Qiynoq va shafqatsiz munosabatning oldini olish: xalqaro va yevropa standartlari hamda ilg‘or tajriba
2023 yilning 20 aprel kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova Qozog‘iston Respublikasining Almata shahrida tashkil etilgan xalqaro konferensiyada ishtirok etdi. “Qiynoq va shafqatsiz munosabatning oldini olish: xalqaro va yevropa standartlari hamda ilg‘or tajriba” mavzusiga bag‘ishlangan xalqaro tadbir yevropa Ittifoqi bilan hamkorlikda Qozog‘iston Respublikasi Bosh prokuraturasi, Qozog‘iston Ombudsmani instituti bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Xalqaro tadbirda O‘zbekiston, Ozarbayjon, Avstriya, Moldova, Tojikiston, Polsha, Qirg‘iz Respublikalarining Ombudsmanlari, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markazlar, sud, prokuratura va fuqarolik institutlari vakillari hamda qator nufuzli xalqaro tashkilot ekspertlari ishtirok etishdi.
Konferensiyani tashkil etishdan asosiy maqsad - zo‘ravonlik va qiynoq holatlarini aniqlash va ularni oldini olish bo‘yicha davlatlarda joriy etilgan Milliy preventiv mexanizmlar faoliyatini o‘rganish, ushbu muammoni hal qilishda turli davlat organlari, jumladan prokurorlar yoki tergov organlari, sudyalar va milliy inson huquqlarini himoya qilish institutlarining rolini tahlil qilishdan iborat.
Tadbirda qayd etilishicha, zo‘ravonlik va qiynoq holatlarini taqiqlash - inson huquqlarini taʼminlash bo‘yicha xalqaro hujjatlar va dunyodagi barcha davlatlar milliy qonunchiligi asosini tashkil etadi. Jumladan, Markaziy Osiyo davlatlari Konstitutsiyalarida ham qiynoq va shafqatsiz munosabat, zo‘ravonlik har qanday sharoitda va istisnosiz qatʼiy taqiqlangan.
Xalqaro Konferensiyada so‘z olgan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova mamlakatimizda inson huquqlarini taʼminlash borasidagi tajribasiga to‘xtalib o‘tdi.  Shuningdek, 2019 yildan Ombudsman huzurida tashkil etilgan qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha Milliy preventiv mexanizm doirasida amalga oshirilgan ishlar haqida maʼlumot berdi.
Xalqaro konferensiyada qiynoq holatlarini oldini olish bo‘yicha  ko‘plab davlatlarning ilg‘or tajribalari tinglandi va xalqaro standartlar bo‘yicha fikr almashildi. Erkin muloqot ruhida o‘tgan tadbir muhokama va munozaralarga boy bo‘ldi.

Prevention of Torture and Ill-Treatment: International and European Standards and Best Practices
On April 20, 2023, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights  (Ombudsman) Feruza Eshmatova took part in an international conference organized in Almaty, the Republic of Kazakhstan. The international event on the topic "Prevention of torture and ill-treatment: international and European standards and best practices" was organized in cooperation with the European Union together with the General Prosecutor's Office of the Republic of Kazakhstan, the Institute of the Ombudsman of Kazakhstan.
The international event was attended by the Ombudsmen of Uzbekistan, Azerbaijan, Austria, Moldova, Tajikistan, Poland, the Kyrgyz Republic, National Human Rights Centers, representatives of the court, prosecutor's office and civil structures, as well as experts from a number of authoritative international organizations.
The main purpose of organizing the conference was to study the activities of the National Preventive Mechanisms introduced in the states to identify and prevent cases of violence and torture, to analyze the role of various state bodies, including prosecution or investigative bodies, judges and national institutions for the protection of rights, in solving this problem.
The event noted that the prohibition of violence and torture is the basis of international human rights documents and national legislation of all countries of the world. In particular, the constitutions of the countries of Central Asia strictly prohibit torture and ill-treatment, violence under any circumstances and without exception.
Speaking at an international conference, Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova spoke about her experience in ensuring human rights in our country. She also spoke about the work carried out within the framework of the National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture, established under the Ombudsman in 2019.
The international conference heard the best practices of many countries in the prevention of cases of torture and an exchange of views on international standards. The event, held in the spirit of free communication, was full of discussions.