Омбудсман БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси раҳбари билан учрашди
2023 йилнинг 24 октябрь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Ф.Эшматова БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси раҳбари Матильда Богнер билан учрашди.
Учрашувда меҳмонлар Омбудсман институтининг асосий фаолият йўналишлари, жумладан мурожаатлар билан ишлаш, фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорлик, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга амалга оширилаётган мониторинг ташрифлари, халқаро ҳамкорлик ҳамда жамоатчилик билан алоқалар бўйича фаолияти билан таништирилди. Хусусан, Омбудсман БМТнинг тегишли Қўмиталарига халқаро Конвенциялар ижроси бўйича муқобил маърузалар киритиб бориши таъкидланди.
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси раҳбари Матильда Богнер Ўзбекистон Республикасида олиб борилаётган ислоҳотларни юқори баҳолаб, бу борада доимо ҳамкорликка тайёр эканлигини билдирди.
Ўзаро мулоқот давомида Ўзбекистон ҳамда БМТ ва унинг тузилмалари ўртасида инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама этилди.

The Ombudsperson met with the Head of the Office of the High Commissioner for Human Rights' (OHCHR) Regional Office for Central Asia
On October 24, 2023, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova met with the Head of the Office of the High Commissioner for Human Rights' (OHCHR) Regional Office for Central Asia Matilda Bogner.
During the meeting the guests were informed about the main areas of the Ombudsman’ s activities, including work with appeals, cooperation with civil society institutions, monitoring of visits to penal institutions with limited freedom of movement, international cooperation and public relations activities. Specifically, it was noted that the Ombudsman will be submitting alternative reports on the implementation of international conventions to the relevant UN committees.
The Head of the Office of the High Commissioner for Human Rights' (OHCHR) Regional Office for Central Asia Matilda Bogner has highly appraised the reforms that are carried out in Uzbekistan and said they are always ready to cooperate in this direction.
The issues of further strengthening cooperation between Uzbekistan and the United Nations and its structures in the field of human rights protectionwere discussed during the dialogue.