Buxoro sudida 39 nafar ayblanuvchiga nisbatan sud hukmi o‘qib eshittirildi
1979 yilda tug‘ilgan Alimbay Mirzambetov 2 iyul kuni Chimboy tumanida to‘plangan odamlarga ovoz kuchaytirish moslamalari orqali D.Tajimuratov lider ekanligi, uni ozod qilish va Qoraqalpog‘istonga bosh etish lozimligini maʼlum qilib, ommaviy tartibsizliklarga daʼvat etgan edi.
1978 yilda tug‘ilgan Muratbay Pirlepesov 2 iyul kunida Qonliko‘l tumanida “Kanteks” korxonasi faoliyatini to‘xtatib, ishchilarni ommaviy tartibsizliklarda ishtirok etishga majbur qilgan.
1989 yilda tug‘ilgan Alysher Sharapov 1-2 iyul kunlari Qorao‘zak tumanidan odamlarni ommaviy tartibsizliklarga jalb qilib, o‘zi ham faol ishtirok etgan.
1966 yilda tug‘ilgan Ongarbay Mamutov 2 iyul kuni Shumanay tumanida ommaviy tartibsizliklarda yetakchilik qilgan.
1997 yil tug‘ilgan Timurbek Ismailov 2 iyul kuni ommaviy tartibsizliklarda odamlarni Jo‘qorg‘i Kenges va Nukus xalqaro aeroportini bosib olishga daʼvat qilib, tartibsizliklarda faol ishtirok etgan.
1990 yilda tug‘ilgan Rasul Sultaniyazov 1-2 iyul kunlari odamlarni ommaviy tartibsizliklarga jalb qilib, faol ishtirok etgan.
1981 yilda tug‘ilgan Yesimqan Qanaatov separatizm g‘oyalari bilan yo‘g‘rilgan maqolalarni tayyorlab, ularni chop etgan, shuningdek, ommaviy tartibsizliklarni tashkillashtirishda faol ishtirok etgan.
1974 yilda tug‘ilgan Abdimalik Xojanazarov “Yel xizmetinde” gazetasi bosh muharriri bo‘lib, separatizm g‘oyalari bilan yo‘g‘rilgan maqolalar chop etgan hamda D.Tajimuratovning topshirig‘iga asosan fuqarolardan konstitutsiyaga kiritilishi ko‘zda tutilayotgan o‘zgartirishlar bo‘yicha takliflarni yig‘ib, axborot berib borgan hamda ommaviy tartibsizliklarni tashkillashtirishda faol ishtirok etgan.
1976 yilda tug‘ilgan Amantay Seytmuratov 1 iyul kuni ommaviy tartibsizliklarda faol ishtirok etib, D.Tajimuratovni qo‘llab-quvvatlab, Jo‘qorg‘i Kenges raisi avtomashinasi ustida agressiv harakatlar sodir etgan.
1996 yilda tug‘ilgan Abzal Naurizbayev 2 iyul kuni Nukus shahridagi Beruniy va A.Dosnazarov ko‘chalari chorrahasida ommaviy tartibsizliklarni bartaraf etish uchun safarbar qilingan huquqni muhofaza qilish organlari avtomashinalarini harakatlanishiga to‘sqinlik qilish maqsadida avtoshina yoqib, yo‘llarni to‘sgan.
2004 yilda tug‘ilgan Nurmuxammed Genjebayev 2 iyul kuni Qonliko‘l tumanida ommaviy tartibsizliklarda faol ishtirok etib, avtoshina yoqib, tuman hokimligi binosiga uloqtirgan.
Ularga sud tomonidan  5 yil muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi.
Ozodlikni cheklash jazosiga hukm etilganlarning dastlabki qamoqda o‘tirgan kunlari Jinoyat kodeksining 62-moddasi (ushlab turish, qamoqqa olish yoki uy qamog‘i vaqtini hisobga olish qoidalari) ga asosan tayinlangan jazodan chegirilishi belgilandi va ular sud zalida qamoqdan ozod qilindi.

The Bukhara court announced the verdict against 39 defendants
Although the prosecutor asked to impose a sentence of imprisonment on the defendants in the Nukus events Alymbai Mirzambetov, Muratbai Pirlepesov, Alisher Sharapov, Ongarbai Mamutov, Timurbek Ismailov, Rasul Sultanazov, Yessimkan Kanaatov, Abdimalik Khojanazarov, Abdimalik Khojanazarov, Abzal Nauryzbayev, Nurmukhammad Gendzhebayev, Amantai Seitmuratov, the court took into account the petition of the independent commission and they were sentenced to restriction freedom, the measure of restraint chosen for them was canceled and they were released from the courtroom.
On July 2, Alymbai Mirzambetov, born in 1979, announced to the people gathered in the Chimboy district through loudspeakers that D. Tajimuratov is the leader that he should be released and lead Karakalpakstan, and also called for mass riots.
On July 2, Muratbay Pirlepesov, born in 1978, stopped the activities of the Kantex enterprise in the Konlikul district and forced workers to participate in mass riots.
Alisher Sharapov, born in 1989, took an active part in the mass riots on July 1-2, attracting residents of the Korauzak district.
Ongarbay Mamutov, born in 1966, led mass riots in the Shumanay district on July 2.
Temurbek Ismailov, born in 1997, took an active part in the riots on July 2, urging people to seize the Jokorgy Kenesh and the Nukus International Airport.
Rasul Sultaniyazov, born in 1990, took an active part in the mass riots on July 1-2, calling people.
Yesimkhan Kanatov, born in 1981, prepared and published articles based on the ideas of separatism, and also took an active part in organizing mass riots.
Abdimalik Khojanazarov, born in 1974, was the editor-in-chief of the newspaper "Public Service", published articles based on the ideas of separatism, on behalf of D. Tajimuratov collected citizens' proposals on proposed amendments to the constitution, actively participated in the organization of public unrest.
Seitmuratov Amantay, born in 1976, took an active part in the mass riots on July 1, supporting D. Tazhimuratov, committed aggressive actions on the car of the Chairman of the Jokorgy Kenesh.
Abzal Nauryzbayev, born in 1996, set fire to a car on July 2 and blocked roads at the intersection of Beruniy and A. Dosnazarov streets in the city of Nukus, in order to prevent the movement of vehicles of law enforcement agencies mobilized to eliminate mass riots.
Nurmukhammad Kenzhebayev, born in 2004, took an active part in mass riots in the Konlikul district on July 2, burned a car tire and threw it into the building of the district administration.
The court sentenced them to 5 years in prison.
Those who were sentenced to a term of imprisonment were deducted from the punishment imposed under article 62 of the Criminal Code (rules for calculating the period of detention, detention or house arrest), and they were released from prison in the courtroom.