Ombudsman Xalqaro Respublika institutining (IRI) Yevroosiyo bo‘yicha katta direktori bilan uchrashdi
2023 yilning 8 iyun kuni Toshkentda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) F.Eshmatova hamda Xalqaro Respublika instituti (IRI) ning Yevroosiyo bo‘yicha katta direktori Stiven Niks o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida mehmonlarga Ombudsman institutining fuqarolar murojaatlari bilan ishlash, harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga amalga oshirilayotgan monitoring tashriflari va fuqarolik jamiyati institutlari hamda nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari bilan yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik to‘g‘risida maʼlumot berildi.
Uchrashuvda Ombudsman va Xalqaro Respublika institutlarining hamkorlikda amalga oshirayotgan loyihalari va ulardan ko‘zlangan natijalar va kelajakdagi rejalar muhokama qilindi.
Shuningdek, fuqarolarning Ombudsmanga elektron murojaatlar yuborishlari uchun qo‘shimcha qulayliklar yaratish maqsadida mobil platforma ishlab chiqish va inson huquqlariga bag‘ishlangan risola va tahliliy maʼlumotlar tayyorlash borasida o‘zaro fikr almashildi.

О встрече со старшим директором по Евразии Международного республиканского института (МРИ)
8 июня 2023 года в г.Ташкенте состоялась встреча Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) Ф.Эшматовой и старшего директора по Евразии Международного республиканского института (МРИ) Стивена Никса.
В ходе встречи гости были проинформированы о работе Института омбудсмана с обращениями граждан, мониторинге посещения закрытых учреждений с ограничением свободы передвижения, сотрудничестве с представителями институтов гражданского общества и негосударственных некоммерческих организаций.
На встрече были обсуждены проекты, реализуемые Омбудсманом и Международным республиканским институтом в сотрудничестве, а также ожидаемые результаты и планы на будущее.
Также состоялся обмен мнениями по развитию мобильной платформы в целях создания дополнительных удобств гражданам для направления электронных обращений Уполномоченному и подготовке брошюр и аналитических данных по правам человека.