Ombudsmanning Samarqanddagi mintaqaviy vakili “Turon” MFYda sayyor qabul o‘tkazdi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Samarqand viloyatidagi mintaqaviy vakili Diyor Xusanov Samarqand shahridagi “Turon” mahalla fuqarolar yig‘inida sayyor qabul o‘tkazdi.
Qabulda 20 nafarga yaqin fuqarolar murojaatlari qabul qilindi. Baʼzi murojaatlar joyiga chiqib o‘rganilgan bo‘lsa, baʼzilari bo‘yicha huquqiy tushuntirishlar berildi.
Murojaatlarda nafaqa pulini olish, moddiy yordam, elektr energiya ustunlarini yangilash, nogironlik arvachasi berish, sud masalalari, ipoteka krediti asosida uy-joy olish va uy-joyni davlat tomonidan taʼmirlashda yordam berish masalalari ko‘tarildi.
Fuqaro B.A. ancha yillardan buyon chap ko‘zi ko‘rmasligi va uni jarrohlik yo‘li bilan davolash mumkinligini lekin, uning oilaviy sharoiti juda og‘ir bo‘lgani sababli yordam so‘rab murojaat qildi. Ushbu murojaat viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi masʼul xodimlari bilan o‘rganilib, oktyabr oyida bepul operatsiya qilinishi belgilandi.

На приеме было принято около 20 обращений граждан. Некоторые обращения были рассмотрены на местах, по некоторым были даны юридические разъяснения.
В обращениях поднимались вопросы получения пособий, материальной помощи, замены электрических столбов, обеспечения инвалидными колясками, судебные вопросы, получения жилья на основе ипотечного кредита, оказания помощи в ремонте жилья со стороны государства.
Гражданин Б.А., чьё тяжелое семейное положение не позволяет провести хирургическую операцию на ослепший левый глаз обратился за помощью. Данное обращение было изучено ответственными сотрудниками областного управления здравоохранения, и было принято решение, что операция будет проведена бесплатно в октябре.