Ombudsman Xalqaro Respublika institutining (IRI) Yevroosiyo bo‘yicha katta direktori bilan uchrashdi
2023 yilning 8 iyun kuni Toshkentda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) F.Eshmatova hamda Xalqaro Respublika instituti (IRI) ning Yevroosiyo bo‘yicha katta direktori Stiven Niks o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida mehmonlarga Ombudsman institutining fuqarolar murojaatlari bilan ishlash, harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga amalga oshirilayotgan monitoring tashriflari va fuqarolik jamiyati institutlari hamda nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari bilan yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik to‘g‘risida maʼlumot berildi.
Uchrashuvda Ombudsman va Xalqaro Respublika institutlarining hamkorlikda amalga oshirayotgan loyihalari va ulardan ko‘zlangan natijalar va kelajakdagi rejalar muhokama qilindi.
Shuningdek, fuqarolarning Ombudsmanga elektron murojaatlar yuborishlari uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratish maqsadida mobil platforma ishlab chiqish va inson huquqlariga bag‘ishlangan risola va tahliliy maʼlumotlar tayyorlash borasida o‘zaro fikr almashildi.

About the meeting with the senior director for Eurasia of the International Republican Institute (IRI)
On June 8, 2023, a meeting was held in Tashkent between the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) F. Eshmatova and the Senior Director for Eurasia of the International Republican Institute (IRI) Stephen Nix.
During the meeting, the guests were informed about the work of the Ombudsman Institute with citizens' appeals, monitoring visits to closed institutions with restriction of freedom of movement, cooperation with representatives of civil society institutions and non-governmental non-profit organizations.
The meeting discussed projects implemented by the Ombudsman and the International Republican Institute in cooperation, as well as expected results and plans for the future.
An exchange of views also took place on the development of a mobile platform in order to create additional convenience for citizens to send electronic appeals to the Commissioner and prepare brochures and analytical data on human rights.