Омбудсманнинг Буюк Британия билан ҳамкорлиги янада мустаҳкамланмоқда
Жорий йилнинг 11 март куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова Буюк Британиянинг Ўзбекистондаги элчиси Тим Торлоу ҳамда Сиёсий масалалар ва жамоатчилик дипломатияси сектори бошлиғи ўринбосари Майкл Баумни қабул қилди.
Мамлакатимизнинг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига аъзо бўлгани давлатимиз зиммасига юклатилган мажбуриятларни астойдил бажариш ва инсон ҳуқуқларини глобал миқёсда ҳимоя қилишга қатъий бел боғлаганидан далолатдир. Шу нуқтаи назардан учрашув давомида Ўзбекистоннинг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашига аъзолиги доирасида 2021-2022 йилларда биргаликда амалга оширилиши назарда тутилган режалар ва тадбирлар муҳокама этилди.
Шунингдек, Омбудсман Ўзбекистон Республикаси Президентининг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясидаги нутқида Қийноқларнинг олдини олиш бўйича миллий превентив механизм доирасида одамнинг қадр-қимматини ерга урадиган, инсонийликка зид бўлган қийноқларнинг ҳар қандай кўринишига бундан буён ҳам мутлақо йўл қўйилмаслигини таъкидлаганликлари, мазкур вазифа Давлат раҳбарининг Парламентга йўллаган мурожаатномасида ҳамда 2021 йилги “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” Давлат дастурида ҳам акс этганига эътибор қаратди ва бу борада олдида турган вазифаларга тўхталиб ўтди.
Буюк Британиянинг Ўзбекистондаги элчиси Тим Торлоу
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг қийноқларни олдини олиш борасидаги ташаббуслари ва олиб бораётган давлат сиёсатини ижобий баҳолайман. Чунки ҳозирги замонавий жамият ва давлатда қийноқларга умуман жой бўлмаслиги керак. Чунки улар инсон ҳуқуқларини фундаментал бузилишига сабаб бўлувчи омиллардан бири. Буюк Британияда 30 дан ортиқ махсус Омбудсманлар бор. Шу нуқтаи назардан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили билан суҳбат давомида ҳар иккала давлат Омбудсманларининг инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида ўзаро тажриба алмашишлари бўйича қатор лойиҳаларни келишиб олдик. Қолаверса, шахсан ўзим ҳам Самарқанд ва Фарғонадаги минтақавий вакиллар билан учрашганман. Улар фаолиятини такомиллаштириш, малака ошириш, қолаверса, қийноқларни олдини олиш борасидаги ҳамкорлигимиз  борасида ҳам фикр алмашдик. Бугунги учрашувда Ўзбекистондаги Парламент Омбудсмани фаолияти, мурожаатлар билан ишлаш, Миллий превентив механизм доирасида ўтказилаётган мониторинг ташрифлари  билан яқиндан танишдим ва кўплаб маълумотларга эга бўлдим.
Учрашув давомида 2021 йилда Омбудсман томонидан инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида режелаштирилган ташаббуслар ҳамда 2020 йилда Вакил номига юборилган мурожаатлар таҳлили борасида ҳам ўзаро фикр алмашилинди. Учрашув самимий ва дўстона руҳда ўтди.

The Ombudsman's cooperation with the United Kingdom is further strengthened
On March 11, 2012, the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova received British Ambassador to Uzbekistan Tim Torlot and Deputy Head of the Sector for Political Affairs and Public Diplomacy Michael Baum.
The membership of our country in the UN Human Rights Council testifies to our country's commitment to fulfilling its obligations and protecting human rights on a global scale. In this regard, the meeting discussed plans and measures that will be jointly implemented in 2021-2022 within the framework of Uzbekistan's membership in the UN Human Rights Council.
The Ombudsman also noted in her speech at the 46th session of the UN Human Rights Council that the National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture will never allow any form of torture that degrades human dignity and is inhuman. She also noted that this is reflected in the State Program for 2021 "Year of Support for Youth and Public Health" and outlined the tasks for the future.
British Ambassador to Uzbekistan Tim Torlot
- I highly appreciate the initiatives of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to prevent torture and state policy. Because in today's modern society and state, there should be no place for torture at all. Because they are one of the factors leading to a fundamental violation of human rights. There are over 30 special Ombudsmen in the UK. In this regard, during the conversation with the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights, we agreed on a number of projects for the exchange of experience of the Ombudsmen of the two countries on human rights. In addition, I personally met with regional representatives in Samarkand and Fergana. We also exchanged views on our cooperation in improving their performance, training and prevention of torture. At today's meeting, I got acquainted with the activities of the Authorized Person for Human Rights in Uzbekistan, work with appeals, monitoring visits within the framework of the National Preventive Mechanism and received a lot of information.
During the meeting, the parties also exchanged views on the initiatives planned by the Ombudsman in 2021 to ensure human rights and the analysis of appeals addressed to the Ombudsman in 2020. The meeting took place in a warm and friendly atmosphere.