Қийноқ ҳолатлари Омбудсман томонидан доимо назоратга олинган ҳолда ўрганилади
Ижтимоий тармоқларда тарқалган “Шахсга нисбатан зўравонликнинг навбатдаги кўриниши божхоначиларданлиги тўғрисида шикоят келмоқда” номли хабар Омбудсман томонидан назоратга олинган ҳолда ўрганилди.
Хабар ва унга илова қилинган шикоятларда гумонланувчи Э.Э. Божхона хизмати ходимлари томонидан ушланиб, гиёҳвандлик моддаси бўйича сўроқ қилиниб, танасининг турли жойларига электрошокер қўлланилгани ва калтакланганини қайд этган. Шунингдек, шикоятда ушбу ҳолат бўйича Тошкент вилояти Божхона хизмати ходимларига нисбатан қонуний чора кўрилиши сўралган.
Бироқ, гумонланувчи Э.Э. томонидан у ушлаб турилган жой ҳақида маълумот берилмаган. Шу боис, Омбудсман ходимлари томонидан тезкорлик билан хабарда қайд этилган гумонланувчи Э.Э.нинг шахсига ва у ушлаб турилган жойга аниқлик киритилди. Маълум бўлишича, гумонланувчи Э.Э. Тошкент вилоятидаги 1-сон Тергов ҳибсхонасида ушлаб турилган.
Ушбу хабар юзасидан Омбудсманнинг Тошкент вилоятидаги минтақавий вакили ҳибсхонага бориб, гумонланувчи Э.Э. билан ҳоли тарзда суҳбатлашди. гумонланувчидан юқоридаги ҳолат юзасидан батафсил тушунтириш олинди ва шикоят қабул қилинди.
Хабарда қайд этилган ҳолат ва гумонланувчи Э.Э.нинг Омбудсман номига ёзган шикояти Жиноят-процессуал кодексига мувофиқ, кўриб чиқиш учун Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасига Омбудсман талабномаси билан киритилди.

Все факты с пытками находятся под постоянным контролем Омбудсмена
Распространившееся в социальных сетях информация «Очередная жалоба по факту насилия над личностью со стороны таможенников» в контрольном порядке изучено Омбудсменом.
В сообщении и приложенных к нему жалобах отмечено, что подозреваемый Э.Э.. задержан и допрошен сотрудниками таможни по подозрению в сбыте наркотических веществ, в ходе которого его избили и применили электрошокер по различным частям тела. В связи с чем, в жалобе отмечено о принятии законных мер в отношении сотрудников Таможенного комитета Ташкентской области.
Однако, подозреваемый Э.Э. не предоставил информации о месте своего содержания. По этой причине сотрудники аппарата Омбудсмена незамедлительно установили личность и место его содержания. Установлено, подозреваемый Э.Э. содержится в Следственном изоляторе №1 Ташкентской области.
По данному сообщению, региональный представитель Омбудсмена по Ташкентской области осуществлен визит в Следственный изолятор и проведена беседа с подозреваемым Э.Э., в ходе которого принято подробное объяснение и жалоба.
Данный факт и принятая жалоба подозреваемого Э.Э. на имя Омбудсмена в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Узбекистан направлен запрос Омбудсмена для рассмотрения в Генеральную прокуратуру.