Жиззахлик фуқаро манфаатида Омбудсман томонидан судга даъво аризаси киритилди
Фуқаро З.Д. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (омбудсманга) шикоят билан мурожаат қилиб, шикоятида Бюджетдан ташқари пенсия жамғармаси Шароф Рашидов туман бўлимининг тегишли қароридан норози эканлигини, зарарли меҳнат шароитларида ишлаганлик фактини белгилаб беришда ёрдам сўраган.
Мазкур мурожаат қонунчиликда белгиланган тартибда ҳар томонлама ўрганилиши учун у Омбудсманнинг Жиззах вилоятидаги минтақавий вакили Ўткир Жўраевга юборилди.
Аниқланишича, фуқаро ҳақиқатдан ҳам 1996-1998 йилларда Жиззах вилоят юқумли касалликлар шифохонасида ҳамда 1998-2022 йилларда Жиззах вилоят силга қарши кураш диспансери болалар бўлимида кичик тиббий ходим бўлиб ишлаган.
Омбудсман томонидан фуқаро З.Д.нинг шикояти асосида фуқаролик ишлари бўйича Жиззах туманлараро судига ариза киритилди.
Фуқаролик ишлари бўйича Жиззах туманлараро судининг 2022 йил 20 июлдаги ҳал қилув қарори билан ариза қаноатлантирилиб, З.Д.нинг 1996 йил 24 майдан 2022 йил 16 декабргача “Имтиёзли шартларда пенсия олиш ҳуқуқини берадиган ишлаб чиқаришлар, муассасалар, ишлар, касблар, лавозимлар ва кўрсаткичлар рўйхатларини қўллаш тартиби тўғрисида”ги Йўриқноманинг 5-бандига мос равишда зарарли иш ўрнида ишлаганлик факти тасдиқланди.
Суд томонидан ҳуқуқни тикланиши фуқаро З.Д.га имтиёзли асосда 50 ёшдан пенсияга чиқиш ҳуқуқини таъминлайди ҳамда ариза Омбудсман томонидан киритилганлиги учун фуқаро давлат божи тўлашдан озод этилди.

Омбудсманом был подан иск в суд в интересах гражданина из Джизакской области
Гражданин З.Д. обратившись к Уполномоченному Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсману) с жалобой, выразил недовольство соответствующим решением Шараф-Рашидовского районного отделения Внебюджетного пенсионного фонда и просил помочь в установлении того факта, что он работал во вредных условиях труда.
Данное обращение в порядке, установленном законодательством направлено региональному представителю Омбудсмана Уткиру Жураеву для всестороннего изучения.
Как было установлено, гражданин на самом деле работал младшим медицинским работником в Джизакской областной инфекционной больнице в 1996-1998 годах и в Детском отделении Джизакского областного противотуберкулезного диспансера в 1998-2022 годах.
На основании жалобы гражданина З.Д. Омбудсманом было направлено заявление в Джизакский межрайонный суд по гражданским делам.
Исковое заявление удовлетворено решением Джизакского межрайонного суда по гражданским делам от 20 июля 2022 года, факт работы З.Д. на вредном рабочем месте с 24 мая 1996 г. по 16 декабря 2022 г. подтвержден в соответствии с пунктом 5 Инструкции «О порядке применения списков производств, учреждений, работ, профессий, должностей и показателей, дающих право на пенсию на льготных условиях».
Восстановление права судом предоставляет гражданину З.Д. право выхода на пенсию в возрасте 50 лет на льготной основе, а также гражданин освобожден от уплаты госпошлины в связи с подачей заявления Омбудсманом.