Qiynoq va shafqatsiz munosabatning oldini olish: xalqaro va yevropa standartlari hamda ilg‘or tajriba
2023 yilning 20 aprel kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova Qozog‘iston Respublikasining Almata shahrida tashkil etilgan xalqaro konferensiyada ishtirok etdi. “Qiynoq va shafqatsiz munosabatning oldini olish: xalqaro va yevropa standartlari hamda ilg‘or tajriba” mavzusiga bag‘ishlangan xalqaro tadbir yevropa Ittifoqi bilan hamkorlikda Qozog‘iston Respublikasi Bosh prokuraturasi, Qozog‘iston Ombudsmani instituti bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Xalqaro tadbirda O‘zbekiston, Ozarbayjon, Avstriya, Moldova, Tojikiston, Polsha, Qirg‘iz Respublikalarining Ombudsmanlari, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markazlar, sud, prokuratura va fuqarolik institutlari vakillari hamda qator nufuzli xalqaro tashkilot ekspertlari ishtirok etishdi.
Konferensiyani tashkil etishdan asosiy maqsad - zo‘ravonlik va qiynoq holatlarini aniqlash va ularni oldini olish bo‘yicha davlatlarda joriy etilgan Milliy preventiv mexanizmlar faoliyatini o‘rganish, ushbu muammoni hal qilishda turli davlat organlari, jumladan prokurorlar yoki tergov organlari, sudyalar va milliy inson huquqlarini himoya qilish institutlarining rolini tahlil qilishdan iborat.
Tadbirda qayd etilishicha, zo‘ravonlik va qiynoq holatlarini taqiqlash - inson huquqlarini taʼminlash bo‘yicha xalqaro hujjatlar va dunyodagi barcha davlatlar milliy qonunchiligi asosini tashkil etadi. Jumladan, Markaziy Osiyo davlatlari Konstitutsiyalarida ham qiynoq va shafqatsiz munosabat, zo‘ravonlik har qanday sharoitda va istisnosiz qatʼiy taqiqlangan.
Xalqaro Konferensiyada so‘z olgan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova mamlakatimizda inson huquqlarini taʼminlash borasidagi tajribasiga to‘xtalib o‘tdi.  Shuningdek, 2019 yildan Ombudsman huzurida tashkil etilgan qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha Milliy preventiv mexanizm doirasida amalga oshirilgan ishlar haqida maʼlumot berdi.
Xalqaro konferensiyada qiynoq holatlarini oldini olish bo‘yicha  ko‘plab davlatlarning ilg‘or tajribalari tinglandi va xalqaro standartlar bo‘yicha fikr almashildi. Erkin muloqot ruhida o‘tgan tadbir muhokama va munozaralarga boy bo‘ldi.

Предотвращение пыток и жестокого обращения: международные и европейские стандарты и передовой опыт
20 апреля 2023 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова приняла участие в международной конференции, организованной в г. Алматы, Республика Казахстан. Международное мероприятие на тему «Предупреждение пыток и жестокого обращения: международные и европейские стандарты и передовой опыт» организовано в сотрудничестве с Европейским Союзом совместно с Генеральной прокуратурой Республики Казахстан, Институтом Омбудсмена Казахстан.
В международном мероприятии приняли участие омбудсмены Узбекистана, Азербайджана, Австрии, Молдовы, Таджикистана, Польши, Кыргызской Республики, Национальных центров по правам человека, представители суда, прокуратуры и гражданских структур, а также эксперты ряда авторитетных международных организаций.
Основной целью организации конференции является изучение деятельности Национальных превентивных механизмов, введенных в государствах по выявлению и предупреждению случаев насилия и пыток, анализ роли различных государственных органов, в том числе органов прокуратуры или следственных органов, судей и национальных институтов защиты прав, в решении этой задачи.
На мероприятии отмечалось, что запрет на насилие и пытки лежит в основе международных документов по правам человека и национального законодательства всех стран мира. В частности, Конституции стран Центральной Азии строго запрещают пытки и жестокое обращение, насилие при любых обстоятельствах и без исключения.
Выступая на международной конференции, Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова рассказала о своем опыте обеспечения прав человека в нашей стране. Она также рассказала о работе, проводимой в рамках Национального превентивного механизма по предупреждению пыток, созданного при Омбудсмане в 2019 году.
На международной конференции был заслушан передовой опыт многих стран по предотвращению случаев пыток и обмен мнениями по международным стандартам. Мероприятие, прошедшее в духе свободного общения, было насыщено обсуждениями и дискуссиями.