Inson huquqlari bo‘yicha Ombudsman va AQSH IRI Xalqaro Respublika Instituti o‘rtasida hamkorlik yo‘lga qo‘yildi
AQSH IRI Xalqaro Respublika Instituti vakillaridan iborat delegatsiya aʼzolarining mamlakatimizga tashrifi doirasida “Fuqarolar manfaatlariga yo‘naltirilgan qonun ijodkorligi bo‘yicha ishonchli parlament tadqiqotlari” mavzusida davra suhbati tashkil etildi. Unda Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasi aʼzolari, Oliy Majlis huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) ishtirok etdi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti direktori Foziljon Otaxonov, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova va Xalqaro Respublika instituti Markaziy Osiyo, Rossiya, Kavkaz, Belarus va Ukrainadagi dasturlari bilan Yevroosiyo bo‘yicha katta mintaqaviy direktori Stiven Niks kirish so‘zlari bilan ochib berishdi.
Davra suhbatida tadbir ishtirokchilariga mamlakatimizda so‘nggi yillarda olib borilayotgan islohotlar, xususan Konstitutsiyaviy islohotlar hamda unda fuqarolarimiz va fuqarolik jamiyati vakillarining ishtiroki yuzasidan maʼlumotlar berib o‘tildi.
AQSH Sobiq Kongressmeni Piter Roskam O‘zbekistonning Konstitutsiyaviy islohotlarni amalga oshirishdagi saʼyi-harakatlarini ijobiy baholadi. U o‘z so‘zida amerikalik siyosatchi va diplomat, AQSHning uchinchi prezidenti Tomas Jefferson tomonidan ishlab chiqilgan «Amerika Qo‘shma Shtatlari mustaqillik Deklaratsiyasi»ni misol sifatida keltirildi va uni ishlab chiqish ham maʼlum bir vaqt talab etganligini qayd etdi.
Shuningdek, fuqarolarning konstitutsiyaviy islohotlardagi ishtiroki borasidagi AQSH tajribasi haqida to‘xtalib o‘tdi.
AQSH IRI Xalqaro Respublika Instituti vakillarining mamlakatimizga tashrifi doirasida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) va O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti vakillari bilan ham uchrashishdi. Uchrashuv davomida Xalqaro Respublika Instituti tomonidan hamkorlik bo‘yicha taklif etilgan “Yo‘l xarita”si loyihasi muhokama qilindi.
Uchrashuv jarayonida mehmonlar Ombudsman institutining asosiy faoliyat yo‘nalishlari, jumladan murojaatlar bilan ishlash, fuqarolik jamiyati institutlari bilan hamkorlik, harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga amalga oshirilayotgan monitoring tashriflari hamda xalqaro hamkorlik borasida faoliyati bilan tanishtirildi.
Xalqaro Respublika Instituti vakillari Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ni har jihatdan qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanligini bildirib o‘tdi.
Shu bilan birga, Xalqaro Respublika Instituti vakillari tomonidan O‘zbekiston Respublikasida ro‘yxatdan o‘tishni va o‘z ofisini ochishni rejalashtirilayotganligi maʼlum qilindi.

Налажено сотрудничество между Уполномоченным по правам человека и Международным республиканским институтом IRI США
В рамках визита в нашу страну членов делегации в составе представителей Международного республиканского института IRI США был организован круглый стол на тему «Надежные парламентские исследования законотворчества, направленные на интересы граждан». В нем приняли участие члены Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман).
Мероприятие открылось вступительными словами директора Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе Республики Узбекистан Фозилжона Отаханова, Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) Ферузы Эшматовой и старшего регионального директора по Евразии Международного Республиканского института с программами в Центральной Азии, России, на Кавказе, в Беларуси и Украине Стивена Никса.
На круглом столе участники мероприятия были проинформированы о реформах, проводимых в нашей стране в последние годы, в частности, о конституционных реформах и участии в них наших граждан и представителей гражданского общества.
Бывший конгрессмен США Питер Роскам положительно оценил усилия Узбекистана по проведению конституционных реформ. В своем выступлении он привел в пример «Декларацию независимости Соединенных Штатов Америки», разработанную американским политиком и дипломатом, третьим президентом США Томасом Джефферсоном, и отметил, что ее разработка также требовала определенное количество времени.
Он также коснулся опыта США по участию граждан в конституционных реформах.
В рамках визита представители Международного республиканского института IRI США также встретились с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) и представителями Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе Республики Узбекистан. В ходе встречи обсуждался предложенный Международным республиканским институтом проект «Дорожной карты» направленный на налаживание сотрудничества.
В ходе встречи гости были ознакомлены с основными направлениями деятельности Института омбудсмана, включая работу с обращениями, сотрудничество с институтами гражданского общества, мониторинговые посещения в закрытые учреждений с ограниченной свободой передвижения, международное сотрудничество.
Представители Международного республиканского института заявили, что готовы всячески поддерживать Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана).
В то же время представители Международного республиканского института заявили о планах регистрации и открытия представительства в Республике Узбекистан.