2024 йилнинг Омбудсман бошчилигидаги илк мониторинги Навоийда ўтказилди
2024 йил 5 январь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳамда унинг ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича Жамоатчилик гуруҳлари аъзолари Навоий шаҳрида жойлашган 11-сон жазони ижро этиш колониясига мониторинг ташрифини амалга оширишди.
Жамоатчилик гуруҳлари аъзолари таркибида нодавлат нотижорат ташкилотлари, жумладан, «Юксалиш» ҳаракати ва «Ҳуқуқий таянч» ННТ раислари иштирок этиб, муассасадаги шароитлар билан танишишди.
Ташриф давомида, маҳкумлар билан суҳбатлашилди, колониянинг ётоқ жойлари, ошхона, кутубхона, даволаш бўлими, узоқ ва қисқа муддатли учрашув хоналари, ишлаб чиқариш ҳудудидаги шароитлар ўрганилди.
Маҳкумларнинг ётоқ жойлари кўздан кечирилганда, ушбу колонияда жазо муддатини ўтаётган маҳкум Даулетмурат Тажимуратов билан ҳам учрашилди. Суҳбат давомида Д.Тажимуратов колониядаги озиқ-овқат таъминоти яхшилигини, қийноқ ёки тазйиқ ўтказиш ҳолатлари мавжуд эмаслиги, даволаш-профилактика ёрдамини кўрсатиш бўлими томонидан тиббий  ёрдам керак бўлганда вақтида ёрдам кўрсатилаётганлигини маълум қилди.
Колония раҳбарияти билан ўтказилган суҳбатларга ва амалга оширилган ўрганишларга кўра, Д.Тажимуратов қонунчиликда белгиланган тартибда жазо муддатини ўтамоқда. Унинг Жиноят-ижроия кодексида белгиланган ҳуқуқлари таъминламоқда ва ушбу Кодексда белгиланган мажбуриятлар татбиқ этилмоқда. Алоҳида чекловлар ўрнатилмаган ёки имтиёзлар тақдим этилмаган. Шунингдек, ўтказилган суҳбат давомида унга амалдаги қонунчилик талаблари тушунтириб ўтилди.
Мониторинг ташрифи давомида аниқланган камчиликлар юзасидан уларни ўз вақтида бартараф этилишини таъминлаш мақсадида мутасадди вазирлик ва идораларга Омбудсманнинг тавсиялари киритилади.
Эслатиб ўтамиз, Омбудсман томонидан қийноқларни олдини олиш бўйича мониторинг ташрифлари якуни юзасидан тайёрланган таҳлилий маълумотлар, жумладан мониторинг жараёнида аниқланган камчиликлар тегишли давлат органлари билан бир қаторда Олий Мажлис палаталарига ҳам тақдим этиб келинмоқда.

В 2024 году в Навои прошел первый мониторинг под руководством Омбудсмена
5 января 2024 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмен) и члены его Общественной группы по выявлению и предотвращению пыток совершили мониторинговый визит в исправительную колонию №11, расположенную в городе Навои.
Члены общественных групп приняли участие в участии неправительственных некоммерческих организаций, в том числе председатель движения «Юксалиш» и глава правозащитной организации ««Ҳуқуқий таянч» («правовая опора»), а также были ознакомлены с условиями в учреждении.
В ходе посещения были опрошены осужденные, изучены условия на койках колонии, кухне, библиотеке, лечебном отделении, комнатах длительных и краткосрочных встреч и производственном помещении.
Во время осмотра коек заключенных была проведена встреча с заключенным Даулетмуратом Таджимуратовым. В ходе беседы Д.Таджимуратов сообщил, что продовольственное обеспечение в колонии хорошее, случаев пыток и притеснений нет, а лечебно-профилактическое отделение оказывает своевременную помощь при необходимости медицинской помощи.
Согласно беседам с руководством колонии и проведенным исследованиям, Д.Таджимуратов отбывает наказание в соответствии с законом. Оно обеспечивает свои права, определенные в Уголовно-исполнительном кодексе, и выполняет обязанности, определенные настоящим Кодексом. Никаких особых ограничений или льгот не предусмотрено. Также в ходе интервью ему были разъяснены действующие требования законодательства.
В целях обеспечения своевременного устранения недостатков, выявленных в ходе мониторингового визита, рекомендации Омбудсмена направляются компетентным министерствам и ведомствам.
Напоминаем, что аналитические данные, подготовленные Омбудсменом по итогам мониторинговых визитов по предупреждению пыток, в том числе выявленные в ходе мониторинга недостатки, передаются в палаты Олий Мажлиса, а также в соответствующий государственные органы.