поступило 38 обращений о взыскании алиментов. После того, как все обращения были переданы на контроль Уполномоченного по правам человека, Исполнительное бюро при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан положительно разрешило 32 дела. По состоянию на 31 марта в пользу заявителей взыскано алиментов на общую сумму около 80 млн сумов.
Согласно законадательству, опираясь на статью №47-4 Кодекса об административной ответственности, лицам отказывающимся несовершеннолетнему или инвалиду, нуждающемуся в финансовой помощи, т.е. то есть не выплачивающим всю сумму, которая должна быть взыскана в соответствии с решением суда или постановлением суда за их материальное обеспечение в общей сложности более 2 месяцев, грозит административное задержание сроком до 15 суток, а не подлежащие административному задержанию, могут быть оштрафованы до 20-кратного размера базовой расчетной суммы.
Лицо, впервые совершившее правонарушение, освобождается от ответственности, если оно добровольно уплатило задолженность по алиментным обязательствам при рассмотрении дела об административном правонарушении. Неуплата алиментов даже после наложения административного взыскания на должников является основанием для привлечения к уголовной ответственности.
Согласно статье 122 Уголовного кодекса, отказ в оказании материальной поддержки несовершеннолетнему или инвалиду, нуждающемуся в материальной помощи, т.е. неуплата в общей сложности более 2 месяцев суммы, подлежащей взысканию по решению суда, или постановление суда, если он совершен после наложения административного взыскания за деяние, влечет уголовную ответственность.
Статья 64 Конституции Республики Узбекистан гласит, что «Родители обязаны обеспечивать и воспитывать своих детей до достижения ими совершеннолетия».
Поэтому Омбудсмен призывает всех плательщиков алиментов своевременно выполнять права своих детей и родительские обязанности!