Жиззахлик фуқаро манфаатида Омбудсман томонидан судга даъво аризаси киритилди
Фуқаро З.Д. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (омбудсманга) шикоят билан мурожаат қилиб, шикоятида Бюджетдан ташқари пенсия жамғармаси Шароф Рашидов туман бўлимининг тегишли қароридан норози эканлигини, зарарли меҳнат шароитларида ишлаганлик фактини белгилаб беришда ёрдам сўраган.
Мазкур мурожаат қонунчиликда белгиланган тартибда ҳар томонлама ўрганилиши учун у Омбудсманнинг Жиззах вилоятидаги минтақавий вакили Ўткир Жўраевга юборилди.
Аниқланишича, фуқаро ҳақиқатдан ҳам 1996-1998 йилларда Жиззах вилоят юқумли касалликлар шифохонасида ҳамда 1998-2022 йилларда Жиззах вилоят силга қарши кураш диспансери болалар бўлимида кичик тиббий ходим бўлиб ишлаган.
Омбудсман томонидан фуқаро З.Д.нинг шикояти асосида фуқаролик ишлари бўйича Жиззах туманлараро судига ариза киритилди.
Фуқаролик ишлари бўйича Жиззах туманлараро судининг 2022 йил 20 июлдаги ҳал қилув қарори билан ариза қаноатлантирилиб, З.Д.нинг 1996 йил 24 майдан 2022 йил 16 декабргача “Имтиёзли шартларда пенсия олиш ҳуқуқини берадиган ишлаб чиқаришлар, муассасалар, ишлар, касблар, лавозимлар ва кўрсаткичлар рўйхатларини қўллаш тартиби тўғрисида”ги Йўриқноманинг 5-бандига мос равишда зарарли иш ўрнида ишлаганлик факти тасдиқланди.
Суд томонидан ҳуқуқни тикланиши фуқаро З.Д.га имтиёзли асосда 50 ёшдан пенсияга чиқиш ҳуқуқини таъминлайди ҳамда ариза Омбудсман томонидан киритилганлиги учун фуқаро давлат божи тўлашдан озод этилди.

This appeal, in the manner prescribed by law, was sent to the regional representative of the Ombudsman, Utkir Zhuraev, for a comprehensive study.
It was established that the citizen actually worked as a junior medical worker in the Jizzakh Regional Infectious Diseases Hospital in 1996-1998 and in the Children's Department of the Jizzakh Regional TB Dispensary in 1998-2022.
Based on the complaint of citizen Z.D. The Ombudsman sent an appeal to the Jizzakh Interdistrict Court for Civil Cases.
The lawsuit was satisfied by the decision of the Jizzakh Interdistrict Court for Civil Cases dated July 20, 2022, the fact of the work of Z.D. at a harmful workplace from May 24, 1996 to December 16, 2022, confirmed in accordance with paragraph 5 of the Instruction “On the procedure for applying lists of industries, institutions, jobs, professions, positions and indicators giving the right to a pension on preferential basis”.
The restoration of the right by the court provides citizen Z.D. the right to retire at the age of 50 on a preferential basis, as well as the citizen is exempted from paying state duty in connection with the filing of an appeal by the Ombudsman.